Çizgi Roman Okurları Cemiyeti

Yeni başlayacağın için Avengers rahat bir okuma sağlar sana bence belirli bir seriden gidersen.X-men’e bulaşma bence ilk defa okuyorsan.

Teşekkür ederim.Hemen bakiyorum.

Öncelikle böyle upuzun bir liste takip etmene gerek yok, @Yuso4656 nun da dediği gibi one shot ciltlerden ve bence kısa serilerden başlamalısın. Bu listedekiler çok eskide kalmış ciltler o yüzden bulman sana pahalıya patlar. Onun yerine mesela İhtiyar logan ı okuyabilirsin(one shot olanı) ya da sevdiğin bir karakterin serilerini okuyabilirsin. Biraz marvel a aşina olunca Hawkeye gibi Moon Knight gibi klasik Marvel çizgi romanlarından çok daha farklı çizgi romanlar okuyabilirsin. Son olarak başta çok uzun seriler (çok uzundan kastım 20-30 cilt) tercih etmeni tavsiye etmem çünkü seni çok sıkabilirler ve Marvel’dan soğuyabilirsin.

2 Beğeni

Katılıyorum.Bir de mesela Spiderman serisi 27 cilt falan çıktı sanırım okuyan herkes 1-2 cilt haricinde eh diyor.Punisher max serisini önerebilirim ya da Daredevil serisini önerebilirim Daredevil’ın Brian Michael Bendis tarafından yazılan serisi o karakteri anlamak için mükemmel bir seri duygusal olarak da çok etkileyici tek sorunu yeni başlayan birisi için yorucu olabilecek çizimlere sahip.

1 Beğeni

Mesela bu seriyle başlayabilirsin okumaya, hem daha sade hem de çok akıcı şekilde ilerliyor ancak dikkat et Avengers dağıldı ile başlıyor Age of ultron ile bitiyor seri. Bir de yakın zamanda bir arkadaşımı çizgi roman okumaya Daredevil serisiyle (Bendis’in yazdığı seri) başlattım şu an epey çizgi roman batağına girdi açıkçası :smiley:, bu seri de oldukça akıcı ve güzel bir seri.

Marvel miras ve sonrası başlangıç için uygun mudur okumadım oraları Marvel yeniden başlanabilmesi için evrenleri sıfırlıyor sık sık.

Marvel miras diyince aslında çok uzun bir seriyi ele almış oluyoruz ve çoğusunun Türkiye’de baskısı yok ne yazık ki ama benim attığım liste temel olayları barındıran-House of M, İç savaş, Age of Ultron gibi- ve hikayeden kopuk olmayan ciltlerle desteklenmiş bir seri bu yüzden bence bundan başlanmasında bir sorun yoktur. (Kendimi caizdir der gibi hissettin :crazy_face:) Spider-man’de de dediğiniz gibi çok fazla cilt var ama Klasik Maceralarla başlanabilir bence. Şu an aklıma gelen Punisher, Daredevil, Captain America(Brubaker’ın yazdığı seri de olur Spencer’ın yazdığı da) serileriyle de başlanabilir. Bunlar dışında Ms. Marvel falan da var ama onlar yayınevi tarafından yarım bırakıldığı için ne yazık ki öneremiyorum. Eğer bu dediklerimiz arasında da beğendiğin yoksa istersen çizgi roman dükkanlarında bir karıştır rafları ve hoşuna giden bir seriyle başla. Eğer başka soruların olursa cevap vermekten memnuniyet duyarım.

1 Beğeni

Bunlardan sıkılırsa da one shot ciltlerden veya Moon Knight gibi kısa serileri de okuyabilir.

Bu okuma listesi değil, adam zaman çizelgesi çıkarmış bildiğin. Avengers vs X-Men’e kadar çıkmış olan tüm Türkçe Marvel kitaplarını geçtiği zamana göre dizmiş. Kesinlikle uzak durulası. 9. sıraya Wolverine: Devlet Düşmanı koymuş. Bu one-shot, tek hikaye bir cilt. Alırsın okursun.
Astonishing X-men ciltlerini 2,7,18,38,65,79. sıralara koymuş! ŞAKA GİBİ. Böyle bir sıra ile nasıl okuyacaksın. Nasıl hatırlayacaksın hikayeyi bu şekilde okursan. Bu seriyi bu listeden bağımsız okursun.

Dediğim gibi bu okuma listesi değildir, Marvel hikayeleri zaman çizelgesi listesidir. Kimsenin bunu okuma listesi olarak sunduğunu sanmıyorum. Doctor Strange: Yemin, Iron Man: Extremis, Silver Surfer: Ağıt gibi tek ciltlik hikayeler aralara konulmuş. X-Men, Avengers, Demir Adam, Hulk ve dahası Amazing Spiderman serileri sıralanmış listede.

Arkadaşların da söylediği gibi daha basitten ilerleyin. Ne okuyacağınızı seçin öncelikle. Marvel değil de, Spiderman mi, Daredevil mı, Avengers mı? Sonrasında o karakterin serilerine göz atın. Toplu listeler çok kafa karıştırıcı olabiliyor yeni okurlar için.

Not olarak ekleyeyim. Listenin sonundaki Avengers vs X-Men sonrasında da Türkçe olarak yayınlanmış belki bunun iki katı Marvel çizgi romanı var -liste ile alakalı olan. Yani liste bayağı eski ve eksik.

5 Beğeni

Çok teşekkür ederim arkadaşlar.Baya yardiminiz dokundu.Punisher, Daredevil whatchmen Vb. alacam ilk.
Cizgi romanlarda ONE Shot tam bi liste varmi önereceginiz.Google"de bulamadim

Marvel evreninin tamamını okumak imkansızdır zaten. En sevdiğin ya da hoşuna gideceğini düşündüğün bir-iki karakter seçip işe oradan başlamanı öneririm.

One-shot listesi yok malesef ama watchmen zaten tek ciltlik bir hikaye esasında. Daredevil’a ise orijin hikayesi olan korkusuz’dan başlayıp born again hikayesi -belki ardından Daredevil: sarı da okunabilir ancak biraz romantik tarzda bir hikaye fazla aksiyon değil sizin kararınız o yüzden- ve akabinde bendis’in dönemine başlayabilirsiniz.

1 Beğeni

Old Man Logan tek başına okunur mu? Marvel cahili değilim ama çizgi romanlarıyla aşırı haşır neşir olmadım.

One shot olanı okuyup seriyi okuyabilirsin.

1 Beğeni

Evet okunur, alternatif bir senaryo gidişatına sahip olduğu için çok zorluk çekmezsiniz

1 Beğeni

Çizgi romanda yeniysen Watchmeni önermem yeni başlayan birisi için ağır gelir biraz.

2 Beğeni

Mark Millar’ın yazdığı cilt tek başına okunur ancak seri olanı okumadan önce bu cildi okuyup sonra Secret Wars’u okuyup sonra seriyi okumak lazım.

1 Beğeni

Evet çok uzun ve çok diyalog içeriyor yeni başlayan biri okursa soğuyabilir gerçekten.

1 Beğeni

Peki Secret Wars tek başına okunur mu? :smile:

Yani okunabilir de o çizgi romanın asıl olayı oluşan paralel evrendeki olaylara bir taban hazırlaması gibi. Dc’deki flashpoint gibi düşün. O olay oldu sonra üzerine New52 yazıldı.

Flashpoint de New52 de bilmiyorum :smile: Neyse boş ver çok karıştırmıyım, one shot olanı okurum belki.