Dergiye Yazı Göndermek

Başlıkta dediğim gibi bazı yazı ve şiirlerim var ve bunları yayınlatabileceğim bir dergi arıyorum.Bu konuda deneyimi olan varsa yardımcı olabilir mi ?

1 Beğeni

Bence dergiyle felan uğraşma bloğunu açıp yaz. Kimseye kendini kanıtlamak zorunda değilsin, hem burdan o istediğin dergilerden daha çok kişiye dahi ulaşabilirsin. Biz de okuruz. Kimsenin dergi basma gücü var diye onlara rica minnette bulunmamış olursun hem.

2 Beğeni

Doğru ama bir dergide yazının yayınlanması önemli birşey.Elimde böyle bir başarının olmasına ihtiyacım var açıkcası.Yapabildiğim birkaç bişey var ve bunlardan birisi de yazmak.Bir burs programına başvurmak istiyorum önümüzdeki 1-2 yıl içinde.Ve orada da elle tutulur bu tarz şeyler istiyorlar.

Eğer olursa kişisel bloğunda yeterli hitlere veya etkileşimlere ulaşabilir. Onları da gösterebilirsin. Ki ben ilerde işveren/bursveren felan olursam değerlendirmelerim bu yanda olurdu. Sonuçta ikincisi daha büyük bir özgüven ve özveri isteyen bir iş. Birinde kendini kanıtlamak için (daha ilerisi için paraya dönüşebilir) diğerinde ise saf hobi veya içinden gelen bir istekle daha etkileyici yazılar çıkarabileceğini düşünüyorum.

Şurada güzel bir rehber var. Biraz eski olsa da yöntem açık.

Dergi ve fanzinlere işlerinizi göndermekten çekinmeyin. Önemli ve keyifli bir macera :slight_smile:

5 Beğeni

Ülkemizdeki bursverenler bu mecraya pek bakmıyo ne yazık ki ama bu konuyu araştıracağım.Olabilir.

Okumuştum bu yazıyı gerçekten faydalı.Ben biraz da bunu kendi deneyimlemiş kişilerle konuşmak istiyorum rıhtımda var mıdır acaba ?

Zamanında birçok kere dergilere öykü ve şiir göndermiştim. E-gölge dergisine göndermiştim sanırım ve şansıma yayınlanmıştı. Birkaç belediyenin şiir yarışmasına da katılmış ilk 100 içine girmiş ve kitapta basılmıştı ama ben alma fırsatı bulamadım. Zaman geçtikçe de unuttum hangi belediyelerdi. Çekinceniz nedir acaba? Yazın, gönderin beğenilirse mutlaka yayınlanacaktır. Rıhtım’ın Öykü Seçkisi’ne de katılabilirsiniz. En azından gelen yorumlarla eksiklerinizi kavrayıp kendinizi daha da geliştirirsiniz. Hali hazırda yazıyorsanız bilmiyorum tabi. Genel olarak e-dergilerin bir mail adresleri vardır. Öykünüzü veya şiirinizi ya da çalışmalarınızı istenilen formatta gönderebilirsiniz. Sayı çıktığı zaman içine girip bakabilir, yayınlanmış ise sayı numarasını bir yere kaydedebilirsiniz. Fanzinler de diğer bir seçenek. Basılı olan yayınlara da gönderip dergi çıkınca satın alıp referans yapabilirsiniz.

2 Beğeni

Çekincem yayınlanmaz diye düşünmem.Bunun nedeni öykülerime güvenmemek değil ama her derginin yayınladığı bir tarz var ona göre seçiyorlar galiba.Biraz endişem var işte ama bir umut gönderip bekleyeceğim.

Şöyle düşünün doğar doğmaz yürüyüp koşabildiniz mi? Öyküleriniz yayınlanmadığında ne kaybedeceksiniz? Bilgisayarınızda çürüyüp gitmelerinden daha kötü olamaz sonuçta. Yayınlanmadı ise o zaman bir şeyler eksiktir veya diğer öyküler daha iyidir. Bazen bu dergilerde de dayımın oğlunun öyküsü, amcamın teyzesinin eltisinin şiiri diye yayınladıkları oluyor ve size amcalardan, halalardan sıra gelmiyor. Bunlar kıstas değil. Korkmayın. Ben hep gönderdim yayınlananlar oldu yayınlanmayanlar oldu ama bulduğum her mecrada yayınlayıp yorumlar aldım ve kendimi geliştirdim. Bir noktadan sonra baktım ki aynı yerde takılıp kalmışım daha çok okumam gerektiğini fark edip okumaya ağırlık verdim.

Arkadaş çevresi bu tip durumlarda çok tehlikeli benim gözlemime göre. Sizi seviyorlar, kırmak istemiyorlar bu yüzden de hep harika olmuş diyorlar. Bunlardan uzak duruyorum genelde. Bana kalırsa ciddi hayalleri olan ve yazmayı sevenler için Öykü Seçkisi bulunmaz bir nimet. Belki bazı aylar zor ama bunun hayal gücünü zorlayarak kişiyi bazen büyük bunalımlara sevk etse de geliştirdiğini düşünüyorum.

8 Beğeni

Teşekkür ederim yorumunuz için birazdan bazılarına göndericem bakalım yayınlanmasa bile denemiş olurum.

1 Beğeni

Aklıma Varlık dergisi geldi. Amatör yazarlar için “Yeni Şiirler Arasında” ve “Yeni Öyküler Arasında” adlı köşeler bulunmakta. Şansımı denedim bir iki sefer fakat sonradan şiirlerim yer buldu mu diye hiç göz atmadım. Eğer mantıklı geldiyse şansınızı deneyebilirsiniz. (Köşelerden haberdar olup olmadığınızı bilmeden yazdım.)

Varlık dergisinin böyle köşeleri olduğundan haberim yoktu. Sayenizde öğrenmiş oldum teşekkürler. Yazınız basılırsa size maille bildirmiyorlar mı ? Takip etmek mi gerekiyor?

“Değerlendirmeyi dergimizden takip etmeniz gerekiyor, e-posta ve telefonla yanıt verilmiyor.”

Güncel wordpress sitesinde böyle yazıyor. Yazılarınızın takibini siz yapmak zorundasınız yani.

Anladım.Pek hoş değil.

Bu bütün dergiler için geçerli sanırım. En azından zamanında benim gönderdiklerim için öyleydi.

Bilgilenmeniz açısından Öykü Seçkisi’nde nasıl bir yol izlediğimizi anlatabilirim: Öyküyü okuyup herhangi bir sorun olmadığını gördükten ve o ayki seçkiye dahil ettikten sonra yazarına ayrıca “öykünüz yayımlanacaktır” tarzında bir geri dönüş maili atmıyoruz. Zaten yayınlandığında kendi öyküsünü görmüş oluyor.

Ama diyelim ki temaya uymuyor ya da farklı bir sorunu var (bolca anlatım bozukluğu, imla hatası, temayla alakasız olma durumu vs). Bu durumda öyküyü seçkiye neden dahil edemeyeceğimizi belirten bir açıklama maili yazıyoruz. Böylece bir sıkıntı çıkmıyor.

2 Beğeni

İnsanın bi yerde yazısının çıkması, hele ki matbu bir yayınsa, çok hoş bir şey. Çok tavsiye verebilecek konumda olduğumu sanmıyorum ama, okuduğunuz, düzenli takip ettiğiniz bir dergiye yollamanız, yazınızın yayınlanması için en kolay yol. Bir kariyer inşası olarak hedefleyip yola çıkınca başarılı bir sonuç alınabileceğine dair şüphelerim var. Takip ettiğiniz bir dergiyse, zaten işleyişi az çok kavrayıp beklentiye göre yazabiliyorsunuz. Yazasınız geliyor hatta.

Geçen twitter’da yolladığı yazıların takibini yapan bir yazar, editörlerle yaptığı özel konuşmaları ifşa etti. Konu telif meselesiydi ama editörlük sürecine dair de bir çok yazışma vardı. En yapılmaması gereken şeyin editörü darlamak olduğunu anladım.

Gönderdim birkaç yere bakalım sonuç ne olacak yorumları için herkese teşekkür ederim.

1 Beğeni