Dubstep Müziği ve Alt Türleri

Selamlar!
Bu müziğe dinlemeye başladığımda Ortaokul 7.Sınıftaydım, Laboratuvar’da arkadaşım açmıştı.
ilk dinlediğimde çok şaşırmıştım, bu ne? diye sorduğumda, Dubstep dedi.
O gün bugün’dür hala çok severim, üzerinde çok fazla araştırmalar yaptım.

Dubstep ilk dinleyenler için biraz baş ağrıtıcı bir müzik olabilir.
Popüler olması 2010 - 2014 yılları arasını buluyor,
Tabii Underground bir geçmişi var, 1990-2000 yılları arasında çıkmaya-oluşturulmaya başlanıyor.
(Belki hatırlarsınız bir zamanlar Yetenek Sizsiniz Türkiye yarışmasında çokça dubstep müzik eşliğinde robotik dans eden yarışmacılar katıldı)

İlk Metal Müzik sevenlerini ilgisini çekti dersek yanlış olmaz sanırım,
En azından kendilerine elektronik müzik bakımından en yakın bulanlar metalciler olmuştu.

Dubstep Müzik zaman içerisinde çok fazla evrim geçirdi, onlarca tür ile harmanlandı, ve bugünkü halini aldı diyemeyeceğim çünkü çok fazla alt türü var.
Sizlere bildiğim-deneyimlediğim kadar ve en popüler olmuş Alt Türlerinden parçalar paylaşacağım.

1) BROSTEP

Skrillex öncülüğünde çıkmıştır. Vokal kısmında genellikle Reggae yada Rap kullanılır. çok akıcı bir türdür. Genelde Drop kısmında Çeşitli Basslar ile harmanlanmış Leadler kullanılır.
(bkz: Skrillex - Make It Bun Dem)

2) Classic Dubstep / Orchestral Dubstep

Klasik müziklerin veyahut canlı enstürmanların Dubstep ile harmanlanmasıdır. Alt ritimde genellikle oldschool Dubstep Drumlar’ı kullanılır. Çok akıcıdır.
(bkz: Instrumental Core - Become A Legend)

3) GANJASTEP / RAGGASTEP

Reggae ile Dubstep’in birleşiminden oluşan çok güzel bir tad. Aslında eskilere gidersek Dubstep, Reggae’nin kuzenidir. Çünkü Dubstep ‘DUB’ müzikten beslenmiştir. Ve ‘DUB’ Reggae müziğin alt dalıdır. Birbirini tamamlayan bu iki akraba tarz kesinlikle dinlenilmeye değer.
(bkz: Skrillex - Make It Bun Dem)

4) MELODIC DUBSTEP
Bu tür Genellikle Kadın vokallerden dolayı çok seviliyor. Çok farklı Duygusal bir havası var. Melodic Dubstep etkileyici melodileri ve yoğun duygusuyla bilinir. Chillstep’e göre azıcık daha sertdir, çünkü Melodic Dubstep içeren kimi parçalarda ‘Growl ve Wobble basslar’ kullanılmaktadır.

(bkz): Zeds Dead & Dirtyphonics - Where Are You Now (Ft. Bright Lights)

5) DEATHSTEP / HORRORSTEP / DARK STEP
Neredeyse tamamen karanlık bir temaya bürünmüş olan tarzlardır. İçerisinde Satanistik öğeler barındırabiliyor. Dubstep başlı başına farklı bir Müzik ve üstüne bu tarzlar eklenince olay bambaşka boyutlara çıkıyor. Gerçekten normal tarzlar değil bunlar. Yıllardır bu müziği dinlememe rağmen bir türlü alışamadığım bir tür.
(bkz:)

6) RIDDIM DUBSTEP
Drop kısımları aksak melodilerden oluşuyor ve akıcı değil. Normal bir zamanda dinlerken sıkıcı olabilir fakat Dubstep Festivallerinde ve kulüplerinde sürekli playlisttedir. Yaklaşık 3-4 senedir piyasada kendine yer edinmiştir. ve kendine has fanları vardır.

sizlere bu sefer müzik önerisi değil bir video bırakmak istiyorum böylelikle çok daha iyi anlayabilirsiniz

7) GLITCH HOP
Tam bir eğlence müziği olan Glitchop keyif veren, daha çok oyun oynarken dinlenmesi gereken güzel bir tür
(bkz:Teminite & Panda Eyes - Highscore)

8) DRUM AND BASS

Dinlerken Glitch hop’a benzetebilirsiniz. DnB çok daha hızlı ritim üzerine kuruludur ve bazı parçaları sert olabilir. Aynı şekilde bu da eğlence üzerine kurulmuş bir tür’dür.
vereceğim öneri bu türü açıklamak için yeterli olmayabilir, eğer hızlı ritimleri sevdiyseniz bu konuda biraz araştırma yaparsanız çok sevebilirsiniz.
(bkz: Pendulum - Tarantula)

9) BASSHOUSE
Açık ve net biçimde Dubstep ile House müziğin birleşiminden oluşur. Spor yaparken veya oyun oynarken iyi gidebilir.
(bkz:Habstrakt - De La Street)

10) Hybrid Trap
Agresif, hoş ve sert bir müzik türü. [Diğer Trap Müzik türlerine göre ‘Agresif’.]
Trap Ritimleri ile Dubstep Soundlarının birleşimidir.
(bkz:) Getter - Head Splitter (Bu Klip sayesinde Grime Art isminde bir görsel sanat ortaya çıkmıştır)

Öne Çıkan Subgenre’leri (alt türleri) paylaşmaya özen gösterdim.
Dubstep içerisinde çok daha fazla tür barındırmaktadır.

Bu Müziği bilenlerin yeni parçalar önermesini,
Yeni tanıyanların ise yorumlarını merak ediyorum. :upside_down_face:

4 Beğeni

Melodik dubstep başlığı altında Spag Heddy olmaması olmamış :slight_smile:. Kendisi bana bu türü sevdiren kişidir, zamanında onlarca kez şarkılarını dinledim. DubstepGutter diye bir kanal popülerdi, oradan keşfetmiştim. Kendisi de artık eskisi gibi değil, “Çok değişti.” muhabbeti yapmayı sevmesem de bunu dile getirmeliyim.

Dubstep, dinlemek için efor gerektiren bir tür ama insanı kıpır kıpır yapan bir yapısı da var. Trap ve Traprap tabuta çiviyi çaktı maalesef, Skrillex bile bıraktı. Bıraktı demeyeyim de müzik piyasası evrildi. Muhtemelen dubstep (en azından brostep kolu, undergrounf mecraları bilemem) öldü artık.

Heddy’nin bir iki parçasını bırakayım. Tam bir nostalji patlaması yaşıyorum:

Spag Heddy - Love On First Sine - YouTube

1 Beğeni

Yıllarca bu adamı dinledim, artık kalabalık geliyor bu tür. Kaldıramıyorum. Ben de isterdim Skrillex ile yatıp kalkmak ama olmuyor :joy:

1 Beğeni

Spag heddy’in çok özgün bir tarzı var, subgenre olarak genelde, melodic complextro ve brostep geçiyor. dinlerken farkı bi hayli hissediliyor.

1 Beğeni

Evet belli bir zaman sonra ağır gelebiliyor, tabi insanın mooduna da bağlı, tek bir müzik türüyle hayatta kalmak zor :smiley:
Rap müzik ve Gltich hop birleşimi çok güzel bir parça.

1 Beğeni

Bir de 8bit dubstep vardı, tam adını bilmiyorum ama. Tokyo Machine en önemli temsilcisiydi diyebilirim.

1 Beğeni

Tokyo Machine’in tarzı da çok güzel dediğin gibi 8bit ve analog sesler ile çalışmayı seviyor.
Onun tarzı çoğu yerde Bass house olarak geçiyor.
8 bit dubstep diyince aklıma ilk bu geldi, tam bi nostalji :smiley:

1 Beğeni

Son derece hatalı bir listeleme olmuş açıkçası. Öncelikle bir parçanın dubstep olmasını belirleyen ana etken teması ve kulağa nasıl geldiği değil temposudur. Bunun ışığında şu şekilde belirteyim.

Dubstep: 140 BPM
Drumstep: 160 BPM (iki türün arası denebilir)
DnB: 180 BPM
Glitch Hop/Moombahcore: 110 BPM

Ayrıca Bass House ile Dubstep’in uzaktan yakından alakası yoktur. Dolayısıyla siz bu türler Dubstep derseniz büyük bir hata etmiş olursunuz. Liste şu şekilde olmalıydı:

• Deathstep/Neurostep
  • Brostep
  • Riddim
  • Melodic Dubstep
  • Liquid/Minimal Dubstep
  • Chillstep/Chilled Dubstep
  • Orchestral Dubstep

Hybrid Trap ise Trap ile diğer türlerin harmanlanması ile oluşmuş bir türdür, temelinde yine Trap’tir. Aynı durum Complextro içinde geçerli, temelinde yine Electro’dur. Unutmayın, bir elektronik parçanın türünü daima teması belirlemez.

edit: Hort