Çok Övüldüğü Halde Size Hitap Etmeyen Kitaplar

Aynı kaderi paylaşıyoruz , odun geldik odun gideceğiz :smile:

O kitabı ilk okuduğumda açıkçası pek bir şeye benzetememiştim . İkinci okuduğumdaysa , eh işte :sweat_smile:

alacakaranlık. Hayatınızda erkek arkadaşın olmassa kesinlikle hayatta kalamassın felsefesini gözümüze sokuyorlar. Bu seri kimseye canı sıkıldığında vakit geçsin diye okumak dışında bir şeye yaramaz diye düşünüyorum. (bunların tamamı benim görüşüm tabi seven okuyabilir ona lafım yok.)

4 Beğeni

Alacakaranlık hiçbir zaman abartılan, övülen bir roman olmadı ki zaten.( Genelde çok ağır eleştirildi) Sadece bir dönem gençlerinin ayıla bayıla okuduğu aşk romanıydı. Bu başlığa yazılması mantıksız bence

1 Beğeni

çok kişi tarafından abartılmadı, çok abartıldı öyle koyu fan ları var ki (eskiden de vardı) yani abartılıyor youtube da twilight ın milyonlar izlenmesinden de belli oluyor zaten

(harry potter için diyorum) ilk kitabı okuyup bıraktın galiba çünkü karekter derinliği melez prens kitabında oldukça çarpıcıydı sanırım derinlikten kastında kapsamlı olmasıysa zaten şu ana kadar okuyabildiğin en kapsamlı kötü adamın geçmişini anlatan kitaplardan biri olduğunu düşünüyorum onun dışında karekter ölümlerindeki muhteşem anlatımıyla ağlatmayı başardı beni hep her okuyuşumda beni ağlatmayı başaran bir kitap serisi ilk harry potter dır ben bu seriyle büyümemin de bir etkisi var. E yani işte bana göre harry potter gönlümü çalan kitaplardan biri :smiley:

1 Beğeni

Kitap kara falan değil, aşırı şişirilmiş bir balon. WW2 öncesinde bu kadar büyük öngörüsüzlükle yazılabilmesi apayrı canımı sıkmıştı okurken. Kapalı kutu Nazi Almanyası’nın pek bilinmemesine bağladım bunu. Zaten kitap tamamen “Naziler kazanırsa kadınları damızlık olarak kullanacaklardı” şeklinde bir feminist düsturla yürüdü. Hiçbir olayı yok, ekstrem overrated. Anlatım müthiş sıkıcı, ben şahsen o dönemler sigara içiyordum. Kitabı okurken marlboro’yu bir kenara bırakıp camel almıştım, o denli kasılmıştı vücudumdaki hücreler.

Bu arada, The Man In The High Castle da kitap olarak overrated, dizi olarak underrated bir yapımdır. Dizisi kitabından iyi gidiyor, tavsiye ederim.

A song of ice and fire da feci overrated. Bakın bu overrated ama güzel, yine de overrated. Özellikle “KARDEZIM GERÇEKÇİ FANTASTİK EDEBİYAT, TOLKIEN DEVRİ KAPANDI, SERİ KÖZ GETİR EVET BAK HERKES ÖLÜYOR!!!” tarzı gereksiz bir şişirme pompalamasyonu yapıldı bu seriye. Evvela hepinizin bildiği üzere(spoiler içerir):

POV karakterler ölmüyor ama kitap HERKES ÖLÜYOR REİSS diye şişirildi. Meh. O kadar yürek olsa Khaleese denen okumuş kesim düşmanı 15lik kızı öldürürdü onunla alakalı seks fantezilerini anlatmak yerine. Zaten kendi cinsel fantezi dünyasını anlatıyor yazar ekseriyetle. Açıkçası 15 yaşındaki kızların yazdığı fandom hikayelerden pek de farklı değil dikkat ederseniz. Evreni demiyorum, adam çok güzel bir evren kurmuş. Helal olsun. Ama gidişat, olayların işlenişi, herifin taktığı detaylar, değindiği hususlar, cinsel sexs içerikli fantazyalar vs. toplanınca, George R.R. Martin’in 15 yaşındaki bir kızın ruhunu taşıdığı anlaşılıyor. South Park adam akıllı ayar verdi bu seriye, ben de sonuna kadar katılıyorum. Adam resmen Jon ile Daenerys’ı shipledi, ötesi var mı? SHIPLEMEK NEDİR ALLAH AŞKINA? La tahzen… Seri çok overrated ama evren de bir o kadar güzel, insan ikilemde kalıyor ve kopamıyor bu yüzden. Allahın cezası güzel bir iş yapmış, takdir edip geçiyorum.

Bir başka overrated kitap SİMYACI. Bu da Brezilya’nın Elif Şafak’ı.

Bir başka overrated esere gelecek olursak Görünmez Canavarlar. Chuck reisi bir tek ben mi abartı buluyorum yoksa sorun Beat’e erişemeyen Neo-Beat’te mi, çözemedim… Bu hususta hepinizden özür diliyorum…

5 Beğeni

Palahniuk’u kim bu kadar abartıyor ki? Dövüş Kulübü, Tıkanma ve Görünmez Canavarlar’ı okudum. Her biri güzel romanlar. Görünmez Canavarlar ters köşelerle doluydu. Palahniuk abartılacak bir yazar değil. Kara mizahı iyi, her kitabı toplumsal bir eleştirileriyi temele alıyor gibi geliyor bana.

7 Beğeni

Dikenler ve Güller Sarayı serisi kesinlikle. Daha önce dediğim gibi insanların bu seriyi bu kadar abartmasına anlam veremiyorum. Kitaplarda olayların arka plana atılıp sürekli aşk olması, karakterlerin dengesiz olup davranışlarının anlamsızca değişmesi, anlatıcının hal ve hareketleri ve mantıksız olaylar insanı sinir ediyor. Yazar çok çok iyi bir evren inşa etmiş ama sadece inşa etmiş devamını getirememiş. Periler ve insanlar, 7 yüce lord, mevsim ve gün sarayları, kazan tarafından yaratılan bir dünya bunların hepsi çok hoş ama keşke işleyebilseymiş.

2 Beğeni

Benim çevremde var üstad, kusura bakma bu site için söylemedim.

Değiştirilmiş Karbon
Berbattı! Konusu söylenince harika bir kitap gibi. Almak için heyecandan çatlayacaktım fakat okurken o kadar sıkıldım ki çok zor bitti. Çok fazla argo ve cinsellik bulunması da beni hayli rahatsız etti. Sonlara doğru bir ara heyecanlandım ama yok. Bu muydu yani dedim son sayfayı çevirince. 25 tl boşuna gitti cidden. Bir de 2. çıktı. Almadım almayacağım da. Almayın bence hiç değmez.

1 Beğeni

Evet 3. kitabı duymuştum. Kitabı okuduktan sonra diziyi izlemeyi düşünüyordum ancak kitap o kadar zaman kaybıydı ki diziyi izlemedim. Aynı şekilde onun da zaman kaybı olacağını düşündüm.

1 Beğeni

Estağfurullah, ne kusur✌️

Başlayıp ilerleyemediğim, ay darlandım, deyip bıraktığım bir kitabı görünce acaba niye bu kadar abartılıyor bu kitap, diyen bir ben olmadığıma sevindim mi? Evet :slight_smile: Belki okuduğum ruh halinde sorun vardır deyip ertelemiştim. Fakat bazı kitaplara giremiyor insan sanırım. Girince de girdiğine pişman olmak da cabası :smiley:

Her DnD oyuncusunun aşık olduğu, öve öve bitiremedikleri ama aslında her sayfasında oynanmış bir oyunun basitliği ve fantastik edebiyatın en sıradan hali olan DnD kitaplarını genel olarak beğenmiyorum.

2 Beğeni

Popüler bütün kpss yayıncıları.

Bugünkü sınavın tarih ve coğrafya kısmı bütün yayıncıların ve hocaların elinde patladı.

Konuyla biraz alakasız ama yazmak istedim. :sweat_smile:

2 Beğeni

Ben buraya anayasa kitapçığını bile yazdım ne olcak : P

1 Beğeni

Aynı fikirdeyim dostum

Uyuşturucu kafasıyla okuma sen de halla halla. Raistlin in olduğu seri sevilmez mi be.

Buna kitap değil de yazar bazında cevap vereceğim zira kitapları bende hayal kırıklığı yarattı. Stefan Zweig

Ek : Elric’i hiç sevemedim. Ruh Hırsızı’nı tamamlamadan bıraktım ki ben başladığım kitabı beğenmesem bile bitiririm. Betimleme yok denecek kadar az, fantastik kitap okuyorsam o sahneyi bana yaşatacaksın arkadaş! Sanırım isim yapmış yazar diye böyle tongaya düşüyorum.

1 Beğeni