Brandon Sanderson

Tamam sıradaki sensin o zaman. Yalnız sahafsa bir tık ucuz veya etiket fiyatı oluyor. Mağazaysa kesin etiket fiyatı oluyor. Bilgin olsun. Ha, indirim varsa indirimli olur. :blush: Belki ikinci yüzde 50 filandır, kendime de bir kitap alırım o şekil inmiş olur. Haftaya kargo karmaşam geçsin yine gider bakınırım. Bu sefer aklımda başka bir yerler var. :heart_eyes: Yalnız benden önce bulursan yaz bana. Benim vaktim çok olmuyor genelde. O an alayım mı dediğimde yoksan muhtemelen alırım. :joy:

2 Beğeni

Tmmdır, bende bakınıyorum zaten bulursam yazarım, sen bulursan al kitabı, elim kulağımda haberini bekliyorum :joy:

2 Beğeni

eski baskıların pahalı olma sebebi ne ola ki? serinin güncel boyutu küçüldükten sonra neden eski baskı hala bu kadar çok para ediyor? sorumun cevabı umarım baskı kalitesi ve font değildir.

1 Beğeni

Eskisinin baskı kalitesini bilseniz şu ankileri mangala giderken yakacak olsun diye alırsınız. Fark o denli…

2 Beğeni

Fark var evet, ama sonuçta baskıyı değiştirdiler. İlk iki kitabın eski hali elimizde olsa da, kalan 8 kitap berbat halde gelmeye devam edecek. 2 kitap okuyup seriyi mi bırakacaklar? Diğer çıkacak 8 kitabı okumayacaksa insanlar, iki kitabı almanın anlamı yok. Onları okuyup küçük baskı alacaklarsa, eski baskı olup olmaması ne değiştirecek? Gerçekten anlamıyorum :thinking:

1 Beğeni

Hangi kitabı arıyorsunuz ben size tanesini 200 TL den veririm . :face_with_hand_over_mouth:

Forumdan tanıdığım için indirim yapıyorum . Bence bu fırsatı değerlendirin .

Not : Hediye olarak büyüteç veriyorum .

1 Beğeni

Bunu şey gibi düşün iki tanesini insan gibi okuyacaksın. Geri kalanları benim gibiler almıyor mesela. Belki akıllanırlarsa kaldığım yerden devam ederim. Yok değişiklik olmazsa elbet bir gün olur. Bu değişikliği satmıyor diye yaptılar fakat değişen hiçbir şey olmadı. Ne ikinci baskı gördü ne bir şey. Hâlâ aynı yerde sayan bir yayınevi var. Kalitenin düşmesini anlıyorum. Sonuçta ekonomik faktörler ama boyutun seri ortasında ufalması saçma oldu. Ya da en azından sabit okuyucuları için (zaten kaç tane sabit okuyucusu var ki seri satmıyorsa? 100-200 kişi) eski kaliteliden ön sipariş alıp adete göre basabilirdi. Elantris’in ilk baskısı da büyüktü. Madem satmıyordu ve rafa sığmıyordu ikinciyi de neden büyük yaptılar? O dönem küçülmeye gitselerdi şu an herkes ona göre harcama yapardı. Ben çok iyi hatırlıyorum eski kaliteli baskıyı indirimle 52’den almıştım. Yeni dandik baskı da 50 civarı. Üzgünüm ama 20 lira etmez bile. Daha rafta gazi olmuş kitaplar.

3 Beğeni

Dediklerine katılıyorum. Sen bir başlıkta ufak yazı okurken gözlerim ağrıyor ya da benzeri bir şey demiştin diye hatırlıyorum. Benin anlamadığım, şu an insanların niye ilk iki kitabı alma çabası? Zamanında alıp, okuyup kalite düştüğü için bırakanlar (senin gibi) çok normal. Ama şu an, neden bir insan eski baskıyı bulup almak istiyor ben bunu anlamıyorum. Bitiremeyeceği sadece %20sini okuyacağı bir seri için mi sahaf ya da karaborsa arar? Senin gibi bırakmayıp, kalan 8 kitabı küçük olarak okumaya devam edecekse eğer 2 kitap için bu çaba niye? 8 kitabı zaten okuyacaksın. Ben açıkçası karaborsa ya da sahaftan alanları anlamıyorum.
Ben 50 tl ise eski baskının fiyatı 55 tl bile vermem mesela. Çünkü 3.kitabı zaten küçük almak zorundayım devam etmek istiyorsam.

1 Beğeni

İlk baskılar gerçekten enfes. Evet, ağırlar filan ama insan şöyle bir okumaya başladığında kendini güzel hissediyor. Öbürü kese kağıdı gibi. Diğer faktörleri de saymıyorum. Sissoylu için de ilk üçleme ve sonraki üçlemeyi minicik kör kör okuyacağıma gider eski baskı bulur okurum efendi gibi. Sorun sanırım yeni baskının korsan gibi durması. :smiley: Gerçekten korsan gibi duruyor.

3 Beğeni

İşte benim demek istediğimi Sissoylu örneği ile sen verdin :grinning: sissoylunun 6 kitabını birden büyük olarak bulabilirsin. Tamamını. Ama fırtınaışığını sadece 2 tanesi var. 8 tanesi hiç yok evrende var olmadı. :grinning: yani Sissoyluyu 2.el alıp seriyi tamamen büyük okumak istemek çok normal. Ama fırtınaışığı için değil.

1 Beğeni

Tercih meselesi. Belki ilk ikisini böyle alıp diğerleri e-kitap olarak okuyacak olabilirler. :slight_smile:

2 Beğeni

İnsanlar şunu da düşünüyorlar , biz büyük boyut olanları alalım . Sonra akılçelen kitabın hakkını kaybeder de belki başkası yine büyük boy basar ümidi var . Ayrıca büyük boyut olanın baskısı gerçekten çok kaliteli .

Keyif alıyorsun verdiğin paranın bir önemi yok . En azından benim için öyle 50 TL bir şey ifade etmiyor benim için . Ben aldığım keyfe bakıyorum , bugün IMAX sinema bileti 30 TL bizim burada , paranın da bir değeri yok şu yıllarda . Dolayısıyla sıkıldıkça açıp okuyabileceğin bir esere 50 TL vermek benim için anlamsız değil .

Çoğu kişi içinde bir şey değildir , zira forum geneli bakacak olursanız insanlar kaliteli baskılara bu paraları halihazırda veriyorlar .

Akılçelen bugün açıklama yapsa brandon sanderson kitaplarını ciltli olarak basıyoruz tanesi 70 TL desin , herkes koşarak gider alır … Ama gerçekte yaşanan her sene düşen baskı kalitesi ve bu düşüşe rağmen artan saçma sapan fiyatları çok can sıkıyor .

Bende hem büyük hemde küçük KRALLARIN YOLU var . Küçük boy yeni baskıları , sokakta yerde kitap satan birinden almışım gibi duruyor . Korsan gibi yani .

3 Beğeni

O zaman yeni yayınevi 1 ve 2.kitabı tekrar basar ve şu an elimizde olanlar yine anlamsızlaşır.

Farkındayım, “berbat halde” olduğunu zaten bende söyledim. Bende de eski halleri var, yeni kitabı satın almadım ama inceledim. Korsan, okuması zor, baskısı kötü olduğu konusunda fikirlerim aynı. Para konusunda da katılıyorum. Ben de sevdiğim ya da şu an baskısı olmayan bir kitaba ciddi paralar veriyorum. Benim derdim 2 kitap büyük 8 kitap küçük olacaksa benim için anlamı olmaması o iki kitaba sahip olmanın. Bende var ama şu an bir anlamı yok o kitapların. Koca bir serinin sadece %20si ve hiçbir işe yaramadan duracaklar kenarda. Yeni hallerini alıp yan yana koymam bile kitaplığımda.

1 Beğeni

anlaman gerekmez, insanların keyfi ne isterse ona para verir, ister 2 kitap büyük alır ister 8 kitap küçük , ister 2 kitap okur gerisini bırakır ,ister 1 küçük 1 büyük alır, zevk meselesi…

2 Beğeni

Şahsen ilk baskılara aşığım ve onlar elimde büyük olarak olsun gerisini orjinal dilinde alacağım. Büyükleri alıp sonra küçükleri almak gibi bir planım yok yani.

3 Beğeni

İlk baskılar cidden enfes. Hele Kralların Yolu. Parlayan Sözler de iyi ama onun kağıdı Kralların Yolundan farklı biraz.
Sadece çıkarsa şu Sissoylu 7 için büyük baskı çıkarsalar bari, çok mu şey istemiş olurum? 2. çağı bitirin bari.

2 Beğeni

2 . çağ 7 . kitapla mı bitiyor.

Yeni küçük baskıları ben de almadım, bu şekilde devam ederseler de almayacağım, parasında değilim ama yayınevinin tavrını beğenmediğim için Lejyon ve Fırtına Işığı yeni kitapları alıp okumadım. Sissoylu için de aynısını yaparsalar onu da almayacağım, okumayacağım.

2 Beğeni

Sissoylu’nun yeni (tekrar) baskıları da küçük geliyor. Bence bu fikre alışmak ya da bu defteri kapatmak gerek. Yoksa sene 2023 hala biz boyut konuşuyor oluruz. Adamlar yaptık oldu diyor yani, bizim ne düşündüğümüzün çok da bir önemi yok :slight_smile:

2 Beğeni

Sissoylu mu o ne? Hiç bilmiyorum. :slight_smile:

Çok hızlı unutabilirim

2 Beğeni

Evet 7. kitapta bitiyor. Tum çağlar üçleme olacak, giriş olan 4. Kitabı saymazsak ikinci üçlemenin son kitabı yani.

2 Beğeni