Büyücü Düellosu

Hemen herkesin bildiği üzere büyücüler arasında düello yapmanın bazı şartları mevcuttur. Ancak uzun zamandır aklımı kurcalayan bir sorun var ki çareyi buraya yazmakta buldum. Şimdi hepimizin bildiği üzere 3 yasak lanetten birisi olan “avada kedavra” büyüsünü durdurmanın herhangi bir yolu yok. Hal böyle olunca “acaba karanlık büyücülerle çarpışan seherbazlar nasıl oluyor da onları azkabana yollayacak şekilde etkisiz hale getiriyor?” diye sormadan edemiyor insan kendine.

Karanlık büyücü kimseden çekincesi olmadan rahatlıkla o meşhur yeşil ışıklı laneti yaptığı vakit karşısında hangi seherbaz durabilir ki? Eğer bu laneti kullanmıyorlarsa da onlara engel olan şey nedir acaba?

Kısacası muggle dünyasındaki kavgalardan çok farklı olan bu çarpışmalarda seherbazlar nasıl oluyor da düşmanı etkisiz hale getirebiliyor? Hem de avada kedavraya karşı…

Çok fazla bilgim yok ama galiba büyüsel bir kalkanla bloke edemiyorsun sadece fiziksel bir engelle mesela objedir vb. kaçabilirsin diye tahmin ediyorum. Priori Incantatem muhabbetleri falan var da onun gerçekleşmesi düşük olasılıklıdır.

Öncelikle Kedavra Laneti bildiğiniz gibi çok güçlü bir lanet. Barty Crouch Jr. Karanlık sanatlara karşı savunma dersinde "hepiniz asalarınınzı bana doğrultup kelimeleri söyleseniz burnum bile kanamaz diyordu. O yüzden bu her büyücünün yapabileceği bir lanet değil. Yani seherbazların sık sık Kedavra Laneti ie karşılaktıklarını sanmıyorum. Ama düello sırasında bu lanetten kaçınmanın yolu iki büyüyü çarpıştırmak (sadece sersemletme büyüsü için geçerli olabilir) ki çok ama çok zordur. Yada cansız nesneler ile karşılık vermek gerekir. Dumbledore’un Voldemort ile duello ederken sık sık yaptığı gibi. Bundan ayrı olarak seherbazlar sıkı eğitimlerden geçiyorlar. En azından İngiltere’de, Hogwarts’da aldıkları derslerden ayrı olarak bir de Seherbazlık eğitimi alıyorlar ki bu da onları bahsettiğiniz durumlara karşı koyabilme eğitimi.

Karanlık lordu karşısında kimse duramıyor sıkıntı orda zaten (bir kaç kişi hariç )

Hızlı bir şekilde cisimlenebilirler.

Seherbazların Avadra Kedavraya karşı
1-Absorbe Proteus -En büyük ve en güçlü kalkan büyüsüdür
2-Alfa maxima - Savaş sırasında rakibin en güçlü üyesine doğrudan saldırıdır
3-Avises Avifors Avilers - Savaş içinde gücü %45 azaltır.
4-Carpe Portus - Asanın hedef aldığı yere ışınlanma büyüsüdür.
5-Cave İnmicium: Bir tür koruma büyüsüdür
6-Corpus Medicor - Lanet yaraları da dahil bütün yaraları iyileştirir.
7-Efecto Eliminare - Büyülenmiş nesnelerden büyülerin etkilerini kaldırır.
8-Fianto Duri: Güçlü bir koruma büyüsüdür
9-Finite İncantatem: Bir büyünün ya da lanetin etkisinden kaldıran büyü
gibi büyüleri kullanabilir

3 Beğeni

Kaynak nedir acaba? Bakmak isterim.

1 Beğeni

bir şey sorucam niye sihir bakanlığı Kurkarananazyum kulanmak yerine affedilemez lanet
yapanları öldürüyor[Kurkarananazyum - Sakarlaştırır, büyüleri ters tetirir çoğu şeyi unuturur, buharlaşmayı engeler ve bir daha süpürge kullanamamanı sağlar]

1 Beğeni

Keşke wiki yazarı büyülerin nereden alındığınada kaynak gösterseymiş. Ben bu büyülerin çoğunu ilk defa duyuyorum.
Ayrıca Kedavra Lanetinin hiçbir karşı büyüsü yok diye geçiyor kitapların her yerinde. Eğer varsa Lilly Potter boşyere öldü demektir. Güçlü yapılmış basit bir kalkan büyüsü (Protego) bile rakibe zarar verebilir. Hele Kedavra Lanetini durduracak kadar güçlü bir kalkan varsa bu Voldemort’u baya sersemletir ve Lilly’nin kaçmasına olanak sağlayabilirdi.

Adalet için olabilir?
Ayrıca öldürüyorlar mıydı? Hatırlayamıyorum şu anda.

evet hani ölüm yiyenler azkaban tutsaklığında siriusun ruhunu emecekti ya

1 Beğeni

O, Sirius azkabandan kaçtı diye verildi. Başka bir örneği yok sanırsam.

bana kalırsa Kurkarananazyum azkabanda ömür boyu tutulmaktan iyidir en azından daha az acı çektirir

1 Beğeni

Birini acımasızca işkence eden ve öldüren birine bu kadar hafif bir ceza vicdanınıza sığıyorsa birşey diyemem.

Kurkarananazyum uygulandıktan sonra adam bırak avadra kedavrayı accio bille yapamaz artı bir nevi muggle gibi yaşamaya mahkum edilir bence işkence karşısında büyü gücünün sonsuza kadar alınması bir daha asla mutlu olamamaktan daha iyi bir ceza

1 Beğeni

Lanetler kaldırılabilir değil mi?
Adam laneti kaldırtıp kaçak olarak ömür boyu yaptığı işten sıyrılabilir sonunda.

OldfatGil-Galad’a katılıyorum şu bir sürü koruma büyüsünü bende ilk defa duydum ve J.K in wiki ye girip bişeyler yazdığını sanmıyorum,bir kere Kedavra laneti kolay bir büyü değil ve fiziksel olarak kaçmak tek çözüm ve seherbazların ne kadar iyi eğitimli olduklarını unutmayalım.