Büyü Klişeleri

Sizin fantastik romanlarda geçen büyülerde kullanılan ve artık görmekten bıktığınız klişeler nelerdir?

Belki alamet i farikasıdır belki de olmazsa olmazıdır ama ASA bir klişe olabilir. :slight_smile:

2 Beğeni

Güzel altyapısı ve tasviri olan her büyü ne kadar klişe olursa olsun hoşuma gidiyor.

En sık rastladığım ve artık onsuz büyü görünce şaşırdığım öge: Işık. İlla bir parlama, kıvılcım fırlar bir yerlerden büyü yaparken.

2 Beğeni

İlk fantastik kurgu düşüncemde aklıma takılmıştı “Abi bunlar büyücü ama neden asaları olmadan hiçbir şey yapamıyorlar” diye. Gerçekten bir klişe :smile:

2 Beğeni

Haklısın. Ve dediğin gibi tuzu biberi oldu o ışık artık. Görmeyince üzülüyorum bende :smile:

1 Beğeni

aslında düşününce, bir insan silah olmadan ateş edemez onlarda asa olmadan büyü yapamaz

1 Beğeni

Bir arkadaşımla güç dengelerinin asla tutturulamamasına dair konuşuruz sık sık. Sadece fantastik romanlarda da değil genel doğaüstü ya da yüksek teknoloji mevzularının hepsinde bir denge problemi ortaya çıkıyor bu konuda. Bunu büyüye yorarsak ana karakterin doğuştan yetenekli olması ve gerçekte çok da emek harcamadan o karmaşık büyülerde usta oluşu klişesinden hiç hoşlanmıyorum. Nerede kaldı denge nerede kaldı pratik… Yani çoğu zaman kısıtlı bir vakit oluyor kurgu içerisinde bunu anlıyorum ama yine de çözüm hızlandırılmış yüksek güç kazanımı değil bana kalırsa.

2 Beğeni

Bu şekilde düşününce de, insanın silahı neden yine kendi içinde yatmasına çekiliyor. Yani büyü gibi bir şey neden fiziki yollara başvurularak yapılıyor? Büyük ihtimalle yazarların bunu bir zayıflık olarak görmesinden kaynaklanıyordur. Brandon Sanderson sihir yasalarında bunun nedenleri mevcut.

Dediğiniz doğal olmayan gelişim şuana kadar birçok fantastik seriyi öldürmüştür diye tahmin ediyorum. Kurallar ve kısıtlamalar olmadan sihir geliştirmek bu gibi sorunları doğuruyor olabilir.

1 Beğeni

Ya da tüm bu kural ve kısıtlamaların olaylar aymaza girdiğinde belli kişiler için değiştirilmesi hali de can sıkıcı olabilir. Kişi bazlı esneklik payı olmamalı gibi.

1 Beğeni

Ateş ve su tabanlı büyüler. Midem bulandı artık ateş ve su tabanlı güçler görmekten.

3 Beğeni

Sahiden ben de artık temel element büyüleri görmek istemiyorum. Daha yaratıcı, belki biraz soyut şeyler daha kıyak geliyor bana.

1 Beğeni

Aslında aksi giden şeyler daha kolay ortaya çıkabiliyor, yani hikaye daha kolay şekillenebiliyor gibi de geliyor bana. Eliyle büyü yapsa, düşmanın karşısında savaşabilir. Ancak asa olunca asaya herhangi bir kuvvet uygulayarak, asa etkisiz hale gelebilir, düşman ona saldırırken o da kaçmaya çalışır felan yani.

1 Beğeni

Kesinlikle dört element ile ilgili büyülerdir. Ateş, su, hava ve toprak. O kadar klişeleşti ki görünce bir fenalaşıyorum.

2 Beğeni

Çok güçlü bir büyü yapan yada psişik güç kullanan karekterin burnundan kan gelmesi ve ardından bayılmasıdır.

2 Beğeni

Element ile ilgili değilde farklı bir hal ile suyu kullanmayı düşünüyorum. O klişeleşmiş yapıyı bozmaya ve daha özgün şeyler üretmeye çalışıyorum. Evet elementleri görmek çok bayıyor artık fakat benim yakaladığımı düşündüğüm küçük bir nokta var. Umarım bir gün o fikirler bir kitapta toplanabilir.

İlk gençlere hitap eden fantastik romanımda karşılaşmıştım. Aslında bakarsanız gerçeğe en yakın olabilecek zayıflık bu ama yine çok kullanılmasından ve içinde dallanma durumu olmamasından ötürü klişeleşti.

Dediğim gibi bir sınır olarak koyuyorlar oraya. Kişinin zayıflığı asasının yanında olmaması gibi.

Edit: Flood yapmaktan (arka arkaya mesaj atmak) mümkün mertebe kaçınalım lütfen. Mesajları bu şekilde, alıntılayarak tek seferde yanıtlarsanız konunun takibi de diğer üyeler için daha kolay olacaktır. Sizin demek istedikleriniz de daha rahat anlaşılır - Forum editörü

1 Beğeni

Suyu kontrol etmez mesela atomları bir araya getirerek su oluşturur küçük yaşlardan beri üstünde çalıştığım bir büyü meknaizmasi 414 kitaplık sadece fantastik türünde eserler olan kütüphanemde buna benzer kitap görmedim.Bu temayı kullanabilirsin ben daha farklı bir büyü sistemi kullanıyorum kitabımda.

Örnek için teşekkürler ama şuan sadece ben değil herkes kullanabilir :smiley: Ama zaten benimki bir araç olarak kullanılıyor. Ara gövdede diyebiliriz. Sanırım işin içine fizik vb. şeyler girince hem yazarın araştırma yapması hemde yazılarını bir tutarlılığa bağlanması gerekiyor bu yüzdende tercih edilmiyor olabilir.

1 Beğeni

Hiç bir klişe kendi içinde kötü değildir. Bu yüzden hiç birisinden bıkmadım.

Fazla abartılı büyüler. Okuduğunuzda ya da gördüğünüzde “Yok farenin kuyruğu!” diyebileceginiz her şey.