Dilimize Kazandırılmasını Bekledikleriniz

Hazır gündemdeyken giriş yapmak isteyen yayınevleri için konuyu tam olarak ele alan içinde resimlerde bulunan çok güzel bir kaynak kitap. Sonuçlarından ülkemizin de etkilendiği bu olayı bizlerde öğrenmeliyiz bana göre. Ben dayanamadım ingilizce pdf’ini buldum. Ortalama bir ingilizceyle anlayabileceğiniz bir anlatımı var. Resimli de olunca kindle’da okumak istemedim A4 kağıda kitap formatında çıktı alıp karton kapaklı cilt oluşturdum dün akşam. En yakın zamanda okumaya başlayacağım.

4 Beğeni

Bu üçlemeyi çok merak ediyorum. Yabancı okuyucular da çok seviyor. Acaba bizim ülkede haklarını alan bir yayınevi var mı ya da almayı düşünen birileri?

5 Beğeni

Hideaki Sena - Parasite Eve

Hiç umudum olmadığı için dilimize kazandırılmasını beklemiyorum ama kazandırılsaydı çok sevinirdim. Oyunun yeri bende hep ayrı olmuştur.

Oyunu

1 Beğeni

The Book Of The New Sun İthaki’den çıkacakmış, hayırlı olsun.

6 Beğeni

Çok merak ediyorum bu kitabı. Umarım kısa sürede çıkar.

Hyperion Cantos çevrilse keşke, bilim kurgunun kült eserlerinden.

10 Beğeni

Artık gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki kendisi çevirildi. :partying_face: An itibariyle teslimden önceki son okuması yapılıyor… Sonra top yayınevinde! :nerd_face:

27 Beğeni

Siz mi çevirdiniz, yoksa editörlük mü yaptınız?

1 Beğeni

Nedir konusu şekli şemali?

Evet, ben çevirdim. :nerd_face:

Bu soruya hak ettiği cevabı verebilmek için biraz uğraşmam gerekiyor, söz birkaç güne uğraşıp güzel bir cevap vereceğim. (Hatta vermezsem lütfen tekrar hatırlatın vereyim.)

10 Beğeni

O zaman çıkmasını merakla bekliyorum.

1 Beğeni

“İnsan Hâkimiyeti’nin uçlarında Hyperion gezegeninde Shrike denilen bir yaratık yaşar. Ona tapan da çoktur, onu yok etmek isteyen de. Kıyametin şafağında, galaksinin göreceği en büyük savaşın arifesinde Shrike’a son bir hac düzenlenecektir. Efsaneye göre Shrike bir hacının dileğini yerine getirirken, diğerlerini adak kabul edip öldürür. Umutlarını ve sırlarını yüklenen 7 hacı Shrike’a doğru yolculuğa başlar, belki içlerinden birisi insanlığın kaderini belirleyecektir…”

Kitap bu 7 hacının yolculuğunu anlatıyor. Her hacı sırasıyla kendi hayat hikayesini ve Shrike’dan ne dileyeceğini anlatıyor. Hikayeleri dinledikçe yapbozun parçalarını birleştirmeye başlıyoruz. Bu hayat hikayeleri SF olması, karamsar tonu ve okuyucuyu düşündürmesiyle bana Black Mirror bölümlerini hatırlattı fakat burada hikayeler bağımsız değil, büyük bir bütünde birleşiyor.

Dünyası ise aşırı zengin. 2700 küsür yılında geçmesine rağmen insanoğlunun bu noktaya nasıl geldiğini ve şu anki durumu ilmek ilmek anlatmış. SF diyince aklınıza gelebilecek her konuya değinmiş: yapay zeka, uzun yaşam, ışınlanma, dijital dünya, kolonileşme…

21 Beğeni

Güzel bir özet iştah açıcı. :sweat_smile::joy::thinking:

2 Beğeni

Aslında hikayesi çok daha karmaşık ama spoiler olmadan bu kadar.

3 Beğeni

Son derece başarılı bir anlatım olmuş!

Özellikle:

kısmına çok katılıyorum!

6 Beğeni

Bana böyle serilerle gelin :innocent::slight_smile::grin:

3 Beğeni

Hikayesi güzelmiş. Mutlaka okumam lazım.

3 Beğeni

Hacı ama gerçek! (Bunu yapmasaydım içimde kalırdı :joy:)

5 Beğeni

Konusu güzelmiş. Kesin alıp okurum

2 Beğeni

Hangi yayınevinden çıkacaktı acaba?