Deneme

Bir kış gecesi. Saat 02:28. Dışarıda yoğun bir kar yağışı var. Gecenin matemi çökmüş değil, ulaşabildiği hemen her şeyi kaplayan karın nuruyla yıkanmış, bembeyaz örtülmüş dünya. Hafif bir serinlik hücrelerimi ürpertiyor. Camda tıkırdayan şeyler, rüzgârın etkisiyle kendilerini pencereye çarpan melek yükleri. Öte alemlerden gelen gök-sel bir hediye… Birbirine asla benzemeyen ve içlerinde eşsiz bir sanatı barındıran kristalleşmiş su damlacıkları. Birbirlerine benzemedikleri gibi, aynı zamanda birbirlerine karışmıyorlar da. Sokak lambalarının ışığını büyüten, çoğaltan, yansıtan kutsal hediyeler, minik fakat vazifesi büyük taneler. Büyülü fenerler asılmış gibi dünya-aşkın bir loş aydınlık, mistik çağrışımlarla ruh pencerelerimizden içeri hücum ediyor. Bilinç, altlaşıyor ve bilincin temeline bir çukur açıyoruz. Gün yüzü görmemiş aykırı akrep-fikirler çıtır çıtır yürüyor. Gözsüz yılanlar baş harflerini ağızlarından çıkararak üç harfli türkülerini fısıldaşıyorlar. Dokunma, yanarsın diyor kör bekçi, elinde çalıdan asasıyla çukurun başında durmuş. Ağzında da kendi sardığı mısır püskülünden cigara… Kızıl kıvılcımlar çıkararak dumana kalbolan sahte tütün. Olmayan gözleri kör bilinçaltı bekçisi uyardı tekrar: Dokunma, yanarsın! Dokununca yakacak olana bakıyorum: Bir taş. Hiçbir özelliği olmayan alalade bir taş. Yumruğumdan biraz daha hallice. Hiç de yakacak gibi durmuyor. Taş işte ey kör bekçi diyecek oluyorum, sesim çalınmış. Yılanların üç harfli türküsünü bile fısıldayamıyorum. Cinnet müellif beliriyor satırları çizen kalemi kavrayan parmakların bağlandığı elin arkasında eklenmiş duran kolun sahibi olarak. Sessiz gırtlağıma bir kelime yazılıyor: YAN! Kaosa dönüş! Pelteye dönüşmüş idrakimde sert bir ur: Yanmadan olunmaz. İki kelimelik bir ada halinde, pelte-idrak denizimde sağlam bir duruş sergiliyor. Elimi uzatıp tutuveriyorum taşı. Tuttuğum anda da yüreğime işleyen, ruhuma kadar inen tarifsiz bir acı yakıyor. Bir anda kül oluyorum, kafasını pürtüklü kağıda sürten bir kibrit gibi kavruluyorum. Ve o anda her şeyi kavrıyorum

2 Beğeni