Buz ve Ateşin Şarkısı

Öncelikle merhaba, benim çok sevdiğim serilerden biri olan Buz ve Ateş’in Şarkısı serisi ile ilgili bir konu bulamadım ben de kendim yazmak istedim .

Buz ve Ateş’in Şarkısı, George R.R Martin tarafından yazılmış fantastik ve dram karışımı bir seridir.
Seri 5 kitaptan oluşmaktadır ve henüz yazılma aşamasında olan iki kitap daha vardır.
Sırasıyla Taht Oyunları, Kralların Çarpışması, Kılıçların Fırtınası, Kargaların Ziyafeti, Ejderhaların Dansı ve yazılma aşamasında olan iki kitabın adı ise Kış Rüzgarları ve Bahar Rüyası’dır.

Serinin en sevdiğim yanı hiçbir şeyin tahmin edilememesidir çünkü yazarımız okuyucuyu şaşırtmayı çok seviyor ve karakterleri öldürmekten hiç çekinmiyor. Hiç beklemediğiniz anda beklenmedik olaylar olabiliyor.
Bir diğer sevdiğim yanı ise iyi ve kötü arasında belirgin bir çizgi yok başka bir deyişle diğer serilerde olduğu gibi kötü adam siyah iyiler beyaz diye bir şey yok.

Kitapta olaylar George R.R Martin’in yarattığı evren olan Westeros’ta geçmektedir.
Westeros feodalite ve monarşi ile yönetilen bir yerdir, yedi kralıktan oluşmaktadır ama aslında tek bir krallık vardır ve yedi bölge (Kuzey, Arryn Vadisi, Nehir Toprakları, Batı Toprakları, Dorne, Fırtına Toprakları, Taç Toprakları ) de o krallığa bağlıdır.

Seride beş ana karakter vardır ve bunlar: Jon Snow, Brandon Stark, Arya Stark, Daenerys Targaryen ve Tyrion Lannister’dir.
İlk kitapta olaylar Yedi Krallığın kralı Robert Baratheon’un Kuzey’in koruyucusu Lord Eddard Stark’ın yönettiği ve yaşadığı kale olan Winterfell’e gelmesi ile başlıyor.
Robert’ın Kralın Şehrinden Winterfell’e gelme sebebi kral eli (Kraldan sonra en yetkili kişi) Jon Arryn’in ölmesi ve yeni eli olarak Eddard Stark’ı atamak istemesidir. Daha sonra Robert’ın teklifini kabul eden Eddard kral ile beraber entrika ve sinsiliğin yuvası Kral’ın Şehri’ne gidiyor ve olaylar başlıyor.

Eddard Stark’ın gayrimeşru çocuğu olan Jon Snow’un hikayesi ise Sur’da devam ediyor.
(Sur, Yedi Krallığı arkasındaki ‘yaratıklardan’ korunmak için yapılmış devasa bir yapı.)
Sur’da bulunan Gece Nöbeti’ne katılan Jon bir kara kardeş oluyor ve burada yaşadığı olaylar anlatılıyor.

Westeros’tan başka bir kıta da var elbet. Bir diğer kıtanın adı ise Essos.
Essos’u, eskiden Westeros’un kralları olan daha sonra isyanla tahttan indirilen Targaryen Hanesinin sürgünde olan iki üyesi Viserys ve Daenerys ile görüyoruz. Tahtlarını tekrar almak için plan yapan Viserys kız kardeşi Daenerys’i, barbarlar olarak tabir edilen Dothrak lideri Khal Drogo ile evlendiriyor.

Bu olaylardan sonra kitap alıp başını gidiyor ve kitabı elinizden düşüremiyorsunuz.
Kitapta birçok karakter var sadece bu üç karakter rol oynamıyor daha çok öne çıkan karakterler bu kişilerdir.

Seri, 2011 yılında HBO tarafından dizileştirilmiştir, dizinin adı ise ilk kitaba ithafen "Game of Thrones(Taht Oyunları)tur.

Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin Dunk ve Egg’in hikayeleri gibi birçok yan kitabı daha vardır.

10 Beğeni

Tahmin edilemez oluşu cidden bir kitabı elden düşmez kılan önemli bir detay ve nadir rastlanır bir özellik, yazar gerçekten başarılı ve gerçek dünyayla Martin’in dünyasının en ortak noktası “Herkes biraz gridir” fikri olabilir diye düşünüyorum. Henüz okumamış olanlara (özellikle de tarih ve fantastik kurgu içeren kitaplar seviyorsanız) tavsiye ediyorum. Sıfırdan bir evren ve o evrene bir tarih kurmak kesinlikle zor ve yetenek gerektiren bir iş olduğu için de belki milyonuncu kez yazarı tebrik ediyorum…

1 Beğeni

Grimdark’ın yükselişe geçmesi deki en büyük etken tabi buna dizide önemli bir katkı sağladı .Daha önce 132 sayfasınımı ne okumuştum .

1 Beğeni

Bu arada 6.kitap akıbeti hakkında bir duyuru var mı yabancı basında ?

Yanlış hatırlamıyorsam en son yazarın kendisi bu sene gelmeyecek demişti.

Yazar bu sene Kış Rüzgarları yerine Targaryen Hanesini anlatan Fire & Blood adlı bir kitap yayınlayacak.
Maalesef ki bu sene de kitabı okuyamayacağız.

Dizi > kitap diyen yegane kişi olabilirim.

Yaratılan evren ve karakterler bakımından okuduklarım/izlediklerim arasında en iyisi. Harika bir senaryoya da sahip olması yanı sıra seriyi berbat bir anlatım hakim. Çoğu zaman muhtemelen bir daha rastlamayacağımız bir odanın kapıları aralanıyor biz okuyuculara, yerdeki halılara, duvardaki tablolara kadar sayfalar boyu tasvir ediliyor. Chapter’ın büyük bir çoğunluğu o oda da geçiyor fakat esasen gözünden okuduğumuz karakter 30 saniye girip bir daha yüzüne bakmadan çıkıyor yani. Sırf uzatmak için uzatmak diye buna denir. Ayriyeten son 2 kitapta karakterler o kadar çoğaldı ve aralarındaki bağlantı o kadar kopuklaştı ki Game of Thrones okuduğumu bile unuttum çoğu zaman. Dizi yapımcılarını ise bu evreni olabildiğince epic lanse ettiği için takdir etmek boynumuzun borcudur.

Neden dizi > kitap olduğuna gelelim tekrardan. Çoğu zaman yazar olayları etkiliyicilikten uzak işlemek için ekstra efor sarf etmiş gibi hissediyorsunuz. Benim için kitapların en büyük hayal kırıklığıyda buydu zaten. 2.sezonda Tywin ve Arya arasında geçen diyalogları ayıla bayıla izleyebilirken Blackwater savaşının sonucuna olabilecek en epic şekilde seyrediyoruz: Tywin’in gelişiyle. Yine 3.sezonda çok aktif rol oynuyor Tywin. Kitapta ise Tywin bir kaç bölümde mi ne karşımıza çıkıyor, 2.kitapta Tywin’in ne yapıp ne ettiğini okumuyor, savaşın sonucunu Dontos’tan öğreniyoruz. Tywin’in göründüğü toplam bir kaç bölüm mü ne vardır ve ağızından çıkan cümle sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Dizideki gibi Babacan, kodumu oturtan, zehir gibi zekasıyla düşmanlarını aklayan ve sadece mimikleri ile ses tonuyla insanı etkileyebilen biri yerine “kötü baba” portresi çiziyor şahsım adına.

1 Beğeni

G.R.R. Martin altıncı kitabı hâlâ neden bitiremiyor diye soranlara, “Kitap imzalamaktan,” dersiniz :slight_smile:

10 Beğeni

Şimdi ben Gerorge R.R. Martin kitaplarına başlamayı düşünüyorum. Diziyi izledim ama kitap başka oluyor tabi neyse. Diziden uyarlanan seri bu 9 kitap bitmiş durumda galiba.
image

Bitmeyen herkesin beklediği seri öncesini anlatan seneye Epsilon’dam çıkacak olan bu kitap. Yanlışsam düzeltin arkadaşlar.

1 Beğeni

Seri öncesini anlatan kitabın adı “Buz ve Ateşin Dünyası”. Paylaştığınız son kitap Targaryen Hanedanlığını anlatıyor yanlış bilmiyorsam.

1 Beğeni

Olabilir bende tam bilmiyorum. Dediğiniz gibi olma ihtimali yüksek.

Buz ve Ateşin Dünyası bir tarihçe. Bir nevi GRRM’nin Silmarillon’u gibi düşünün.
Bu arada ben de asoiaf’a başlasam mı diye tereddütlerim varken bu aralar bayıla bayıla Kargaların Ziyafeti’ne başlayacam. Sonra da Ejderhaların Dansı derken … ama o zaman da serinin son kitabını beklemek var. Pufff

3 Beğeni

Bu 9 kitabın devamını yazıyor ya da yazacak inşallah. :grin: Şimdi oldu . :+1:t6:

1 Beğeni

Evet, hatta en son bu forumdan okumuştum kitabı bitirmek için bir dağ evine kapanmış bitirmeden de çıkmayacakmış.

1 Beğeni

Dur başlama. Ben de bir zamanlar senin gibiydim. Ben bir başlayayım bitirene kadar seriyi tamamlar yazar diyordum. Büyük bir zevkle ve iştahla okudum kitapları. Sayfa numaraları nasıl geçiyordu fark edemiyordum. Ve Ejderhaların Dansı’nı bitirdiğimde sene 2013’tü!

O kadar okuduğum kitapla evet arkadaş ortamlarında baya caka sattım peki şu an elimde ne var koca bir hiç! Hikayeleri unuttum. Karakterleri nerede bıraktığımı unuttum. 6.kitap çıktığında ne yapacağımı bilmiyorum.

1 Beğeni

9 değil aslında 5 kitap. Epsilon sağ olsun para hırsı yüzünden kitapları 2’ye bölerek daha fazla kazanmayı amaçladı. Başardı da.

Seri tamamlandığında 7 kitap olacak. 2 kitap var daha. Ben 6.kitabın bittiğini ve dizinin final sezonundan birkaç ay sonra yayımlanacağını düşünüyorum. 7. kitap ise 2024 gibi gelir en geç.

1 Beğeni

Büyük boyutta basmak zor geliyor nedense. Dizinin etkisiniz olduğu kesin. Biz çekelim sen sonra istediin gibi yaz Martin. :grin: İkibin kaç dört beklenir mi o kadar ?. :scream::scream:
Baya baya yıllar geçmiş. Akılda bişey kalmaz. Şuan diziyi bile unnutum.:grin: @eleutheiros

Peki bu çıkan Buz Ejdehası alıp okuyabiliriz. Galiba seriyi okumadan.

Buz Ejderhası’nın bu seriyle bir bağlantısı yokmuş. Martin bu tür yorumları reddetmiş. Ki zaten 1980’de yazmış bu kısa romanı.

3 Beğeni

Teşekkürler. Burdan başlayalım bakalım. Sonrası gelir. :grin:

Asoiaf evreninden çöp olsa okurum… ama 6 gelse daha iyi tabi.

3 Beğeni