Brandon Sanderson


#68

Hmm anladım. Ben de Brandon açıklama falan yaptı sanmıştım :d


(Can) #69

Yapmış da olabilir bilmiyorum Brandon hayranı çok forumda eminim biri cevaplar. Ben de merak ettim. :slight_smile:


(Yusuf Ekici) #70

Coppermind’ın şöyle bir bölümü var: Chronological Order.
Henüz kesinleşmiş bir şey yok nedeni de yazarın esnek kalmak için tarihleri kesinleştirmediği imiş. Yine de ufak tefek bilgilerle ortaya çıkan sıra verilmiş orada. Yukarıda yazılanı da doğruluyor linkteki bilgi, Fırtınaışığı Sissoylu 1 ve 2 arasında gözüküyor.


(Mehmet Turan) #71

Bu cevabı vermek için girmiştim ama cevap verilmiş @Aviendha .


(orhan capas) #72

Beyaz kum-Elantris ikilisi ile Sissoylu-Firtinaisigi arasinda cok uzun bir zaman var bildigim kadariyla. Bu farki biraz Mistborn Secret history de ipucu olarak veriyor.


(Carai an Caldazar!) #73

Aynen 3. Kitapla aaralarında 300 yıl var . Yazar serinin 3. Ve 4. Çağınıda yazacak . Boylece scadrial ( sisoylunun geçtiği yer) gezegenin teknolojik olarak verilmesinin aşama aşam göreceğiz . Ayrıca 4. Cag ilk kez kozmer ile etkilesime gireceğiz .


(Mertcan Kurnaz) #74

nasıl yani kozmer ile gireceğiz o cümleyi anlamadım tam açabilir misin biraz?


(Alp) #75

Şimdi önce sissoylu 1-2-3 okuyacağım dimi? Sonra neye geçeceğimi ?


(Yusuf Ekici) #76

Yanlış hatırlıyor olabilirim ancak birçok arkadaş okuma sırası önerisinde bulunmuştu daha önce Brandon Sanderson ile ilgili olan farklı başlıklarda, biraz ararsanız bulabilirsiniz sanıyorum. Yine de şu linki bırakayım belki birilerinin işine yarar. Çevirisini yapacak vakit ve enerji bulamıyorum kendimde o yüzden kusura bakmayın:
Cosmere Order.

Orada da belirtildiği gibi serileri okumanın “doğru” tek bir yolu yok. Önemli olan da “Hedeften önce yolculuk.”

Linkteki görsel:

Özet


(Carai an Caldazar!) #77

Sen önce bir sissoylu serisini bir oku da ondan sonra bana yaz bena sana yardımcı olurum.


(Carai an Caldazar!) #78

Pardon etkileşim kelimesi çıkmamış . Yani 4 . Çağdan sonra kozmer farklı bir yapıya bürünecek bir nevi yenilmezler filmi gibi olacak.


(Mertcan Kurnaz) #79

he anladım ben de öyle bi olay bekliyordum zaten karakterlerin birleşimini ve buna sanırım akıl vesile olacak kuzenim gezegenler arası kapı açabiliyor gibi bişey demişti her kitapta karşımıza çıkmasından da anlaşılıyor zaten öyle bi gücü olduğu


(Carai an Caldazar!) #80

Akıl değil o hoid hoid😆


(Mertcan Kurnaz) #81

ya ben kralların yolunda ilk olarak kralın aklı olarak duyduğum ve aşırı sevip benimsediğim için orda ki kişiliğini akıl dışında bişey diyemiycem sanırım asla ismin hoid olduğunu bilsem de otomatik akıl yazıyorum direk :smiley:


(Mertcan Kurnaz) #82

bu arada kralların yolu ve sis soylunun film olacağını okumuştum ben haber 2012 aitmiş ve o zamandan beri hiç ses soluk yok sanırım yani ben denk gelmedim yabancı sitelerden filan takip eden bilenininiz filan var mı acep çok heyecanlanmıştım duyunca ama yabancı kaynaklardan takip edemiyorum inşallah iptal filan olmamıştır


(orhan capas) #83

Kozmer icin sudur efendim denebilecek bir okuma sirasi yok. Serileri kendi icinde sirasiyla okuyunuz yeter bence.

Illa birsey isteniyorsa yazilma sirasina gore okuyunuz efendim


(Carai an Caldazar!) #84


En son 2016 yılında yeni bir haber gelmişti . Testere filminin seneryosunu yazan kisiler seneryoyu yaziyorlardi .

Ayrıca;

Sizce filimi çekilmeli mi ? Bence cok ufaktan başladsalar güzel olur.


(Mertcan Kurnaz) #85

steelhearth her ne kadar low fantastik olsa ve basit bi kurgusu olsa da bu adam öyle sıradan bi konuyu bile öyle muazzam bi şekilde yansıtıp yazmıştı ki -sonundan bahsetmiyorum bile- filmi yapılsa muazzam olurdu bence. gerçi bi bakıma bu adamın her kitabı filmi hak ediyor bana sorarsan :smiley: fox da beklendik bi stüdyo olmuş ama kralların yolu olsun sis soylu olsun steelhearth olsun kitaba o kadar aşık olduktan sonra filmde rezil edicekler mi korkusu yaşıyor insan her zaman yine de o hayal ettiği şeyleri de bi görmek istiyor. Yaparlarsa izlemesi güzel olur ama hayal kırıklığını da barındırmazlar inşallah diyelim bi ara kaladin için bi oyuncu seçildiğini görmüştüm doğru mu bilgi bilmiyorum ama bence yakışıyordu adam kaladin tiplemesi için diğer seçimler de onun gibi olursa ve güzel işlenirse filmlerde hayal kırıklığı yaşamayız gibime geliyor


(Carai an Caldazar!) #86

Fox un disniye satılmasından sonra ben ümidi kestim stellheratan .

Kozmere gelirsek 3 yıl içinde ya Elantris yada sissoylu filmi vizyona girmeli . Zaten büyük ihtimale 2 . Yada 3. Çağı filim yapmazlar . Üf şimdi düşününce aslında pek çok şeyi çıkarmak zorundalar hata belki everenler arasındaki bagi bile yok sayacaklar.

Bu yıl sanderson her 2 yılda dogum gununde yaptığı gibi kendi web sitesinde hangi kitaplar yazacağı yada hangi kitabın ne kadar tamamlandığı, filmi ve oyun projelerini anlatan bir yazı yazacak o zaman belki filim projesinin kesin olup olmadığını anlayabiliriz .


(Mertcan Kurnaz) #87

oyun projesi ne oluyor ki kitapların oyunu mu? eğer öyle ise çünkü daha 1 hafta önce sis soylunun ne kadar muazzam bi oynanışa sahip olacağını düşünüyordum hayallerim gerçek olurdu böyle bi durumda ve ben de pek ümitli değilim film konusunda 3 kitabı 1 filme bile sığdırabilirler baştan savma yapıp ama brandon ümitli imiş bilmiyorum ama şimdi ki marvelin bile bu haline gelmesi 50-60 senelik bi süreç tuttu filmler filan açısından şu an teknoloji tabii ki müsait olsa da o kadar kalın kitaplar ile evrenlerin birleşimi vs biz görebilecek miyiz ya da kaç yaşında olacağız merak ediyorum cidden. en basitinden elantris çıkalı 13 sene oldu bile 2 ve 3 çıkıcak dedi 13 senenin ardından diğer kitapların tamamlanması ne kadar uzun bi süreç olcak kralların yolu en basit örneği ve sis soylu için de 7. kitap son olucak sanıyordum 3. ve 4. çağ da gelecekmiş ki 3 kitapken mantıklı olan şeyler birden 7 şimdi de +2 çağ daha oldu birdenbire sis soylu ile ilgili düşündüğüm bi çok şeyi teoriyi ve durumu yıktı geçti tamamen körüm o konuda ve durum buyken hepsini görebilir miyim diye aklıma getirmeden edemiyorum bazen eh en azından diğer yazarların aksine bizim yazarımız hala türüne göre çok genç bir yazar o yönden çok şanslıyız sanırım şans eseri en doğru kişinin kalemine vurulmuşum diye düşünüyorum