Dizi Dünyasından Dikkatinizi Çeken Haberler

Malum, günümüzde diziler, kazandıkları başarı ve topladıkları ilgiyle sinemanın bile önüne geçmiş durumda. Bu başlık altında, dizi dünyasını takip edenlerimiz, dikkatlerini çeken haberleri paylaşabilirler.

İlk haber benden olsun:

Lost in Space Fragmanı Yayınlandı

Netflix’te yayınlanacak yeni Lost in Space’in fragmanı yayınlandı. Dizinin gösterim tarihi 13 Nisan 2018. Fragmandan anlaşıldığı kadarıyla dizi, Will Robinson ile bu sefer Dünyadışı teknolojinin ürünü gibi duran robota yoğunlaşacakmış gibi bir izlenim veriyor.

10 Beğeni

Bilimkurgu olunca mecbur izleyecez ama benim zevkime fazla gelecek vaat etmedi.

1 Beğeni

Legion’un 2. sezon fragmanı düşmüş.

6 Beğeni

Modern space-opera. Yabancı gezegenin doğal şartlarına karşı mücadele var. Fragmandan anladığım kadarıyla başka insanlara karşı da mücadele verilecek. Acaba diyorum, “Keşfetmek mi, yoksa huzur bulduğun yerde kalmak mı?” çatışması işlenecek? Öyle bir şeyler olsaydı, dizi benim için kat be kat daha güzel olurdu. Şimdilik fragmanla yetineceğiz :man_shrugging:

1 Beğeni

Kafaları Yakmaya Var Mısınız :slight_smile: :v:

3 Beğeni

Legion’ı sezon finaline kadar beğenmiştim. Fakat son bölüm ve özellikle o ucuz credits sahnesi gözümden ciddi derecede düşürdü. Başlarda tek bir sezon olarak planlanıyordu, senaryonun değiştirildiği düşüncesindeyim.

Bu sene en büyük merakım bu diziden yana. Kanal bulursa Haziran’da çıkması planlanıyor.
Sicario, Hell or High Water ve Wind River’ın yazarından:

Düşündüm de en çok merak ettiğim The Dark Crystal: Age of Resistance’da olabilir ama ona bir sessizlik hakim.

1 Beğeni

Beğenilmenin sonuçları :thinking:

1 Beğeni

Westworld yeni fragmanı geldi.

2 Beğeni

Birbiriyle kıyaslanan iki dizinin ikinci sezonlarından birer trailer:

Star Trek Discovery 2. Sezon Trailer

İlk sezonun meziyeti, Star Trek evreninde barışçıl yöntemlerin önemini ve bu prensiplerden ayrılmaması gerektiğinin altını çizmekti. Yani, neden her sorunda işi fazerlere bırakmadıklarını yeni kuşaklara açıklama işini üstlenmişti. Pek haz etmediğim Ayna evren de bu görev bağlamında yer bulmuştu. Tamam, bunu ne kadar başarabildiği var. O ayrı bir artışma konusu. Ama varılan sonuç itibariyle ilk sezon, aşina olunan Star Trek ruhuna yakın bitti.

İlk sezonun bu görevinden dolayı ağırlaşan atmosferinden sonra, Spock’ın peşinden, keşiflere odaklanmış bir ikinci sezonla karşı karşıyayız gibi. Bu sefer daha az kasvet, daha çok neşe olacak gibi:

The Orville 2. Sezon Trailer

İlginçtir, dizinin ilk sezonunun başlangıcı ile vardığı noktadaki değişim STD’le benzer. Nasıl ki STD, karamsar tablodan umut dolu bir tabloya evrildi, TO’de, ağır komediden ağır bilimkurguya doğru evrildi. Elbette komedi yönünü kaybetmedi, sadece yoğunluğu azaldı.

İkinci sezonun trailerı da “Daha fazla macera! Daha fazla bilimkurgu!” diye haykırıyor.

TO’in yaptığı sürpriz ve STD’nin bazı izleyicilerce tatmin edici bulunmaması sebebiylen, kimisinde, “Discovery, ikinci sezonda Orville’şiyor mu?” sorusu oluşmuş. TO’deki serüven yoğunluğunun yükselmesini bilemem ama STD’deki daha eğlenceli gözüken, bu olası ton değişikliği TO’le gelmiş gibime gelmiyor. STD, ilk sezon bitmeden, ikinci sezon onayı alınmış ve yeni sezon üstüne çalışmalara başlanmıştı. Hem ST evreni öyle asık suratlı değildir. İlk sezon, prensiplerin önemi üzerine olduğundan, serinin o yönü rahatça ortaya konulamıyordu. STD, ideallerinden şüphe duymayan mürettebatıyla daha keyifli bir sezona, korkusuzca yol alacakmış gibi hissediyorum.

The Orville ve Discovery sayesinde, her sene iki Star Trek dizisi izliyoruz.

1 Beğeni

Filmiyle aynı kaderi mi paylaşacak?

1 Beğeni

Bence dizi de zorlama olacaktır eğer epik fantezi düşünüyorlarsa. Seyyar lahanacının gözünden Avatar evrenini tanıdığımız bir fantastik komedi ise harika olur. Spawn filmini Twitch gözünden izleyeceğimiz için çok mutlu olmuştum mesela. Bazı yapımlar bu şekilde daha iyi ekrana taşınabilir.

3 Beğeni

21 Eylül tarihinde Netflix’e çok güzel bir yapım geliyor;

Cary Joji Fukunaga yaptığı için ve genel anlamda kadro yüzünden beklenti tavan umarım hüsran olmaz. Olabileceğini düşünmüyorum orası ayrı .d

2 Beğeni

Ne yeniden yapım ne de tam uyarlama, ikisi arasında bir yerde duran proje Chilling Adventures of Sabrina. Sabrina Teenage Witch dizisinden ilhamla 60-70’li yılların korku ve okült temalı filmlerinin atmosferiyle yoğrulmuş çizgi roman serisinden uyarlama. Archie Comics’ten çıkan seri, Riverdale adlı, yine aynı yayın grubuyla bağlantılı televizyon serisinin yan-dizisi. Dizi hakkında öngörüşleri içeren İngilizce kaynağq bu adresten ulaşabilirsiniz.

İlk teaser fazla depresif gelmişti. Fragmandansa azıcıkta olsa mizah barındıran gotik bir asi kız hikâyesi izlenimi edindim. Melissa Joan Hart (STW’in Sabrina’sı), diziyi Buffy the Vampire Slayer’a benzetmiş. Bu Sabrina, o Hart’ın rol aldığı dizinin alternatif versiyonu gibi. Ki zaten Hart’ın oynadığı versiyonda bir başka efsanevi televizyon dizisi Tatlı Cadı’nın modernleştirilmiş ve gençlik dizisine dönüştürülmüşü gibiydi. Açıkçası, bu proje ilk duyurulduğunda, çizgi romandan uyarlandığını bilmeden hemen öncesinde falan, nostalji hatrına bile olsa toy genç cadı dizisi izlemek istemediğime karar vermiştim. Ha, bu dizinin temelleri de öyle. Hatta günümüz trendleri gereği, iki dünya arasında kalan asi kız hikâyesi. Beni şüpheye düşüren kıza asilik yaptırtayım derken, işine gelince cadılık güzel, gelmeyince kötü, arasında gidip gelinmesi. Öyle olursa, ı-ı, olmaz. Umarım şüphemi haksız çıkartırlar.

1 Beğeni

Star Trek Discovery İkinci Sezon İkinci Fragman

Dizinin Spock rolündeki Ethan Pack’i de kısa süreliğine görüyoruz.

1 Beğeni

Supernatural Final yapiyormuş

2 Beğeni

Biraz geç bir cevap olacak ama bilindiği üzere The Orville, resmî bir Uzay Yolu dizisi değil. Belki iyi bir dizidir, buna itiraz etmem ama resmî olmayan Uzay Yolu dizileri hiç ilgimi çekmedi. Çünkü bu evrene gereken katkıyı yapamayacaklar, yaptıkları katkı yok sayılacak ama seriyi sevenleri elbette eğlendirecektir. Bu tür dizilerin başarısının Uzay Yolu’nun başarısı sayılması ve bu tür dizilerin resmî Uzay Yolu ile kıyaslanmasına sıcak bakamıyorum.

Star Trek: Discovery ise resmî bir Uzay Yolu dizisi olarak kendisine verilen görevi başardı ve seriyi geleceğe taşıdı. Uzay Yolu’nun her bir dizisinin başarısı, bütün serinin genelinin kaderini etkiliyor. Orijinal dizi iptal edilmişti ama başarısız değildi, başka nedenler söz konusuydu. Bu nedenle seriyi ateşledi. Animasyon dizinin başarısızlığı seriye bir süre ara verilmesine neden oldu. Yeni Nesil adlı dizi çok ciddi gelgitler yaşadı, başarılıydı ama orijinal serisinin gölgesinden çıkabilmek için yıllarca mücadele etti ama yedinci sezona ulaştığında başarısını ispat etti. Bu başarı sayesinde Derin Uzay Dokuz ve Gezgin adlı iki yeni dizi yapıldı. O dizilerin başarısı da Atılgan adlı diziyi getirdi ama onun başarısızlığı Uzay Yolu’na uzun bir ara verilmesine neden oldu.

Discovery ise şimdiden kendi yan dizilerine sahip olmaya başladı ve Uzay Yolu’nun altın çağına girmeye başladık. Geçenlerde haberini yapmıştık.

3 Beğeni

Star Trek’in temsil ettiğini düşündüğüm ideallerin ve hikâye anlayışının başka başka yapımlarda da itibar görmesine tavım biraz.

The Orville’i o yüzden takdir ediyorum. Örneğin kötü adam rolündeki Krilllerle olan ilişkinin barış umuduyla sürdürülmesi; ikinci sezonun ilk yarısında ortaya çıkan kibirli ve yayılmacı asıl tehdit; ikinci sezon ilk yarının son bölümündeki hayatlarımız, sandığımızdan çok daha fazla -zamanı aşacak kadar- birbirine bağlı fikri.

Günün sonunda kötü adamı yok et ve huzura kavuş, minvalinde yeterince hikâye var. Günümüz dünyasında da işler böyle yürütülmeye çalışılıyor; herkesin birisini kötü adam kendini de iyi adam sıfatıyla tanımlayıp söyleme/eyleme geçiyor. Sonuçlarına şahit oluyoruz :sweat:

Hem popüler kültüre mensup olup hem de karınca kararınca da olsa kafa açan işler çoğalsın niyetiyle The Orville gibi Star Trekimsi işler de olsun taraftarıyım.

Öyle veya böyle takdir gören bir geleneği sürdürmek tek seriye kalınca bu kendisinin varlığı için de bir tehdide dönüşebilir. Nasıl derler, kopyası aslını yaşatır, The Orville ile asıl Star Trek’in arasındaki ilişki de buna benziyor gibi. Kopya aslı yaşatıyor, aslı da özünü koruyup nasıl yenilenebileceği peşinden gidiyor. Yani, en azından iki yapımı da öyle içselleştirdim :man_shrugging:

Hazır Fox Disney’e satılmışken kopyanın (The Orville) daha ne kadar dayanabileceği meçhul tabii. Star Trek Discovery’ye gelirsem, ikinci sezonunda “aramızdaki asıl yabancı ve nihayi düşman(lar)ımız” temasını fena götürmedi. Kendine çizmeye çalıştığı yol ve yapımcı firnanın elindeki en büyük kozlardan biri olmasıyla akıbeti The Orville’inkinden daha parlak olacaktır. Yani son durumlar karşısında beklentim şimdilik bu yönde.

2 Beğeni
1 Beğeni

En az 2 yılda ancak çıkar dizisi.

1 Beğeni
5 Beğeni