Düşündüren Bilimkurgu Eserleri

Merhaba arkadaşlar. Daha önce bahsedildi mi diye araştırdım ama bulamadım. Felsefi bir altyapısı olan, okurken düşündürecek bilimkurgu kitabı arayışındayım. Kitap fiyatlarındaki artış nedeniyle daha da seçici olmaya çalışıyorum yeni kitap alırken. Her yerde gördüğümüz, ağır bilimsel terimler içeren kitaplardan ziyade derin anlamları olan bilimkurguyla süslenmiş kitaplar arıyorum. Örneğin Çocukluğun Sonu, Maymunlar Gezegeni gibi düşündürecek, üzerinde teori üretebileceğim kitap önerileriniz varsa benimle paylaşırsanız çok mutlu olurum. :blush:

Bulabilirsen arthur c clark rama serisi var. :+1:

1 Beğeni

Sahaflardan bulabilirim sanırım. Çok teşekkürler öneriniz için :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Kesinlikle Dune serisi.

6 Beğeni

Onu da okumayı düşünüyorum ama gözümü korkutuyor açıkçası. Seri olmasından çekiniyorum sanırım

https://forum.kayiprihtim.com/t/bilimkurgu-ve-felsefenin-doruklarinda-gezinen-farkli-bir-tat-anathem/4422

Tabi incelemede yazdığına göre okuru zorlayan fazlaca bilimsel terimlerin olduğu bir kitap.Fakat sonraki zamanlar için aklınızda bulunsun derim.

1 Beğeni

Stanislaw Lem, HG Wells, Ursula teyze ve Strugatski biraderler bu istediğin yönde kitaplar yazmış üstatlar.

1 Beğeni

Ben de aynı nedenle epey bir erteledim seriyi ama başlayınca su gibi akıp gidiyor. Karakterler ve evren o kadar güzel ki.

1 Beğeni

Arkadaşlar hepinize çok teşekkürler.

@Kenan Anathem’i daha önce görmüştüm ama bir türlü elim gitmemişti sayfa sayısı yüzünden :grinning: inceleme yazısı ilgimi çekti oldukça.

@kaanaskin93 Strugatski kardeşlerden daha önce Kıyamete Bir Milyar Yıl okumuştum. Tanrı Olmak Zor İş ve Uzayda Piknik kitaplığımda bekliyorlar. H.G. Wells sevdiğim bir yazar, fırsat buldukça okuyorum onun kitaplarından ama aradığım derinliği onda bir türlü bulamadım. Le Guin’den özellikle Mülksüzler’i çok merak ediyorum. Lem hiç okumadım ne yazık ki. Yenilmez başlamak için uygun bir kitap mıdır sizce?

@Paul-Atreides Dune serisi için önceden bir kitap okumama gerek yok değil mi? Direkt Dune kitabıyla başlayabilirim bildiğim kadarıyla?

Serinin öncesini anlatan kitaplar var ama onları okumana gerek yok öncesinde. Zaten yazarın oğlu tarafından çıkartıldı hepsi ve okuyanlar oldukça zayıf buluyor ana seriye oranla, ben de henüz okumadım. Dune ile başlamiştım ama konuda kopukluk olmamıştı tek tavsiyem kitapları okumadan filmini izleme.

1 Beğeni

Tamamdır o zaman listeme ekliyorum seriyi. Çok teşekkür ediyorum tekrar. Ben de beğeneceğimi düşünüyorum konusuna baktığımda, göreceğiz bakalım :relieved:

1 Beğeni

Ijon Tichy’nin merkeze alındığı, yanlış hatırlamıyorsam 5 kitaptan oluşan seriyi okuman güzel bir başlangıç olacaktır Lem’e. Ancak tamamının Türkçeye kazandırıldığından da emin değilim. İletişim Yayınları çevirip basmıştır büyük ihtimalle diye ümit ediyor, keyifli okumalar diliyorum.

(Aden, Solaris ve Yenilmez de başlamak için uygun tekil kitaplarıdır.)

1 Beğeni

Uzaktan Kumandalı Kız, Kıyamete Bir Milyar Yıl ve Cesur Yeni Dünya tam olarak istediklerinizi bana vermiş, doyurucu kitaplardır. Okumadıysanız bir şans vermenizi öneririm. Fiyat olarak hala bütçe sarsacak kadar pahalı da değiller.

1 Beğeni

Okuduğum bilim kurgu kitapları arasında benim favorim Arthur C. Clark 'ın Şehir ve yıldızlar kitabı. Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.

1 Beğeni

Orson Scott Card’ın Ender serisi. İlk kitap hariç, yani diğerlerine nazaran, tüm kitaplar kafa açıyor. Öneririm. Bulmanız biraz zor olabilir ama rıhtımda satan birileri vardı diye hatırlıyorum.

1 Beğeni

Orijinal seri harici fazla bulaşma, tam bir zaman kaybı, üstüne hayal kırıklığı ile yaşamak istemezsin.
İlk Dune kitabı çok fazla yeni terim, kalabalık bir kadro var. Kafanda oturdukça karakterlerle bütünleşip o anı yaşıyor ve her bölüm sonrası merakın zirve yapiyor.

Orjinal seri ilk üç kitabi bitirdikten tv serisine başlarsın. Efekt ve kostümler olarak zayıf olsada ben izlerken kitaptaki duygulari alabilmistim. Büyük beklentilerle izleme ama uyarlama olarak gayet iyiydi.

1 Beğeni

Stanislaw Lem’in çoğu kitabı istediğin gibi düşündüren kitaplar. Gelecekbilim Kongresi iyi bir başlangıç olur bence, mutlaka Solaris’i de okumanı tavsiye ederim.

2 Beğeni

“Geliş” Ted Chiang, kaliteli öykülerden oluşuyor…

2 Beğeni