Dune (Film) | Denis Villeneuve

Sorun 1965’te yazılmış olması değil ki Frank Herbert zeki ve fütüristik bir yazar. 1. kitaptaki olaylar 21000 yıllarında geçiyor ve bu evrende insanoğlu artık ırk meselesini aşmış durumda. Farklı gezegenlerden farklı ırktaki insanlar homojen olmayan bir gelecekte yaşıyorlar. 20,000+ yıl var olmuş insanlık hakkında bir film yapmak için 20,000 sene beklememeliyiz bence.

Neyse Zendaya bir fotoğraf daha paylaştı anlık. Gözlerin maviligi kıvamında, ne çok neon mavi ne de çok koyu.

3 Beğeni

Zendaya çok güzel gözüküyor aşırı beğendim.

2 Beğeni

Diziyle ilgili yeni bir başlık açılabilir mi acaba daha kitabı okumadı. Sonra okuduğumda karakterleri bu insanlarla canlandırmak istemiyorum kafamda :smiley:

Hocam zaten bir filmi vardı Dune’un :smile: ve hiç birimiz kitabı okurken Kyle Maclachlan’ı düşünmemişizdir Paul için :sweat_smile: en azından ben how i met your motherdaki Captain rolünden sonra adamı gülmeden düşünemiyorum :rofl:
images (60)

Keşke Zendaya yerine başka bir oyuncu olsaydı :frowning: Fragman dün gelmiyor muydu?

1 Beğeni

galakside terör estiren bir monarşinin kostümleriyle, çölde yaşayıp her şeye adapte olmaya çalışan halkın kostümlerini karşılaştırmamak lazım bence…
illa bir karşılaştırma lazımsa Leto’nun zırhı ile bu yapılabilir… bu noktada da Atreides hanedanının varlık durumu ile Necromonger’ların varlık durumu etkili olabilir(hatta özellikle kafa yapıları etkili olabilir)… Atreides’ler daha stil sahibi durumdalar ama yine de verimlilik öncelikleri(özellikle savaş zırhlarında). Ölecek bir askerin bile yerine yenisini yetiştirmenin zor ve zaman alacağını bilirler. Necromonger’lar ise üst düzeyi süsleyip, alt kademelerde koyvermiş bir yapıdalar. Necromonger’lar için askerlerin ölümü ancak “vazifelerini yerine getirdiler” denip geçilebilecek bir şey benim kafamda…

özetle, ben Fremen kıyafetlerini normal buldum(tam görünmese de çoğu fotoğrafta ağızlıklar da var). İlk başta daha kamufle bir renk olabilir miydi diye düşündüm ama genellikle Fremen’lerin gündüz açıkta gezmediğini düşününce bu tercih de mantıklı geldi.

edit: sonradan aklıma geldi, Riddick görselindeki zırh ile belki Sardaukar zırhı karşılaştırılabilir ama onu da bilemiyorum… gelince göreceğiz :slight_smile:

Yeni fotoğraflar = İthaki’nin Dune’yi basma ihtimali indikatörü.

3 Beğeni

Hocam sizin kadar derin düşünmedim, ama ilk izlenimlerimi karşılamadı açıkçası. Yine de haklısınız. Paylaşılan hiçbir kostümü beğenmemiştim ama fremenler o kadar da gözüme batmadı şimdi

Ama öte yandan en beğenmediğim tasarımlar Leto’nunki ve fotoğraftaki. Belki filmde daha farklı gözükür, belki de kitabın lore’una uygundur bilemiyorum ama bana filmden bir sahneden çok başarılı bir cosplay çalışması gibi geldiler.
Yazarken aklıma geldi de Dune’da bu kadar ağır zırh olması mantıksız değil mi? Enerji kalkanlarından dolayı daha manevralara müsait zırhlar giyiyorlardı sanki. Şu da bir gerçek ki serinin fanı olup da filme gitmeyecek insan yoktur bence :grin:.

3 Beğeni

Film için ayrı bir konu açılıp bu içerikteki mesajlar oraya taşınabilir mi? Film ile ilgili konuşmalar kitap ile ilgili spoiler içeriyor fazlasıyla. @agape @mit

2 Beğeni

Bende demiştim bunu :grinning: Lütfen arkadaşlar film ile ilgili konuşmalar başka başlıkta olsun

Film sükse yaratırsa belki İthaki Dune için özel bir edisyon yapar :slight_smile:

2 Beğeni

ACE diğer 5 kitaba da bunu yapsın istiyorum ben açıkçası… Çok net bir şekilde fotoğraflar güzelliğini gölgeliyor… sayfa kenarları hep düz mavi gibi duruyor ama aslında hafif parlayan bir mavi…
bakınız: şu fotoğraftaki üst kısım

İthaki özel versyon konusunda çok başarılı değil gözümde… Watchmen’in ciltli baskısında bile yaptıkları kağıt tercihinden sonra bunu da dönüp saman kağıda basabilirler…

Çöl şartlarında enerji kalkanları iş görmüyordu, hatta solucanları çekiyordu diye hatırlıyorum.

Bu arada filmdeki eldivenlerden almak isteyeniniz varsa:

3 Beğeni

Dr. Wellington Yueh’e ilk bakış. Alnındaki elmas dövmesine dikkat.

IMG_20200416_111143

4 Beğeni

Empire Magazine, 14 mayısta yayınlanacak olan yeni sayısında Dune’a özel bir yer ayıracak. Bu hafta büyük ihtimalle daha fazla fotoğraf göreceğiz. Ayrıca, bu sene çevrimiçi yapılacak San Diego Comic-Con’da zoom aracılığıyla panel ya da teaser ihtimalleri var, bakalım.

2 Beğeni

Odanın ahşap mimarisi ve Paul’un iki elindeki kindjal ile kalkan jeneratöründen anladığım kadarıyla bu sahne Gurney ile yaptıkları kalkan düellosundan.

“Bugün havamda değilim galiba,” dedi Paul.

“Havanda mı değilsin?” Halleck’in sesindeki öfke kalkannın ardından bile fark ediliyordu. “Bunun havanda olmanla ne alakası var? Dövüşmen gerekiyorsa dövüşürsün, havanda olsan da olmasan da! Sığırlar ruh hallerinde göre davranır; sevişirken veya baliset çalarken de havanda olman gerekebilir. Ama dövüşmenin bununla hiçbir ilgisi yok.”

6 Beğeni

Dune benim iyi bir filminin çekilemeyeceğini düşündüğüm eserlerden. Bu düşüncemi Harlan Ellison’un bir röportajını izlediğimde pekiştirmiştim, kendisi de çok net şekilde böyle düşünüyormuş. Harlan Ellison’un sanırım ülkemizde hiç kitabı basılmadı ama Amerikada bilimkurgucular arasında meşhurdur. Kitap dışında televizyon ve sinema üzerinde de çok çalışmıştır.

Ama yıllardır böyle düşünmeme, ve o röportaja rağmen ben bu filmden çok umutluyum. Blade Runner 2049’u çekebilen yönetmen bunu da çekebilir. Blade Runner gibi bir filmin devamını yıllar sonra iyi şekilde çekebilmek, özgün bir hikâye anlatabilmek bence çok büyük bir iş. Onu yapan, Dune’u da yapabilir diye düşünüyorum. İçten içe Dune’un uyarlama için çok zor olduğunu bilsem de heyecanlanıyorum :slight_smile:

3 Beğeni

Favori yönetmeninize, en sevdiğiniz kitabı özgürce uyarla demişler üstüne bir de ballı kaymak cast vermişler. Naparsın, ben ilk defa bir film için bu kadar heyecanlıyım. Büyük ihtimalle bir otör filmi değil de stüdyo filmi izleyecek olsaydık ben de karamsar olurdum. Ancak Villeneuve’nin film kariyerini ve bu kitaba olan tutkusunu gördükçe umutla doluyorum. Kendisi, 13-14 yaşlarında kitabı ilk okuduğunda hayal ettiği görüntülerin 35 yıldır aklından çıkmadığını söylüyor.

Denis Villeneuve, favori kitabım dediği Dune’u nasıl yorumlayacağı hakkında güzel bir video bırakayım buraya:

2 Beğeni

Ben Dune’u henüz okumadım ama yorumlardan çıkardığım sonuca göre Dune büyük bir evren. Ben tek filmin yetersiz olacağını düşünüyorum. Mutlaka film güzel olur ama eksik kalır gibi geliyor. Yüzüklerin Efendisi gibi üçleme olsa daha iyi olurdu sanki. Ama belki de bunu ticari kaygılar nedeniyle tercih etmemişlerdir.

Bildiğim kadarı ile 2 film çekecekler.

1 Beğeni