Denemeler

(Buse Yalçın) #1

İlham geldikçe buraya bir şeyler karalayacağım. Yine de başlığı sahiplenmiyorum, dileyen bana katılabilir.

Edit: Montaigne okumam umarım bu başlığı açmamda tek etken değildir ve umarım o ilhamı bulabilirim.

Nefes almak kolaydır; hatta daha kolayı, bir kol mesafesindeki ölümün yüzüne bakmamaktır. Umursamazlık gösterdiği her an tırnaklarında biter lekeler. Mantar gibi, ya da değil, ama bir gün o tırnakların da biter.

Öpüp koklamak kolaydır; hatta daha kolayı, önce ölümün elini öpüp sonra başına koymamaktır. Saygıdan kusur etmezsen, büyüğündür o senin. Kendi yarattıklarımızdan ve yaratacaklarımızdan. Ve o eli başına koymadıkça o harçlığı alamazsın hiçbir zaman. Pişkin pişkin sırıtarak alaycı laf oyunlarına girmek kolaydı! O el alnında biter, ne kadar kırış kırış ve gün böreği gibi kokuyor olsa da.

Silmek kolaydır; hatta daha kolayı, kara çarşaflara örtünerek mutlak karanlığı yakalayabileceğini sanmaktır. Yanılırsın. Siyah, yutar geçer. Anneni, babanı, oğlunu ve kızını. Bakkal amcayı da. Dedikoducu kocakarıları da. Plajda olsaydım keşke, dersin. Güneşin portakal rengine hasretsindir.

Gitmek kolaydır; hatta daha kolayı, gitmenin keyfine kapılmaktır. Gideceğin yollar bitmez gibi görünür. Tren raylarını bilir misin? Ağırdan alırsan yolcuların sıkılır, çok hızlanırsan toplu katliamsındır.

Bitmek kolaydır; hatta daha kolayı, bittiğinin yerine dolmaktır. Her denemen başarısız sonuçlanacaktır. Her boşluğunun köşesi tutulur, bir bakmışsın bittiğinden çok tekrar dolmuşsun.

En kolayı da umursamamaktır elbet. Ensende, seni senin yerine umursar o. Merak etme.Tek gerçeğin…