Brandon Sanderson

Sissoylu serisins yapacaklarsa eğer onu da bir an önce yapsınlar, şu olaylardan ötürü başlayamıyorum.

1 Beğeni

Ben bu kadar olumlu düşünemiyorum maalesef. Kitapları rezil ettiler, üçe beşe böle böle, boyutlarını kısaltıp uzata mahvettiler adamın kitaplarını. Bunları önceden görmek çok mu zor? Bence değil, bir yayınevi kitaplarını yayımladıktan sonra ne çeşit sorunlarla karşılaşabileceğini bir düşünmeli bence. Sanderson’ın hakları şu an başka bir yayınevinde olsaydı bu kitapları hiç bölmeden, ciltli ve çok daha güzel çevirilerle okuma şansımız olurdu diye düşünüyorum. Puntoları küçük diye yenileriyle değiştirme fikirlerini takdir ettim fakat maalesef yeterli değil.

4 Beğeni

Bunu zamanında büyükler için söylediğimiz zaman “Neden böyle bir şey yapalım?” tarzı bir şeyi dövercesine söylemişlerdi. Tabii değiştirmezdim kötü baskılar ile ama o üslupları aklımdan çıkmıyor.

Yinede güzel bir adım atmışlar mutlu oldum ben. Bu şekilde okuyucu odaklı düşünmeye devam ederler umarım.

4 Beğeni

En azından bir şeyler düşüyor gibiler. Çok da umutlanamıyorum ama bakalım…

1 Beğeni

Akılçelen’i asla savunma düşüncem olmaz. Ben de artık kitaplarını almıyorum ama bu düşüncelerinizle ilgili benim fikrimi yazmak istedim.

Öncelikle ben de bütün büyük boy kitaplar var. Küçüklerin hiçbirini almadım. Sanderson’un telifi başka yayınevinde olsa bile ben ciltli ya da çok daha iyi çevirili baskı gelmezdi diyorum çünkü diğerlerini de görüyoruz. Pegasus çok daha uzun süreçte basardı ve fiyatlar Akılçelen’in çok üzerinde olurdu. Üstelik kitapları bölerdi. Alfa bir serisini hızlıca basardı kabul ediyorum. Ama satmayınca devam etmezdi. Üstelik çeviri ve editörlük sıkıntıları daha basit kitaplarda bile malum. İthaki ciltli olmaz ama hakkını verirdi. Yine de hem basım süreci çooook uzardı hem de fiyatlar Akılçelen’in çok üstünde olurdu. Vs vs.

Türkiye şartlarında bu tür kitaplar az satıyor. Bir kere bunu kabul etmeliyiz. Biz forumda okurunu çok gördüğümüz için herkes bunları okuyor sanıyoruz. Durum hiç sandığımız gibi görünmüyor. Çünkü örneklerine ve benzerlerine baktığımızda bu tür kitapların baskıları uzun süre tükenmiyor ve tekrar baskılar zor geliyor.

Akılçelen şimdi kendince bir çözüm bulmuş. Bundan sonra istikrarlı ve bu şekilde biraz olsun düzenli giderse devam ederim. Olmazsa yine eleştirir ve kitaplarını almam.

Alacak ve okuyacak çok kitap var.

4 Beğeni

Bazen İthaki Bey’in “Herkesi memnun etmemiz mümkün değil” görüşüne katılmamak mümkün değil. :slight_smile:

Aynen öyle ve bu gerçekten çok yanıltıcı oluyor. Forum profilini, ülke profili sanmaktan vazgeçtiğimiz zaman her şey daha güzel olacaktır diye düşünüyorum.

3 Beğeni

Sanderson fantastik kitaplar içerisinde Türkiye satışları fena değil, hepimizin beğenmediği, almadığı Fırtınaışığı Arşivi 3. Kitap için 8000-10000 civarı sattığını düşünüyor Ankara merkezli yayın dünyasından bir arkadaşım. Yine öne göre bu hamlenin tek nedeni baskı masrafların azaltmaktı.

4 Beğeni

Ben de aynı şeyi düşünüyorum. O yüzden 3. Kitabı almadım ve devamını almayacağım.

Akılçelen’in yaptığı baskı tarihlerine ve tükenen baskılara bakınca ben de satışların biraz daha iyi olduğunu düşüyorum. Yine de benzer türlerde satış durumları malum. Zamanında istenmeyen bir hamle yapıldı. O hamlenin yapıldığı ve sonrasında bir türlü düzelmeyen ekonomik durumlarda malum.

Şimdi iyi niyetli bir adım atılmış. Eğer bu sefer istikrar devam ederse ben almama kararımı gözden geçiririm. Hep olumsuz olmamak lazım diye düşünüyorum.

3 Beğeni

Ben de bunu kendimden örnek göstererek düşünüyorum. 2 yıl önce fantastik konusunda sadece genç yetişkin tarzı fantastiklerde okuyan 19 yaşında bir okurdum. Sizin çoktan okumuş olduğunuz serilerin adını bile bilmiyordum denebilir. Yine de ilgimi çekmişti ve kitaplarını güzel indirim bulunca toplu edinmiştim. Çok köşede kalmış bir yazar değil bence de bizim ülkemizde. Bir okur profili olarak örnek verdim kendimi. Altından kalkabilecek bir yayınevi el atsa gerçekten daha güzel satışlar elde edebilir.

2 Beğeni

Benim kişisel bir antipatim var Arkadaş grubunun patronlarına :slight_smile: ama o başka bir şey çalışanlarına yaşattıkları durumla ilgili.

Daha önce de yazmıştım Sanderson kitapları için bu şekilde devam ederlerse yeni başlayacak okurlar için sıkıntılı bir durum yok. Küçükleride değiştireceklermiş o okurların sıkıntısı da gideriliyor, bizim gibi büyük boy alan eski okurlar da artık “derdine yansın” :slight_smile:

4 Beğeni

Ben büyük boylara sahiptim zaten :grin: artık hiç yok. Ve almam da. Yeni okurlar için yazmıştım onu.

3 Beğeni

Ehh biraz geç oldu ama sonunda doğru bir adım attılar. Bende Kralların Yolu büyük boy vardı onu kütüphaneye bağışlayıp bu bölünmüşlerden alırım belki.

Büyük boyları değiştirmemeleri hoş olmadı.

1 Beğeni

Hepsini bassınlar büyükleri satar alırız belki :woozy_face:

3 Beğeni

Artık fırtına ışıgı serisi bitince bakarım ben. 17 tane büyük boy kitabını almışım. Bu saatten sonra pek değişim vs hevesim de yok Sanderson okuma hevesimde.

DEX 'e tepki vermiyorum, nasıl başladıysalar öyle kötü devam ediyorlar ama akılçelen bu kadar kitaptan ve olaydan sonra pek okuma isteğim kalmadı.

4 Beğeni

Her ne kadar test kitaplarıyla ilgili kısım hiç inandırıcı gelmese de güzel bir adım.
Bir de çeviri konusunda bir şeyler yapacaklarını söyleseler iyi olurmuş.
Kişisel olarak boyut ve kapaklar beni pek de ilgilendirmiyor açıkçası ama çeviri hatalarını düzeltip iyi çevirilerle yola devam ederlerse ben de destek veririm, fikirlerim değişir. Akılçelen bu, pek de ummamak lazım belki ama göreceğiz.

1 Beğeni

Şu adamın kitaplarındaki sorunlar yüzünden bir tek Elantris’ini okudum. Bir türlü hangi serisinden başlayayım bilemedim. Çeviri, kitapların boyut sorunu, her basımda tekrar büyük değişiklikler olacak mı derken elim gitmiyor okumaya. Resmen soğudum.

1 Beğeni

2 Beğeni

Fırtınaışığı Arşivi serisini yeni baskılarla değiştirmeyi düşünen var mı? Ben kararsız kaldım, nasıl bir baskı çıkardıklarını da henüz bilmediğimiz için karar veremedim. :sweat_smile:

1 Beğeni

Sissoylu serisinin diğer kitaplarında punto sorunu yok mu? Özellikle 1. ve 3. kitap.

Sanderson okumaya başlamayı düşünüyorum, olay karman çorman oldu. 1 sene kafadan unutmak lazım galiba.

1 Beğeni

"Punto sorunu"ndan kasıt küçük boy baskılar. Büyük boy baskısı biten kitapların tekrar baskısı küçük boy yapıldı.

Demek ki Sissoylu 1,3,4,5,6’nın büyük boy baskısı bitip tekrar baskı yapılmamış henüz.

Daha sağlıklı bilgi için Akılçelen’in paylaştığı adrese mail atsanız daha iyi olabilir.

2 Beğeni