Brandon Sanderson

Bu novella ve yine Elantris’in geçtiği Sel gezegeninde yer alan “The Emperor’s Soul” isimli novella Arcanum Unbounded adlı derlemede de yayınlandı. Bunların yanı sıra yazarın şimdiye kadar yayınladığı kozmer evreninde geçen tüm kısa hikayeler bu kitapta. Oathbringer’dan önce gelse de okusaydık keşke.

2 Beğeni

Oathbringerdan once gelmesi zor. Onun kadar satis yapmaz ne yazikki. Icindeki bazi hikayeleri spoiler yemeden okumak bile mumkun degil (bknz sissoylu)

1 Beğeni

İşte aynen öyle ama Oathbringer’ı da onu okumadan okumak istemiyorum. Daha önce de burada defalarca yazıldığı için Edgedancer bölümünü daha önce okumak gerek diye biliyorum ama siz daha iyi bilirsiniz.

Akılçelen güzellik yapıpta arcanumu daha önce çıkarmazsa okumalımıyım Oathbringer kitabını?

2 Beğeni

Edgedenacer o an icin kritik olmayan bir kac karakter icin arkaplan olusturuyor. O kadar da olmazsa olmaz degil.
Bahsi gecen karakterler Oathbringer finali itibariyle ana oyunculardan oluyor.
Yani Oathbringer once, Edgedancer sonra olursa bir nevi flashback gibi olacaktir. Sorun yok.

2 Beğeni

Cevabın için çok teşekkür ederim.

Şimdiye kadar okuduğum tüm yorumlarda hep önce okunmalı olarak belirtilmişti.

Daha doğrusu önce okunması daha iyi olur olarak bahsedilmişti. Ancak ana hikayenin akışını etkilemiyorsa bunu öğrendiğim iyi oldu.

Yine de keşke Arcanum önce çıksaydı :blush:

1 Beğeni

Arcanum’um PDF’si olan var mıdır acaba? Bir türlü bulamadım ben. Link atacak bir babayiğit yeni yıla iyi girmemize vesile olsa keşke :grin:

1 Beğeni

Merhaba,

Sanderson kitaplarına başlamak istiyorum sizce hangisiyle başlamalıyım Sissoylu mu, Fırsınaışığı Arşivi mi yoksa Elantris’i mi okuyayım ilk önce?

Daha önce hiç Sanderson okumadım,

Okuduğum bazı fantastik kitaplar;

Buz ve ateşin şarkısı serisi
Kral katili serisi
Zaman çarkı serisi 1-2-3-4-5
DiskDünya serisi

1 Beğeni

Elantrisle başlayıp Sissoylu ile devam edebilirsin :grinning:

5 Beğeni

Arcanum Unbounded güzel bir eser sahiden de. Ancak cidden dehşet spoilerlar barındırıyor serilerde güncel olmayanlar için. Özellikle Mistborn;

(2. Çağ’ın son kitabını okuyanlar açsın.)

Efendim, Kelsier geri dönüyor bildiğin la! Mistborn’un 6. kitabının sonunda acaba diyorsunuz ancak Arcanum’daki Mistborn hikâyesini okuyunca ki bu hallice kalın bir kısım, gayet rasyonel şekilde Kelsier’in ölümden nasıl geri döndüğü açıklanıyor. Ve tahminimce kendisi Cosmere evreninde epey rol çalacak gibi!

5 Beğeni

Böyle şeylere zaafım var. Mis gibi okudum. Oh… :smiley: Şimdi unutana kadar Brandon Sanderson okumayacağım. Demek ki kaderimde bunu okumak varmış. Zaman Çarkı’nın son dönümündeyken ne okusam, ne okusam diye kafamda yankılanmaya başlayan iç sesim bir yandan bana Brandon diyordu. Sustu… Bakalım şimdi neyi fısıldayacak.

2 Beğeni

Butcher butcher, Jim Butcher…

Az vesvese de ben vereyim dedim. ^^

4 Beğeni

Olmayan bir şeyi okuyamazsın, diyor iç seslerimden biri size.

Hâlâ bir fısıltı yok…

2 Beğeni

Türkçe’de böyle baskıları bir gün görmek bize de nasip olur mu ?

ABD’de kağıt sıkıntısı nedeniyle basılamayan özel edisyon bu galiba

8 Beğeni

Türkiyede görmemiz çok zor ben ihtimal bile veremiyorum ne yazıkki.

Öte yandan Sissoylu diğer iki cilt ve elantrisin de benzer baskıları var. Ve hepsi cilt başı 100$. Gözümü karartıp alayım desen 2100 küsur lira ediyor . :scream:

Ne diyelim umut fakirin ekmeği…

6 Beğeni

Bir gün 1$ 0.20₺ ola(maya)cak alırız. :stuck_out_tongue_winking_eye::stuck_out_tongue_closed_eyes:

2 Beğeni

Ben de yedim spoiler Mistborn deyince ana üçlemeyi kast ettiğinizi sanmıştım. :slight_smile:

1 Beğeni

Bence böyle baskı yapmasınlar, bunlar bizi aşar… Türkiye’de böyle baskıları, kitapları okumayıp vitrinlerinde sergilemek isteyen zenginler alır…

Bize normal baskılı, ederi uygun kitaplar gerek. Ülke olarak, kitap ve okur sayımız ancak böyle artacaktır. Paramızın alım gücü ortada…

Örnek olarak Zaman Çarkı serisi ciltli yerine, normal baskı yapsa daha çok okura ulaşır…

Sonuçta normal baskılının da, lüks baskılının da içinde aynı şeyler yazıyor ve bizi aynı hayal/düşünce aleminde yaşatıyor…

3 Beğeni

Kusura bakmayın, 2016’da çıkan bir kitap için günceli kast ettiğimde, o döneme kadar çıkan bütün kitapları anlarsınız diye düşünmüştüm. Düzelteyim de başkaları da tongaya düşmesin.

2 Beğeni

Katılmıyorum. Bu hali çok güzel

3 Beğeni

Zaman çarkı serisinin ciltsiz baskısı mevcut zaten

1 Beğeni