Clive Barker Kitapları

BİYOGRAFİSİ

Clive Barker (d. 1952, Liverpool), İngiliz yazar, yönetmen, ressam ve yapımcıdır.

Barker gençlik yıllarında tiyatro oyunları yazmaya başladı. Liverpool’da bir tiyatro grubuyla iki yıl çalıştıktan sonra 21 yaşında Londra’ya taşındı ve sonraki sekiz yılını sosyal yardımla geçirdi. Her gün kendisi için yazıyor ve resim yapıyordu. Kendi tiyatro grubu için yazdığı oyunlarla adını duyurmaya başladı. Korku Edebiyatı ile ilgili hikâyelerinin toplandığı Kan Kitapları’nın ( Books of Blood ) ilk üç cildini 8 aylık bir zaman dilimi boyunca akşamları ve haftasonları yazdı. Ardından, Damnation Game (Lanetleme Oyunu) romanını tamamladı. 1987’de Hellraiser’ın senaristliğini ve yönetmenliğini üstlendi. Barker, yönetmenliğe Lord of Illusions ile devam etti.

Clive Barker’in romanlarının hepsi Epik Fantezi türünde yazılmış, bolca korku öğesiyle beslenmiştir. Başka Dünyalar’ı anlattığı romanlarında giderek korku türünün süslemelerinden kurtularak fantastik olarak adlandırılan kavrama yaklaşmıştır. Son romanlarında gizli boyut ve fiziksel dönüşüm temalarına olan düşkünlüğü ön plana çıkar.

Ayrıca 2001 yılında Electronic Arts firmasının piyasaya sürdüğü Clive Barker’s Undying ve 2006’da piyasaya sürdüğü Clive Barker’s Jericho bilgisayar oyununlarının yazarlığını ve yönetmenliğini yapmıştır. Şu an Beverly Hills’te yaşamaktadır.

Clive Barker, Livepool’un Merseyside bölgesinde doğmuştur. Annesi Ressam ve Okul Rehberlik Memuru Joan Ruby (Evlilik öncesi soyadı Revill) babas bir endüstri firmasında personel müdürü olan Leonard Barker’dir. Eğitim hayatına Dovedale ilk okulunda başlamış, Quarry Bank Lisesini tamamlayıp Liverpool üniversitesinde ingilizce ve felsefe okumuştur.

Daha 4 yaşındayken Fransız paraşütçü Léo Valentin’in bir gösterisi sırasında ölümüne tanık oldu. Daha sonra yazdığı öykülerde Valentin’i tasvir etti.

Kaynak: Clive Barker - Vikipedi

NOT: Kitaplar ilk çıkış tarihine göre sıralanmıştır. Listede Türkiye’de çıkan kitaplar yer almaktadır.

ÇIKAN KİTAPLAR:

MACERAPEREST KİTAPLAR

 1. Kan Kitapları 1
 2. Kan Kitapları 2
 3. Kan Kitapları 3
 4. Lanetlenme Oyunu
 5. Sanat Serisi 1 - Muhteşem Gizli Gösteri
 6. Sanat Serisi 2 - Ezelistan
 7. Kutsanma Ayini
 8. Galilee
 9. Kabal

Kan Kitapları 1 Kan Kitapları 2 Kan Kitapları 3

Lanetlenme Oyunu Muhteşem Gizli Gösteri Ezelistan

Kutsanma Ayini Galilee

İTHAKİ YAYINLARI

 1. Cehennemlik Serisi 1 - Cehennemlik Yürek
 2. Dokudünya

0001833792001-1 Dokudünya

ALFA YAYINLARI

 1. Abarat Serisi 1 - Abarat

Abarat

NEMESİS YAYINLARI

 1. Cehennemlik Serisi 3 - Cehennemin Kızıl Hakikati

Cehennemin Kızıl Hakikati

GÜNIŞIĞI KİTAPLIĞI

 1. Zaman Hırsızı

zaman

9 Beğeni

Sadece Cehennemlik Yürek’ i okudum. O da acaba diğerleri nasıldır, dedirtti. Muhtemelen diğer kitap Dokudünya olacaktır. :smiley:

3 Beğeni

Şu yazara bir değer verip kitaplarını adamakıllı bassalar keşke.

1 Beğeni