Bir Türlü "Milli" Olamamamız

Biz milli kimliğimizi İslamiyetle tanımakla kaybettik. Şimdi muhafazakar kesim bunu karşı çıkacak ama üstteki arkadaşın dediği gibi çoğumuzun ismi arapça isim. Eskiden Türklerin üzerinde Arap kültürü nün etkisi vardı ki hala var ama şu an da batı kültürünün etkisi var. Yani üst kültür ne yazık ki alt kültürü asamile edebiliyor. Şu an da batı nın kültürü evrensel bir kültür olduğu için yazarlar da dünyaya açılmak için yabancı isimler seçiyor olabilirler. Örneğin kot pantolon bu kot pantolon soğuk savaş döneminde Amerika da Hippilerin aracılığıyla ortaya çıkmış bir giyim tarzı ama şu an da tüm Dünya da yaygın bu giyim tarzı.
Bir de bu milli olma mevzusunu sadece yazarlarda da aramamak gerekir. Halkın kendisi milli değil ki. Birisi Arap alfabesine geçmek ister, kimisi muhafazakar insanlardan dolayı keşke Türk olmasaydım diye söylemlerden bulunur. Yani aslında bu iki kesim birbirlerine çok zıt kesimler. Bu da Türkiye’nin jeopolitik konumuyla alakalı. Ya Arap kültürü ya Batı kültürü arasında sıkışıp kalmış Türk milleti. Bu iki kültür de bizim kültürümüze göre baskın olduğundan dediğim gibi ne yazık ki sönük kalıyoruz. Bunlar karışık konular fazla da girmek istemiyorum konuya.

6 Beğeni

Ben sonuna kadar izledim. Sonunda robot sizin hizmetçiniz mi var burda kalk kendin temizle diyerek doğru yolu bulup imana geliyor.

2 Beğeni

Terminatör Salvation 2071 gelir bundan sonra diyebilir miyiz o zaman?

1 Beğeni

Efsanelere göre 2023’te çıkarabileceğimiz yeraltındaki gizli kaynaklardan birisi de yerli ve milli zemzem suyudur. Eğer böyle bir kaynak yoksa yaşasın Özgür Robotlar Topluluğu!

2 Beğeni

Kaçış edebiyatı olduğu doğru ama bizimki kaçıştan çok özenti edebiyata gidiyor. Yani ben demiyorum ki süper kahramanımız gücünü çiğ köfteden alsın, her cuma camiye gitsin. Sadece ‘yaşantı’ milliliğinden bahsediyorum ben. Baş kahraman her sabah kahve içmeden uyanamamak yerine kahvaltısını yapsın, ne bileyim tavuk dürüm yesin. Karakterler hiçbir Türk okulunda olmayan “seni lanet olası ezik!” tarzı diyaloglar kurmasın. Yani taklit edebiyatından sakınılması gerektiğini düşünüyorum. Yahu karakterlerin isimleri bile yabancı kullanılıyor çünkü bir türlü fantastik edebiyatı, olağanüstülükleri kendimize yakıştıramıyoruz ve Türk edebiyatının fantastik türünde gelişememesinin ana kaynağı da tam olarak bu bence. Yabancıları taklit ederek onları geçemeyiz ya da onların yaşantılarını onlara anlatarak bu edebiyatta dünyaya yayılamayız diye düşünüyorum. Haksız mıyım?

1 Beğeni

Milli edebiyattan kastım tarihteki akıma atıfta bulunmaktı yoksa ben de Türkçü bir insanım hakeza Türk mitolojisinden beslenen fantastik bir romanım bir haftaya basılıyor. “Milli” tabirinden de sırf bazı kesimler bu tabiri sahipleniyor ve bazı kişiler bu sözcüğü yozlaştırıyor diye vazgeçecek değilim. Milli kültürden kastımız Türk kültürüdür ve “milli” sözcüğü de kültürümüzün önemli bir parçasıdır.

2 Beğeni

Buna katılıyorum ama sebebi Sivaslı olması değil. Yine batı mitlerinden beslenip sadece lokasyonu Sivas yapması olur bence. Yoksa benim bildiğim yerli ve milli Vampir yazdı Mehmet Berk Yaltırık. Kimse Istrancalı Abdülharis Paşa ile dalga geçmedi hatta kendi adıma daha çok eser üretsin diye bekliyorum.

4 Beğeni