Bir Kurgu Yazarken Gerçek Mekanları Kullanmak

Arkadaşlar merhaba, yine aklımı kurcalayan ve muhtemelen epey saçma olacak bir soru için size danışmak istedim.

Diyelim ki kurgu roman, hikaye vb. Bir şey yazıyoruz. Bu kurguda Adana’ daki bir kebapçıdan esinlendik ve mekanı gerçekte olduğu gibi tasvir etmeye çalıştık. Mekanın adını vs. Değiştirmeden oraya kurgu kişilerimizi yerleştirip gelişen olayları yazarken mekanın sahiplerini gerçekte olduğundan farklı bir isim ve görünüşle yani tamamen kurgulayıp değiştirirsek bu sonrasında, çok ileride telif veyahut başka bir şey olarak falan bir sorun yaratır mı? Hiç ihtimal vermiyorum gerçi ama aklımda karpuz kabuğu kalmasın diye sorayım dedim.

Bu farazi bir örnekti tabii. Bahsi geçen mekan İtalya’ da bir otel de Fransa’ da bir restorant da olabilir. Hiç fark etmiyor. Kısacası gerçekte böyle bir yer var ama içerisindeki kişiler vs. tamamen kurgu.

1 Beğeni

Burada telif oluşturacak bir durum yok hocam.

2 Beğeni

Sağolun hocam. Yalnızca emin olmak istedim :smile: :pray:

1 Beğeni

Sonuçta mekanda geçen bir zombi hikayesi bile yazabilirsin. Genelde de mekanı ölümsüzleştirdiğin ve toplumsal hafızaya kazıdığın için öpüp başına koyması lazım :).

2 Beğeni