Brandon Sanderson mu Robert Jordan mı?

Anladığım kadarıyla sizde iki yazarın eserlerine hakimsiniz. Artık sizin içinde ilgili seçimi yapıp belirtme vakti geldi diye düşünüyorum :slight_smile: (cesaret vereyim istedim)

Neden bir seçim yapmam gereksin?
Ve neden bunun vakti gelmiş olsun?
Ve de bir seçim yapsam neyi değiştirecek?
Ne Robert mezarından çıkıp bana küsecek, ne Brandon yazmayı bırakacak, ne de ben her iki yazardan zevk almayı bırakacağım.

Şöyle yazmışsınız, buna istinaden yazmıştım , kusura bakmayın

Bahsettiğim duygusallıktı bu. Sanırım o yorumu yanlış anlamışsınız. Burda anlatmak istediğim giriyorum, fakat bu konuya yazabilecek tek şeyim yok, insanlara da “ya nasıl birini diğerinden ayırırsınız bre zındıklar!!!” diyemiyorum çünkü hakkım yok ve böylece çekip gidiyorum demekti.
:slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Ben de aynı durumdayım :confused:

1 Beğeni

Brandon Sanderson gizli teknolojiler ve mezhepler tarafından yıllar önce bir robot ile değiştirildiği için adil bir karşılaştırma değil bu. “Saçmalıyorsun” ne demek efendim! Alın kanıt:

Hem de “water-proof” Sander Bot FTW.

Şaka bir yana ve kimseye kişisel söylemiyorum yanlış anlaşılmasın ama bazı tartışmalar sonuca ulaşsa bile gerekli değil. Yine de yapılmayacakları anlamına gelmiyor sanırım, neyse…

5 Beğeni

Ya amacım iki yazarı ayırmak değildi .Aslında olay şöyle gerçekleşti Reditt 'e bir tartışmada Brandon’nun Robert 'ten daha iyi olduğunu söyleyen pek çok yazı gördüm malumunuz Türkiye 'de en iyi fantastik kitabın Zaman çarki olduğu söyleniyor acaba dedim sakın zaman carki Doğruluk Kılıcı gibi abartılmış olmasın. daha wot un 4 kitabını okuduğum için sonradan bozmasından şüphelendim.

Açıkçası seni hayal kırıklığına uğratacak kitaplar var seride ama seriye genel olarak bakarsak pişman olmayacağına inanıyorum. Doğruluk Kılıcını ise okumadım ve okumayı düşünmüyorum o yüzden bir şey demem doğru olmaz

Şöyle söyleyeyim. WoT sonradan bozuyor. Hatta öyle bir bozuyor ki yazarın vefatından sonra onuda Brandon toparlıyor son üç cildi yazarak.
Böyle dememe bakma ama Doğruluk Kılıcı’ndan her zaman daha güzel bir seridir.

Açtığınız konu bence güzel oldu. Kendi namıma şöyle bir çıkarımda bulundum hatta bu konu sayesinde. İkisini okuyan arkadaşlar iş kıyasa geldiğinde Brandon Sanderson’u daha çok beğendiklerini nedenleri ile birlikte açıklayabilmişlerken Robert Jordan’ı neden daha çok beğendiğini anlatabilen bir cevap yazısı ile açıkçası karşılaşmadık. Bu da en azından benim gözümde ilgili kıyaslamanın galibini görmemi sağladı.

Sizce en kötü kitaplar hangileriydi bekletimi ona göre ayarlıyayım

Bir yerden sonra olaylar akmamaya, mevzu ilerlememeye başlıyor. Robert Jordan pek karakterlerini öldürmeyi sevmediği için ve her ciltte tonla yeni karakterde eklendiği için mevzu iyice bölünüyor. Kışın Yüreği - Alacakaranlık Kavşağı, bunlar ömür törpüsü kitaplar. Ama Düş Hançeri’nden sonra direksiyona Brandon Sanderson geçiyor. İlerlemeyen hikaye birden hızlanıvererek eski ivmesini yakalıyor.

Şahsi tavsiyem o zorlu akmayan kitapları okurken bile azminizi kırmamanız yönünde. Çünkü Seriyi bitirmek insanda gerçek bir tatmin duygusu uyandırıyor.

İşin doğrusu ikisi de iyi yazarlar ve sonuçta Robert Jordan Brandon Sanderson’ın idolü diyebiliriz, Zaman Çarkı kitaplarını daha ilk çıktıkları andan itibaren sıkı bir şekilde takip ettiğini kendisi söylüyor Sanderson’ın. Bu açıdan bir karşılaştırma ne derece doğru olur bilmiyorum.
Ancak yine de fikrimi söylemem gerekirse Brandon Sanderson derim.
Robert Jordan gerçekten müthiş bir yazar. Yarattığı karakterler, kültürler ve tüm bunlar arasındaki çatışma ve işleyiş mükemmel.
Ancak Sanderson kadar akıcı değil maalesef.
Brandon Sanderson karakter gelişimini olaylar üzerinden yaparken Robert Jordan elli sayfa boyunca bir karakterin iç dünyasını ya da yaptığı fazla sıradan işleri anlatabiliyor. Veya aniden hop diye hiç bilmediğimiz birine dönebiliyor olay ve anlatım yine aynı şekilde uzun olduğundan bir yerden sonra tekrara düşüyor hikâye. Alacakaranlık Kavşağı kitabını ben hatırlamıyorum mesela, Hançer Yolunu da öyle.
Ancak Brandon Sanderson hareketi elden bırakmıyor ki burada sadece kitapların son elli sayfalarından bahsetmiyorum. Adamın kitapları genel olarak hareketli ve akıcı. Karakterler her zaman dinamik, düşünüyorlar ama bir yandan da hareket ediyorlar, olaylar bir şekilde dönmeye devam ediyor.
Sanderson’un gözüme batan tek noktası şu: Yarattığı karakterler genelde bir diğerinden yankılar içeriyor ki bu çok güzel bir şey, yine de bazen fazla abartılı olabiliyor bu yankılar. Fakat artık bunu aşmaya başladı yazarımız, yazdığı kitaplar Zaman Çarkı’ndan edindiği tecrübeyle ayakta çok daha rahat durabiliyorlar, daha doludizgin bir tarza sahipler.
Üstelik Sosyal medyanın gücü arkasında, gittiği yerlerde soru cevap etkinlikleri yapıyor ve her şeyi de takip etmeye çalışıyor. Bu açıdan oldukça şanslı birisi ve yazdıkça yerini sağlamlaştıracak bir yazar kendisi.

5 Beğeni

Aslında RJ güzel manzaralı bir yolda arabayla 70-80 km hızla gitmek gibi. Manzarayı iyice özümseyebiliyorsunuz. Önceden oluşabilecek durumların farkına varabiliyorsunuz bu yüzden pek şaşırmıyorsunuz. Çünkü zaten tahmin edebiliyorsunuz. (Açıkçası bu da bir hikaye için tercih edilen bir durum değil, en azından benim için.) Yani bir nevi sindire sindire tadına vara vara arabayı kullanıyorsunuz.
BS’ye gelince çok daha güzel bir manzarada 180 km hız yapmak gibi. Her an önünüze ne çıkacak kestiremiyebilirsiniz. Bir an da sizi avuçlarının arasına alıyor ve istediği yöne çekebiliyor. Ama işte bu hızda manzaraya pek dikkat edemiyorsunuz. Nasıl bir yerde araba kullandığınızı -RJ’ye kıyasla - tam anlayamabiliyorsunuz.
Peki hangisi iyi ? Bu da nasıl yolculuk etmek istediğinize bağlı sanırım …

2 Beğeni

Evet kazanan Brandon Sanderson oy veren herkese téşekkürler