Birinci Baskı Kitaplarınız

Sanırım bende Yerdeniz Büyücüsü var ilk baskı. Evde bakmak lazım tabii kaç senesinin diye.

@Everfever kimse yazmadan ben yazayım.

Adamların o yılda yaptığı baskıya bak…

4 Beğeni

Kaliteli çok güzel bir baskı. Ciltli, şömizli. Yalnız gerçekten çok pahalı bir baskı değil :smiley: çünkü LOTR ve Hobbit’in aksine Silmarillion’un 1977’de ilk baskısı 100 bin civarında falan yapılmış olması lazım. Koleksiyonluk olacağı tahmin edildiği için de çoğuna çok iyi bakılmış. O yüzden piyasada oldukça mevcut. LOTR’in ilk baskısı üçleme olarak 5000 USD ve üzeri olmasına rağmen Silmarillion’un ilk baskısı 80-100 pound arasında bulunabiliyor. (Ben 10 yıl önce açık artırmada 40 pound’a falan bulmuştum galiba)

3 Beğeni

Imzalisi yok mu :slight_smile: (20 krktr)

1 Beğeni

John Fante Toza Sor ya da Charles Bukowski Factotum ikisinden biri birinci baskıydı, eve döndüğümde bakacagım… daha da vardı birkaç tane diye hatırlıyorum. Beni çok mutlu ediyor birinci baskılar yeni bir çeviri olup maddi değeri olmasa da özellikle hoşuma gidiyor :grin:

2 Beğeni

Amcam 73’te öldü, imzalısı zor :slight_smile: Belki oğlu Christopher’ın imzaladıkları vardır, onlar da benim boyumu aşar :slight_smile:

2 Beğeni

Geçen günlerde kitaplığımı düzenleyip excele kaydederken Hurin’in Çocukları’nın 1.Baskı olduğunu gördüm. Eski baskı ha siyah kapak değil dikkatinizi çekerim. :sunglasses:

3 Beğeni

Çok hoş bir baskı gerçekten. Yanımda olmadığı için fotoğraf koyamıyorum ama bende bu var;
resim

2 Beğeni

Bunlar sayılır mı? :grinning:

4 Beğeni

Kitabın Birinci Baskı olması kitabı saklamayı düşünenler için çok önemli. Fakat ondan daha önemli, sadece Türkiyede uygulanan kitabın saklama değerini yok eden, kitabın kapağında, böcek konmuş gibi duran, çirkin, kaçıncı baskı olduğu ibaresi. Bu 2002 yıllarında, sözde amerikada çocukların daha çok kitap aldığı palavrası ile satışa yönelik günışığı yayınevinin çocuk kitaplarına uyguladığı, bilimsel araştırma veya ankete dayanmayan bir çirkinlik. Künye sayfasının arkasına zaten yazmak zorundasın. Neden kapağı kirletiyorsun bilinçsiz yayıncı. Bari 10. 20. 30. Gibi baskıları koleksiyonerler için kapağı pislemeden bas. İthaki gibi bilinçli yayıncılar, iş bankası gibi ciltli kitap basanlar bu kötülüğü kitaplara yapmıyor. Ayrıntı yayınları da köklü bir yayıncı olmasına rağmen buna uydu. Satışları arttı sanıyor her halde. Yapı kredi en beterleri. kitapları berbat ettikleri umurlarında değil.

Abov. Siper alın. :military_helmet:

1 Beğeni