Cosmere İncelemesi (Ağır spoiler içerir)

Oathbringer’da Shallan’ın Urithiru’nun altında savaştığı ve yenilip kaçan Yaradılmamış.

2 Beğeni

Vöehh(20 karakter)))))

Valla her bir okumadan sonra geri dönüyorum. İncelemeyi tekrar okuyup okuyup, acaba devamı nerede kaldı diye sormaktan kendimi alamıyorum :sweat_smile: Sahiden devamı nerede? :thinking: Tek merak edenin ben olmadığıma eminim.

1 Beğeni

Öncelikle çok teşekkür ederim. Aslında Rosharian inceleme yazım hazır, sadece birleştirilip edite edilmesi lazım. Bu kadar uzun ara olmasının nedeni; ilk olarak Roshar değil, Scadrial incelemesi yazmak istememdi ancak sevgili Brandon, Scadrial hakkında beklediğim röportajları vermedi. Tabi bir de başka bir konuda bir arkadaşın sorusuna, dayanamadan verdiğim cevap, Rosharian incelememin temelini oluşturduğu için, onun etrafına şekillendireceğim yapıyı biraz ötelememe neden oldu. Roshar incelemesinde Dawnshard konusu ciddi bir önem arz ediyor ve orada okumam gereken (şöyle düşünün okuma dediğim şeyi; bir sürü röportaj ve soru cevaptan, satır aralarına sıkışmış tek tük ipuçlarını bulup çıkarmak, sonra onları epigraflardan teyid etmek) ve işin kötüsü sevgili Brandon son bir yıldır RAFO’layıp duruyor, yani fena ketum bir süredir. Ancak bir kısım teori ile destekleyebildigim bazı kısımlar tamamlandı. En kötü ihtimalle önümüzdeki haftasonu atmış olurum yazıyı. Tabi ki o yazıdaki bazı bölümleri tartışmayı inanılmaz bir hevesle bekliyorum.

4 Beğeni

Gerçekten ne kadar emek harcandığını, bakarak bile görebiliyoruz. Bu başlığın bende ayrı yeri çünkü ayrıntılara dalınca, aslında okuduğunuzun bir okyanusun içindeki damla olduğunuzu fark ediyorsunuz. Roman yazmak kadar; o romanın ayrıntılarını takip etmek ve teori üretmek, yazarın beynindeki labirette gezerek çıkış yolunu bulmaya çalışmak da eşit olmasa bile yaklaşacak derecede zor bence.

Son zamanlarda ki bu ketumluğu, Fırtınaışığı serisinin ilk yarısının bitimine yaklaştığından ve önemli bir eşik olduğundan kaynaklandığını düşünüyorum. Büyük sürpriz bozan içeriyor sanırım.

17th Shard forumunda ben de çok zaman geçiyorum fakat başlıkların çoğu dağınık olduğundan bir teori veya bilgi ile diğer bilgiler çakışabiliyor. Bunca ayrıntıyı göze alarak sentezlemeniz gerçekten takdire şayan bir hareket. Bunun icin gerçekten teşekkür ederim :grin:
Diğer incelemelerinizi ve yazılarınızı sabırsızlıkla bekliyorum, şimdiden söyleyeyim. İyi günler ve iyi çalışmalar, kolay gelsin. :grinning:

3 Beğeni

Cosmere evrenine sissoylu ile giriş yapmıştım geçen yıl, fakat daha derinlere inmem gerektiğini senin bu hazırladığın yazı ile anladım, hiç beklemeden fırınaışığı arşivi ve savaşkıran’a başlayıp bitirdim. Ortaya çıkan çalışma muhteşem

2 Beğeni

Scadrial kozmer uzerine daha cok sey iceriyor, roshar ise hala cok daha soyut. Yazar, dedigin gibi herseye rafo atiyor son zamanlarda. Scadrial ana hikayesi bittigi icin orada daha serbest konusuyor. Scadrial incelemesi daha iyi olurdu ilk planin gibi.

Çıldıracağım, buradan haberim yokken fortınaışığı 1. kitaptan başladım okudum aradan uzun süre geçti unuttum ama 2. ye başladım o da bitti uzun süre önce şimdi 3. deyim az kaldı yarılamama ama insanların buradaki spoilersız yazılarına baktıkça biraz da spoiler yedikçe hiçbir şey bilmediğimi fark ediyorum. Ben bu oathbringerı bitirdilten sonra nasıl öğrenicem bu evreni? Insanların en son başlayın dediği seriye ilk başladım ve yarım yamalak 3. kitaba kadar geldim ama insanların her şeye bir teorisi var ve zevk alarak tartışıyolar ne yapıcam ben ciddi anlamda sinirlerim bozulmaya başladı.

2 Beğeni

Hepinizden özür dilerim, inceleme yazımı bitirip atacağımı söyledim ancak mümkün olmadı.

Nedenleri şöyle ki:
1- Özür dileyerek söylüyorum ki, çalışma ve notlarımdan uzağım (ve ne yazık ki bir süre daha uzak kalacağım ) ve incelemeyi birleştirebilmem için uzun uzun saatler harcamam gerekiyor.

2- Ve en önemlisi şu ki, Brandon beklediğim bombayı patlattı ve Dawnshard novellayı bitirdi. Böyle bir haberi almışken, bu konunun içeriklerini uluslararası forumlarda tartışmadan yeni bir şey yazmak çok riskli.

Ancak eylülde evime ve ofisime döndüğümde mutlaka Rosharian incelememi edite edip size sunacağım, artık hatasıyla günahıyla ortaya ne çıkarsa.

Bu arada bazı mesajlar insanı öyle motive ve onore ediyor ki anlatamam, hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.

Edit büdüt:
Bu novellada öyle enteresan şeyler var ki… Lopen, Aimia ve Rsyn… Hele Lopen ile ilgili bir bölüm sızdı ki, tadından yenmez. (Lopen belki de tüm cosmere evreninde en sevdiğim ikinci karakter, bir numarayı tabii ki biliyorsunuz, evet evet doğru tahmin, sevgili Lift’imiz)

3 Beğeni

Bu konunun başlarında @zaidext arkadaşın harika bir incelemesi var. Bunun dışında spoilersiz kozmer girişi yapmak biraz zor. En azından sissoylu ve elantris okumak lazım.

Bilmem kaçırdığım çok şey var kitaplar arasında zaman açıldığı için. Oathbringerı bitirip burdan okuyacağım bir şeyler sorularımı soracağım.

İncelemenizi kitap olarak çıkarsanız yeridir. Uzun zamandır incelemenizi dört gözle beklemekteyim ve uğraşlarınız için size tebrik ve teşekkürlerimi sunarım.

1 Beğeni
  1. kitap hala bitmedi fakat Adonalsium nedir merak ettim spoilera girmezse söyleyebilecek var mıdır ?

Ben de Zaman Çarkı’nı saymaz isek Sanderson okumaya Kralların Yolu ile başladım. Sonra Sissoylu ilk üçleme ve Elantris ile devam ettim. Bence çok da büyük sorun yok serileri hangi sırayla okuduğunun. Ama nasıl okursan oku detaylara dikkat etmek lazım. Bir ara kitapları tekrar okumam gerekecek. Çok ara girince detayları unutuyorum.

Aynısı benim için de geçerli fakat daha okuyacağım çok kitap var tekrar okumak :d

Devamı burada

2 Beğeni

Tüm Cosmere için okumadığım eserler var. O yüzden incelemenin Scadrial kısımlarını ve geri kalan bazı kısımları geçtim spoiler yememek için. Örneğin Mistborn’u ilk kitap sonrası rafa kaldırdım pek beğenemediğim için. WoT’a ara verip araya sıkıştırmayı düşünüyorum devam kitaplarını ama. Stormlight içerisinde gördüğümüz karakterlar arasından en yakın ihtimal bana Hoid’miş gibi geliyor; ancak zaten o karakterin belli bir gizemi olduğu için de çok beklenebilecek bir şey olacağından Brandon bizi terse yatıracakmış gibi hissediyorum başka karakterle.

1 Beğeni

Tam iki sene önce ekimin 19’unda yazmışım. Aynı günde bitirip buraya damlarsam çok epik olurdu.

1 Beğeni

Cosmere evreninde artık elimizdeki verilere göre esas çocuk yada çocuklar kimlerdir? Okuduklarımızdan Hoid biliyoruz, Frostu duydum ama kimdir nedir pek bilmiyorum. Vasher bunlardan birisi olabilir mi? Gece kanı? Ve tabiki bunu ne olursa olsun blur yapmam gerek Kelsier başka kimler eklenebilir neler olabilir?

Son seride ana karakter Hoid olacak diye biliyorum. Yazar sonrasan fikrini değiştirebilir, bilemiyoruz.