(Ç)alıntı Olduğunu Düşündüğünüz Şarkılar

Konunun uzmanı değilim ama bir eserin çalıntı olarak sayılabilmesi için bilirkişi tarafından esinlenmeyi aşan belli bir oranın üzerinde taklit olarak tespiti gerekiyor. Şarkının sadece çok az bir bölümünün birbirini andırması çalıntı olduğu anlamına gelmeyebilir, bu örneklerden bağımsız olarak dünyanın farklı yerlerine farklı zamanlarda benzer işler yapan sanatçılarda vardır. Özellikle arabesk müziğin çoğunun arap şarkılarından araklanarak halka sunulduğunu duymuştum.
Sonuçta john lennon’ un bundan 50 sene önce halkının ezici çoğunluğunun tek kelime ingilizce bilmediği yoksul sayilabilicek bir ülkenin sanatçılarının onun şarkılarını türkçelestirerek o ülke halkına sunmasindan rahatsız olacağını pek düşünmüyorum.

3 Beğeni

Bu şarkılara açıkçası çok şaşırdım ve benim çalıntı olduğunu bildiğim tek şarkı Çağatay Akman’ın gece gölge şarkısının, yabancı bir gruptan direk çalıntı olduğunu ayrıca bu yabancı grup da Güllü adlı şarkıcıdan alıp üzerinde oynayıp şarkı yaptıklarını falan iddia ettiler sonra Çağatay’ın şarkısı kaldırıldı.
(geri gelmiş demek ki telif hakkını kazandı)
linkler:
Orijinal Güllü

anna rf jump yabancı grup

sinek

2 Beğeni

John Lennon şarkısını sunmak istemelerinde hiç sorun yok. John Lennon şarkısı sunup söz müzik olarak kendi adlarını yazmasınlar yeter. Ayrıca başlık çalıntı şarkılar değil çalıntı olduğunu düşündüğünüz şarkılar. Bu başlık forum üyelerinin benzettiği şarkılar için. Ki benim paylaştıklarımdan bazılarında bilirkişi onayı da alınmış. Mesela Fikret Kızılok’a Sevda Çiçeği şarkısı hakkında Orhan Gencebay tarafından dava açılmış ve Orhan Gencebay kazanmış. Veya Led Zeppelin’e Stairway to Heaven için dava açılmış ve Led Zeppelin davayı kaybetmiş. Mesela Mick Jagger bir röportajında Paint it Black bir Türk şarkısından samplelanmıştı ama o dönemde herkes yapıyordu demiş. Selda bağcan Teoman benim şarkımı çaldı diye röportaj vermiş.

2 Beğeni

Paylaşıldı mı? Baktım da göremedim.

Bir de sample ı iyi gömen weeknd var.

2 Beğeni

Bu konuda size fikir sunmak için yazdım daha çok, anladığım kadarıyla ilginizi çeken bir konu. Bu konudan ‘‘fikri ve sinai mülkiyet hukuku’’ sınava girmiştim gerçekten çok çalışmıştım :slight_smile: . Aklımda çok fazla konu kalmış ve ilgimi çekmişti. Eğer bu yönüyle ilgilenirseniz;

4 Beğeni

Ahh Çoban Yıldızı!! Çok severim :slight_smile: de Teoman’ı sürekli bu başlıkta görmek beni üzdü açıkçası :frowning:

4 Beğeni
3 Beğeni

Neler varmış neler. :smiley: Merak ediyorum acaba Mustafa Sandal’ın da var mı böyle şarkı ya da şarkıları?

3 Beğeni

Çalıntı demiyorum ama Kurtlar Vadisi’nin jenerik müziğini Inertia Creeps’in 0:24 - 0:50 saniyeleri arasındaki kısmına çok benzettim.

4 Beğeni
3 Beğeni

Demet Akalın’ın tüm şarkıları

1 Beğeni

Bir iki örnek var mı acaba? :smiley: Yoksa aklıma direkt olarak şu söz geliyor sosyal medyada çokça paylaşılan; çalıntı olduğunu biliyorum ama kanıtlayamam. :joy:

1 Beğeni
1 Beğeni

Çalıntı değil çünki müziğin kime ait olduğu yazılıyor burda. Yukarıda 3.şarkı da var bu müzikle.

1 Beğeni

Başlığa uzun süredir yazmıyordum bir güncelleme yapıyorum.

1. Yine gerçekten şoktayım. Favori gruplarımdan ikisinden çıktı. Kesin çalıntı diyemiyorum ama benzerliği de inkar edemiyorum. İki şarkı arasında 1 yıl var, MFÖ’nünki daha önce çıkmış.
  1. @SJack size gelsin. :grin:
4 Beğeni

Hangisi daha önce? :smiley: Mustafa Sandal’ın birkaç şarkıyı da bu şekilde aldığını biliyorum ama o zamanlar söz ve müzik kısmına hiç dikkat çekmiyordum.

O halde bir tane de ben ekleyeyim listeye. :smiley: The Ring 2 filminde dakika 55:25 - 55:35 arasında çalan müzik Kurtlar Vadisi dizisindeki cendere müziği ile çok benzer.

4 Beğeni

Yabancı şarkı daha önce.

2 Beğeni

Ben de son dönem önüme geldiği için bir örnek atayım dedim.

3 Beğeni
3 Beğeni
1 Beğeni