Deprem

ARKADAŞLAR YARDIM KOLİSİ DÜZENLİYORSANIZ KOLİ İCİNDEKİ MALZEMELERİ ÇÖP TORBASI GİBİ SU GEÇİRMEYEN BİR MALZEMEYE KOYUN.
Şuanda birçok yardım malzemesi kutular ıslandığı için kullanılamaz halde.

4 Beğeni
  • Antep’den Maraş’a giden yardım arabası mevcuttur. Yemek ve su stokları var mümkünse kıyafet istiyorlar.

** Antep ve Adanada yemek imkanımız vardır.
*** İstanbulda 1 arkadaşımız için konaklama imkanı vardır bölgeden gelen biri varsa
****ARKADAŞLAR YARDIM KOLİSİ DÜZENLİYORSANIZ KOLİ İCİNDEKİ MALZEMELERİ ÇÖP TORBASI GİBİ SU GEÇİRMEYEN BİR MALZEMEYE KOYUN.
Şuanda birçok yardım malzemesi kutular ıslandığı için kullanılamaz halde.

2 Beğeni

Bu çok güzel bir paylaşım @serotonin Dikkatle okunması gereken bir yazı. Yanlış bazı şeylerin doğrusunu öğrendik. Kapı krişlerini güvenli sanırdım. Teşekkürler paylaştığın için. :blush:

Evrim Ağacı bu yöntemi pek önermiyor. Hem Doug Copp (pek güvenilir biri değilmiş) hem de hayat üçgeni hakkında (faydaları, zararları) uzun ve kaynakçalı bir yazı hazırlamış, bakmakta fayda var:

5 Beğeni

Arkadaslar apartmanlarınız bitişik nizamsa veya çok yakınında başka apartmanlar varsa sadece kendi apartmanınızın güvenliğini değil diğerlerini de teyit etmeniz gerekir. Kendisi sağlam olsa da diğer binanın yıkımından etkilenen binalar da oldu.

6 Beğeni

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/214039&ved=2ahUKEwiq1e6j34v9AhWmR_EDHXifAYwQFnoECAkQAQ&usg=AOvVaw1-dHToI0pO51Ivk5_xk1b6
İlgilenen hukukçu meslektaşlarım olursa.

2 Beğeni

Suçu kanitlamanin ve suçluluğun tespitinin son derece zor ve bugünkü hukuk sisteminde imkansıza yakın olduğuna katılıyorum.

İyi akşamlar

O zaman yollar için, sağlık için, çiftçi için, eğitim için vergi topluyoruz deyin deprem için vergi topluyoruz demek deprem için vergi topluyoruz demektir. Bu kadar da mı aklınız yok? Bu tarz açıklamalar beni çileden çıkarmak ve milleti geri zekalı yerine koymak dışında bir işe yaramıyor.

Açıkçası bunu siyasete çekeceğiniz hiç düşünmemiştim. O yazılanlar bu konuda birçok dava görmüş bir hukukçunun yazı hakkındaki ufak görüşleriydi. Şu ana kadar forum da siyasi açıdan hiçbir şey yazmadım ve yazmayacağım. Siyasetin içine çekilmekte istemiyorum. Size bir hukukçu olarak söyleyeceğim son bir tavsiye kazanırız diye tazminat davası açılıp dururlursa kaybedersiniz.
İyi günler.

Thanks for the information you provided, it is literally life saving, I used to think during earthquakes I should squat/hide and it will save my life. But your answer opened my eyes showed me how wrong I am about this. And I plan to popularize your methods, so that more can can be self aware and others in the times of crisis.

İlk olarak, en temel hakkımız olan yaşama hakkının siyasi iradenin olası hatalı kararları nedeniyle elimizden alınmasını sorgulamamizin konuyu siyasete çekmek olarak düşünülmesini açıkçası kabul etmiyorum. İkinci olarak, mahkeme kararlarının ne yönde olacağını ,hangi davanın kesin olarak kazanilip, kaybedilicegini bilemeyiz. Böyle günlerde tartışmak istemiyorum açıkçası kimseyle iyi günler.

1 Beğeni

Can someone translate this to me in english.?

İçinde tüm bina sonuçlarını taşıyan, depremi hasarsiz atlatan tek katlı lab binasını acele acele yiktilar. Gece yıktılar bu binayı.

5 Beğeni

Ülkemizde bir mucize olsun ve en yaşlı depremzede bile bu dünyadan ayrılmadan önce A dan Z ye kimin suçu varsa eksiksiz cezalandırıldığını görsün.

En son durdurulmuştu. Devam edip yıkmışlar mı? Bir avukat oluşumu engel olup delil topladığını söylemişti de, ondan sordum.

Molozlarin arasından dosya topluyorlar.
Niye hala dosya elektronik yok mu diyen olursa inşaatçılarda çok uzun sayfalar var. Onları tarayıp aktarmak sıkıntı oluyor. Mühendis arkadaşlar detayını açıklar. Bazı dosyalar elektroniğe dönünce aradıklarını çok zor buluyorlar. Bana da bir ins muh arkadaşım anlatmıştı.

Anladım, teşekkür ederim cevap için. Kolay gelsin, sevgiler.

Neden bu kadar fiyat farkı var, anlam veremedim.

Söz konusu olayı bugün Cüneyt Özdemir kanalında da izledim. Bu en önemli şeyler arasında yer alıyor arkadaşlar. Yok sisteme taranmış, yok hepsinin dijital kaydı bulunuyormuş… Geçsinler bunları.

Yıllarca Yapı Denetim firmalarında çalıştım. İstanbul’da ve Kocaeli’de birçok belediyede bilfiil arşiv dosyası almam gerekti. O taradık dedikleri evrakların yarısı ya okunmuyor ya da önemli ve ciddi bir durumda “ıslak imzalı resmi evrak” isteniyor. Henüz yıkım başlanan tek bir bina bile yokken, tek katlı ve içinde kimsenin yer almadığı, görece sağlam kalmış binaya yıkım başlatmak ne oluyor? Bir de bunu güvenlik gerekçesiyle yapıyoruz diyorlar. Aklımızla dalga mı geçiyorsunuz?

Yüzlerce enkazda arama kurtarma çalışmaları yapılıyor, yanlarında bulunan bazı binalar ha yıkıldı ha yıkılacak en küçük artçı depremde. Gidin onlardan başlayın yıkıma. Ama yok, tesadüfe bakın ki tüm bu enkaz topalama çalışmaları bittikten sonra müteahhidinden belediye yetkilisine, yapı denetiminden il çevre şehircilik bakanlığına kadar hesap sorulacak herkesi tutanak altında bulunduran dosyaların olduğu bina yıkılıyor? Üstelik valilik izniyle.

25 binden fazla insan hayatını kaybetti. 85 binden fazla yaralı var. Bir de bunlar resmi rakamlar. Türkiye ölçeğine göre çok çok küçük sayılacak bu forumda bile kaç arkadaşımız ailelerini, canlarını yitirdi.

2 şehir resmen yok oldu. Öyle 3-5 ayda da düzelmeyecek yaraların sarılması, yıllar sürecek. Biliyorum, tıpkı sizin gibi “asrın felaketi” dememizi, kaderde bu varmış hangi ülkede olsa böyle olurdu diye düşünmemizi bekliyorsunuz.

Üzgünüm ama, YAR-GI-LA-NA-CAK-SI-NIZ.

21 Beğeni

Çaprazımızdaki apartmanın bir blogu yıkıldı, diğer bloğun iskeleti açığa çıktı. Doğru düzgün demir kullanılmamış. Arka sokakta yepyeni bir apartman ciddi hasar gördü. Olması gerekenden ince demir kullanılmış. Ama kâğıt üzerinde her şeyi normal gösterebiliyorlar. Mahallede yıkılan başka bir apartmanın kolonlarında deniz kumu kullanıldığı ortaya çıktı. Binayı yapan adam kaçmaya çalışırken yakalandı. Hatay’da yıkılan bir binanın yan duvarının olmadığı keşfedildi. Yandaki binanın duvarından faydalanmışlar. Adamlar bir duvarı bile çok görmüşler.

Hiç kimse “bu çok şiddetli bir depremdi, hiçbir tedbir bu felakete engel olamazdı” diye masal anlatmasın. Düpedüz çürük binalar yapıyorlar ve dünyanın parasına satıyorlar.

7 Beğeni