Brandon Sanderson

‘‘Beyefendi siz kimsiniz neden bana cevap yazıyorsunuz?’’ şeklinde arttırabilirim :slight_smile:
Ben boyut olayını yeni kitapları hızlı bastıkları sürece sorun etmiyorum. Tabi bir de kitap dağılmamalı.

2 Beğeni

Evet. 7. kitap “The Lost Metal” Fırtınaışığı 4’ten sonra çıkacak büyük ihtimal. State of Sanderson’da Sanderson bahseder, 19 Aralık’tı yanlış hatırlamıyorsam.

2 Beğeni

Duyurulunca twitter dan #BÜYÜKBOYSİSSOYLU gibi şeyler yapacağız artık . Bilmiyorum umurlarında olur mu … Düştüğümüz durum içler acısı .

3 Beğeni

Küçük basmaya devam edecekler bu kesin zaten. Çoğu kişi bana kızacak ama ben bölünmesi taraftarıyım. Çünkü net bir şekilde o boyutlarla OKUNMUYOR. Bu adamlar serinin telifini aldılar. Bitene kadar da bunlarda kalacak. Ben büyüklerden seriyi tamamladım, ama Oathbringer’ı küçük alacağım. Çünkü yazarın dilini çok beğendim. Gitgide çeviriler kötüleşiyor diyorlar ama ingilizce kitaplarını almak çok daha pahalıya geliyor. Kağıdını kapağını falan geçtim ben artık. 'Okunsun yeter’indeyim. Hadi yine fırtınaışığı anlaşılabilir 2 kitap basmışsın büyük, orada değişim yap tamam, diğerlerini 6 kitabını bastığın sissoyluyu değiştirme değil mi?

3 Beğeni

Bir ara SkyWard Amazon’da Kindle için komik bir rakama verilmişti. Alıp almamak konusunda kararsız kalmıştım. Aklında olsun diyeceğim ama olmayacaksın. Yazarın yeni kitabı çıkınca Amazon bazı kitapları epey indirimli veriyor.

2 Beğeni

Dönüşte bakabilirim onlara. Sissoylu’dan 4 fırtına ışığından 7 kitap daha var ve hepsi Akılçelen’den çıkacak. Bir yerde yine mecbur kalacağım gibi geliyor.

2 Beğeni

Korsan okumayı sıkıntı olarak görmüyorsanız malum ortamlardan kolaylıkla epubları bulunabiliyor kitapların.

2 Beğeni

Kitaptan okumanın yerini hiçbirisi tutmuyor . Ekranın karşısında yazı okumak gözleri çok yorar , okuduğunuzdan keyif almazsınız çünkü baş ağrısı da yapar … Kindle tarzı bir cihazdan okursanız göz ağrısı , baş ağrısı vs yapmaz ancak yine keyif alamazsınız .

Ama uzun yolculuklarda kindle türevi cihazlar hayat kurtarıyor mu ? Kesinlikle atın içine orjinal aldığınız e-kitapları okuyun ama kitabın yerini asla tutmuyor çok denedim .

Kağıdın kokusu , dokusu hele hele birde iyi bir baskısını aldıysanız ve içinde resimler varsa tadından yenmiyor . Örneğin Sissoyluda ki gazete sayfaları , Fırtınaışığı Arşivi serisinde ki o resimler .

1 Beğeni

Orjinalini okuma imkanım olmazsa ve beklemek artık tak ettiyse, alıp okuyabileceğim her hangi birisi de yok ise akılkaçıran para kazanmasın diye korsan bile okurum. Ama dediğim gibi son çarenin de son çaresi.

1 Beğeni

Akılkaçıran :joy: Bunların yaptığı işi her firma yapamaz . Büyük boy olarak çıkart sen seriyi sonra birden küçült . Bari piyasa bir miktar büyük boy olandan da sun isteyen hatta fazladan para versin de alsın .

Bunu yaparken acaba biz tepki çeker miyiz , müşterilerimiz bundan rahatsız olur mu diye hiç mi sormadılar acaba kendilerine .

Yada biz ne sunarsak bunlar mecbur alacaklar mı dediler acaba .:thinking:

2 Beğeni

Ben böyle olduğunu düşünüyorum açıkçası. Sonuçta almam diyen çoğu kişi de aldı bunu. -Yanlış anlaşılmasın tabii ki alabilirler.- Zamanında hem ikiye bölmeye, hem küçültmeye, hem de kapakların değişmesine çok karşıydım ama şimdi keşke sadece ikiye bölünseydi diyorum. Hayır bir de eski boyutu bence çok daha göze çarpıcı ve “bu ne ola ki?” diye merak ettiriciydi. Yani Dr de fantastik ile işi olmayan ınsanlar rafa bile uğramıyorken eski hali en azından yanından geçerken insanların gözüne çarpıp bi’ baktırıyordu “aa bu neymiş diye”. -Sözde raflara sığmıyor imiş.-

2 Beğeni

Yayınevini savunmak gibi olmasın ama onlarda kendi adlarına az biraz haklılar. 100tlye varan bir fiyat olarak karşımıza çıkacaktı eski baskı olsaydı. Birde gerçekten kitapevleri hiç rağbet göstermemiş ilk zamanlar. Ayrıca büyük baskılar lojistik açıdan çok zarar görüyormuş.
Burada yayınevinin en büyük suçu bu sorunları önceden kestirip daha düzgün bir baskı ile bu işe girmeleri olurdu. Ne diyim çok yazık oldu.

1 Beğeni

Raflara sığmadığı doğru. D&Rarda özellikle mağaza ortası rafları olan nispeten küçüklerde, kitaplar müşteri eline alıp incelediğinde geri koyarken bile zarar veriyor. Kayseriparkta matem bantları var mesela. Kapağın her tarafı mahvolmuş bir durumda. Yayınevi iade almamış bu kitapları, d&r da başka bölüme koymuş. Bu sürtüşme devam etmiş sonra.
Yapmaları gerek en başından Kara Prizma boyutunda basmalarıymış. Ama toplamaya çalıştıkça batırmışlar.
Herkesin bildiğinin aksine internetten kitap alımı halen o kdar yaygın değil. Tüm pazarda D&R’ın pazar payı yüzde 42. Ve yayıncı bu kitapçıda kitabını satamazsa büyük bir kayıp yaşıyor. Burada konuşulacak çok şey ama idefix, dr internet ve mağazalarını da katınca pazarın yüzde elliden fazlasını elinde tutuyor. Küçültmenin sebebi var yani, ben de memnun değilim açıkçası, çünkü bölmeden küçültmeleri yüzünden minnacık metinden okumak işkence. Keşke en azından seriyi büyük almışlar için de devam kitaplarını bir yandan büyük bir yandan küçük çıkarsalardı.sonuçta ilk döngü 5 kitap fırtınaışığında. 3ü çıktı, ilk döngüyü böyle tamamlasalar yeterdi.
Çeviri, redaksiyon falan onlara hiç girmiyorum.

https://twitter.com/fatihguner/status/984841967560511488?s=19

1 Beğeni

Herkesin zevkinin farkli oldugunu dusunuyorum. Kimi ebook, kimi basili kitap sever, kimi icin de hic farketmez. Bence onemli olan icerige en rahat yoldan ulasim mesela. 3 kiloluk kulliyat tasimaktan da gocunmam kulakta seslendirilmis halini dinlemektende, tamamen kisisel zevk meselesi.

Turkiyede ebook pazarini yayinevlerinin cok ihmal ettigini dusunuyorum. Potansiyeli kullanabilseler, basili kitaplarin ustune bu kadar yuklenmeyip makul kalite ve fiyatta kitaplar cikarabilirler.

2 Beğeni

İşin aslı e-kitap Türkiye’de satmıyor, çok uzak değil 2-3 sene öncesine kadar Calibro ile yaşanılan maceranın durumu ortada. Türk e-kitap okuru e-kitabı “beleş” bir şey zannediyor, “korsan e-kitap” okuyor. Zannediyor ki, bir kitap matbaada basılmadıysa o kitabın bir ederi yok, bir masrafı yok.

E-kitap fiyatları için dünya da e-kitap konusunda galiba tek başarı örneği olan Amazonu referans alacak olursak, bu iş sadece yayıncı ile bitmiyor. Amazon hem cihazı için hem de yayınevlerinden bağımsız e-kitap okur sayısını artırmak için dönem dönem büyük e-kitap indirimleri ile e-kitap okuru sayısını artırdı.

Örnegin biz de Babil.com 'un girişimi olan Calibro bunu başaramadı, ilk cihazlar satışa çıktığında bazı yayınevlerinin e-kitaplarından bilmem kaç TL’lik alışveriş yapana giriş seviyesi cihaz hediye ettiler. Karton kapaklara (ki normali budur) yakın fiyatlarla ilk zamanlar bir çok yayınevinin kitaplarını Calibro’dan alıp, okuyabiliyorduk ama dediğim gibi Türkçe e-kitap okuyan okur korsan e-kitap okuru olması nedeniyle calibro büyük zararlar etmeye başladığı için devam edemedi.

Amazon Türkiye’ye gireceği söylentileri başladığında ben ve bir çok e-kitap okuru aynı beklentiler ile umut ettik ama ABD ve Almanya’da cesur hamleler yapan Amazon Türkiye’de e-kitap olayına girmedi.

7 Beğeni

Sissoylu serisinin ilk ve üçüncü kitabı hariç epub formatını bulamadım. :frowning:
Ben de alıp almamakta kararsızım.

1 Beğeni

Aslında cevap verdiğim mesaj İngilizce kitaplar içindi. İngilizce epubı rahat bulunuyor demek istemiştim. Yoksa Sanderson Türkçe epub ben çok aramadım. Kozmer’in çevrilmişlerinin Elantris harici hepsi var bende basılı kitap olarak.

1 Beğeni

Anladım. Kusura bakmayın. İngilizce okumayı denemiştim aslında sade bir dili var ama ilk başta metal isimleri ve evren terimleri karışık gelince devam etmemiştim.

1 Beğeni

https://paleocrafter.github.io/reading-order/#/?categories.plan=false

4 Beğeni

Türkçe diyagram da hazırlamıştık efendim :sweat_smile:

1 Beğeni