Cormoran Strike Serisinin Üçüncü Kitabı Raflarda

Kayıp Rıhtım'da tamamını okumak için: Cormoran Strike Serisinin Üçüncü Kitabı Raflarda – Kayıp Rıhtım

image

J.K. Rowling’in Robert Galbraith mahlasıyla kaleme aldığı polisiye serisinin üçüncü cildi “Kötülük Kariyeri” nihayet dilimizde. (DEVAMI…)

5 Beğeni

Rowling neden mahlas kullanıyor?

1 Beğeni

Kitapların sadece ismi yüzünden okunmasını istemediği için. Bildiğim kadarıyla isminin gizli kalması gerekiyordu, hatta bu konuda yayımcısıyla sıkıntı yaşamıştı.

3 Beğeni

Bu forumda tek ben mi harry potter hayraniyim
.fantastik edebiyata giriş kitabımıdı yeri büyüktür Harry abinin.

Harry Potter sevmeyen var mı yahu? (EĞER SEVMIYORSANIZ LÜTFEN CEVAP VERMEYIN.)

1 Beğeni

Patriotic’in de dediği gibi, sadece “Harry Potter’ın yazarı” olarak kalmamak için böyle bir yol seçmişti zamandında. Boş Koltuk’u yazdığında çok karışık tepkiler almıştı, okurlarının bazıları Harry Potter gibi bir roman beklentisiyle okuduğundan istediklerini bulamamışlardı. O yüzden Rowling de böyle bir yol izledi. İlk kitap çıktığında kimse onun yazdığını bilmiyordu ve insanlar sevdi. Bu sayede Harry Potter dışında da iyi şeyler yazabildiğini ispatlamış oldu :slight_smile:

Olur mu yav? Hepimizde yeri ayrıdır Harry’nin. Hatta kendisine özel sitemiz bile var:

Bütün kitaplarını soluksuz okumuştum. Hatta yanlış hatırlamıyorsam altıncı kitabı askerdeyken okumuştum :smiley: Son kitabı da çevrilmesini beklemeden, İngilizce olarak yalayıp yutmuştum.

6 Beğeni

@mit’in dediğine ek olarak şöyle de bir durum var. Adını bir gazeteci araştırıp bulmuş ve o şekilde Rowling olduğu “fark edilmiş”. Bu şekilde olduğu gösterilse de ben bunu kitabın satış rakamlarındaki durumuna bağlıyorum. Sonuçta ne olursa olsun internet çağında yaşıyoruz ve satış rakamlarından tutun da bir kitabın popülerlik durumu, ne kadar kişiye ulaştığı gibi bilgiler küçük çaplı araştırmalarla öğrenilebilir durumda.

Ama gelin görün ki kitap, eleştirmenlerden olumlu yanıt alsa dahi istenilen satış rakamlarının yanından bile geçmiyordu. Eh, hemen sonrasında “tesadüf eseri” Galbraith isminin aslında bir mahlas olduğu, kitabın bizzat J.K. Rowling tarafından yazıldığı ortaya çıkınca satış rakamlarında patlama yaşandı.

5 Beğeni

Hem zaten bunu yapan yazarların sayısı az değil. Yazarlara da genelde bu şekilde tavsiye veriliyor (birbirleri arasında). Çünkü mesela fantazya yazarıysanız okur sizi öyle benimsiyor. Siz polisiye yazınca akılda öyle kalmıyorsunuz ve okurun aklı bulanmaya başlıyor. Bu şekilde alt kimlikler oluşturmak en güzeli.

Sizin aklınız karışmaz belki ama böyle bir şey var maalesef :slight_smile:

En son Rowling ile Robert Galbraith’in Twitter hesapları arasında bir konuşma dönmüştü. Eğlenceliydi :slight_smile:

4 Beğeni

Aylardır beklediğim kitap… :heart_eyes:

1. kitap ne zaman turkce olarak çıkacak acaba?

Bu soruyu serinin Türkiye’deki basım haklarını elinde bulunduran Pegasus Yayınları’nın Soru Hattı’nda sorabilirsiniz, buradan cevap almak pek mümkün olmayacaktır.

Bu seriyi okuyan var mı aramızda? Tavsiye eder misiniz?