Dört Kapı

Öykü Seçkisi'nde okumak için: https://oykuseckisi.com/dort-kapi/

image

“Aşktan yaratıldı Alem; Taştan değil. Adem aşktan yaratıldı; Et ve kandan değil!” 1 Hazer, boğazdan geçen geminin feryadı ile açtı gözlerini bir düşten uyanırcasına. Sabah serinliği saçlarını okşuyor; martıların iniltileri doğması için güneşi çağırıyordu. Derin bir nefes çekti. Denizin kokusunu almayı umdu ancak hiçbir şey hissetmedi. Artık her şey onun için hiçbir şeydi. Yanındaki adama… (DEVAMI…)

2 Beğeni

Merhabalar @Umut
Öncelikle öyküyü çok beğendiğimi belirtmeliyim. Karakterin geçmişi, aşama aşama şekillenen ruh hali, yöneldiği yol çok başarılıydı. Öyküye yedirilen detaylar sonda güzel, etkileyici bir bütün oluşturuyordu. Baştan beri gizemli bir havada ilerleyen ve samimi dille yazılan öykü sonda zirveye ulaşmış. Kısa olmasına rağmen bu kadar dolu bir öykü okuduğum için memnunum. Diğer seçkilerde görüşmek üzere. :slight_smile:

1 Beğeni

Merhaba Umut güzel bir öykü olmuş. Hezarfen’den olayı Mevlevilik ile güzel bütünleştirmişsin eline sağlık. Görüşmek üzere :smile:

1 Beğeni

Merhaba Erdoğan. :slight_smile:
Beğenmene sevindim. Bağlantıyı iyi verebilmişsem ne mutlu bana :slight_smile:
Görüşmek üzere :smiley:

Selam Dugu :slight_smile:

Teşekkür ederim. Ayırdığın vakte ve yorumuna :slight_smile:

Selam Umut, yine nefis bir öykü kaleme almışsın. Yer yer kaptırıp gittim kendimi öylesine lezzetliydi. Bunu roman yap sat o derece… :slight_smile:

Mercan Dede ve şarkı referanslarını görünce benim “Veba Temalı Bir Öykü Yazınız” isimli öykümdeki Barry White göndermem geldi aklıma. Öyküde müzik kullanımı konusunu orada konuşmuştuk. Hoşuma gitti senin böyle bir detaya gitmen. :slight_smile:

Karakter gelişimi ve olay örgüsü çok içtendi. Okuyucuya empati kurdurmayı başarmışsın.

Bir tek Hazer isminin öykü de çok tekrar ettiği hissine kapıldım. Azaltılabilir miydi acaba? diye düşündüm içimden.

Bu nefis öykü için tebrik ederim seni. Başarılarının devamını dilerim.

1 Beğeni

Umut merhaba,

Bu kez farklı bir tarz ve kurgu ile çıkmışsın sahneye. Öyküyü okumaya başladığımda, geçmiş öykülerinin de referansı ile az önce okumuş olduğum öykünün dışında bir beklentiye kapılmıştım. Yine güzel ve keyifli bir iş çıkartmışsın ortaya. Tebrik ederim. Şeriat - Hakikat döngüsünü hikaye kurgusu içerisinde sağlıklı bir şekilde bina edebilmişsin ve açıkçası dikkatimi ilk çeken başarı da buydu öyküdeki. Onun dışında iyi yaptığın her şeyi zaten yine iyi yapmışsın. Dediğim gibi, seçkide başarılı bulduğum ve ilgi ile takip ettiğim bir yazarsın.

Eline sağlık. Yetişmeyecek galiba diyordun ama yetişmiş, iyi ki de yetişmiş.

1 Beğeni

Merhabalar,

Temayı kullanma tarzınız hoşuma gitti. Sıradan olmaktan çok uzaktı. Okurken hiç sıkılmadım ve merakım öykünün sonuna dek için için devam etti. Öykünüz üstüne düşününce aklımdan şu geçti: Acaba öykünün giriş bölümü Hazerfen’den bir kesit mi sunsaydı? Yanlış anlamayın bu haline hiçbir itirazım yok. Benimki sadece bir düşünce. Tarihi mekânlar, dokular olduğu için acaba eski Istanbul dokusu da olsaydı başta nasıl olurdu diye düşündüm. Kaleminize sağlık. İnsanı günümüz şartlarında güzel bir yolculuğa çıkarıyor.

1 Beğeni

Selam Ufuk :slight_smile:

Öyküyü beğenmene sevindim. Çok teşekkür ederim güzel sözlerin için.

Öyküde Müzik kullanımı konusunu tamamen sen soktun kafama. Öncelikle bunun için teşekkür ederim :smiley: Kamikaze Temasında kullanmıştım. Burada da kullanayım dedim. Bu güzel kazanımı bana sağladığın için asıl ben teşekkür ederim sana :smiley:

Not: ‘Veba Temalı Bir Öykü Yazınız’ adlı öykünü çok beğenmiştim tekrar dile getireyim dedim :smiley:

İsim konusunu sen söyleyene kadar fark etmemiştim. Belki de dediğin gibi azaltılabilirdi. :slight_smile:

Görüşmek üzere :slight_smile:

1 Beğeni

Selam Cem :slight_smile:

Öyküyü beğenmene sevindim. :slight_smile:

Bu öykü tam olarak “Bunu yapabilecekmiyim acaba?” sorusu ile ortaya çıktı. Amacım tam da buydu. Şeriat-Tarikat-Mağrifet ve Hakikat kapılarını işlemek istemiştim. Doğru bir şekilde okuyana aktarabilmiş olmam beni mutlu etti gerçekten. Çok teşekkür ederim. Yüreğime bir su serpildi ki cosss dedi adeta :smiley:

Aslında yetişmeyecekti. :smiley: Hatta vazgeçmiştim bu ay katılmaktan. Ancak düşünüce bu ay ile birlikte tam bir sene oldu seçkye katılalı. İlk senemi öykü göndermeden tamamlamak istemedim. Bir de garip bir şekilde vazgeçtiğim günün akşamı eve giderken bir de farkettim ki öyküyü ve temayı düşünüyorum :slight_smile:

Bu öyküyü yollayarak kendimi bile şaşırttım :smiley:

Teşekkürler tekrar. Görüşmek dileği ile :smiley:

1 Beğeni

Merhaba @Agape :slight_smile:

Öyküyü beğenmene sevindim :slight_smile:

Güzel bir nokta. Bunu düşünmüştüm ancak o zamanki İstanbul’u yine o zamanın Türkçesiyle anlatmam gerekecekti ki ne yazık ki ben bir İhsan Oktay Anar değilim :smiley: :smiley:

Bu sebeple ki öyle bir eklentiden bilerek kaçındım :slight_smile: Güzel yorumun için tekrar teşekkkür ederim. Görüşmek üzere :slight_smile:

1 Beğeni

Mevlevilik ve Hazarfen, Hazarfen’in son sözü ve elbette tüm bu atmosferi öykü boyunca koruyan söylem, ortaya ilgiyle okunacak bir öykü çıkarmış. Elinize sağlık.
KS Özmen

1 Beğeni

Keyifle okunan, güzel bir öykü olmuş. Eline sağlık.:slight_smile:

1 Beğeni

Merhaba Kemal :slight_smile:

Vakit ayırıp yorumunu eksik etmediğin için teşekkür ederim. Beğenmene sevindim.

1 Beğeni

Selam Hasan :slight_smile:

Vakit ayırdığın için teşekkür ederim. Keyif almış olmana sevindim. Görüşmek üzere :smiley:

Merhabalar.

Okuduğum en güzel öykülerinden biri oldu. Gururlandım ister istemez. Dil çok yakışmış, artan duygu yoğunluğunu merak unsuruyla körüklemişsin ve bu duygusallık da sana çok yakışmış. Devamını diliyorum adına.

Her öykü için farklı bir dil, kurgu, anlatım ve konu kullanan ve hepsinin altından ustaca kalkan bir yazar var karşımda. Ne okuyacağımı hiçbir zaman kestiremiyorum.

Ellerine, kalemine sağlık.

1 Beğeni

Selam Osman. Çok teşekkür ederim yorumların için. Son cümlene diyecek bir şey bulamadım. Mahcup ettin beni. Bu sözleri senden duymak çok güzel. Görüşmek üzere :slight_smile: