E-Kitap Okuyucu Tavsiyesi

Nedenini anlamadığım bir şekilde, Amazon’lar Kindle’i Türkiye’ye göndermiyor. Bari Amazon Türkiye’ye gelse. 8/32 GB’lık, su geçirmeyen modeli de çıkmış hazır. Getirin şunu artık!

https://www.amazon.de/dp/B07747FR44/ref=gw_eink_mo_ea_tr?pf_rd_p=22378513-a14e-4386-812a-81665beb3390&pf_rd_r=ZK3A6EDCHAVEQMRJ65YM&th=1

Yurtdışından e-kitap okuyucu alan var mı? Varsa Türkçe-İngilizce sözlük sorunu nasıl çözülüyor? Ya da benim bilemeyeceğim başka bir sorun çıkabilir mi?

İtalya’dan bir arkadaşa getirtmeyi düşünüyorum.

Kindle’dan okumak için satın alabileceğimiz bir yer var mı acaba? Amazon niye Türkiye’de şu Kindle işine girişmedi anlamıyorum.

Kindle için Amazon hariç satış yapan site yok bildiğim kadarıyla. İdefix’den aldığım iki kitabı Kindle’da okuyabilmek için uzantısını değiştirmek zorunda kaldım.

İdefix ve Kitapyurdu gibi satış siteleri yüzünden e kitap piyasasının gelişmediğini düşünüyorum. Amazon ilk açıldığında bir etkisi olur, dengeler değişir diye bekledim ama şimdiye kadar bir kıpırtı duymadım.

2 Beğeni

Kitaplar basılı olarak çıkmaya devam edecek ise e-kitap yaygınlaşabilir sıkıntı yapmam ama ben e-kitap okuyamıyorum. Sıkılıyorum, basılı kitap okurken aldığım zevki e-kitaptan alamıyorum.

3 Beğeni

Basılı kitap tercih ediyorum ben de, evde geçen 1 ayda gün içinde çoğunlukla basılı kitap okudum. Yolculuk veya gece uyumadan önce Kindle kullanmak daha avantajlı.

1 Beğeni

Basılı kitap ile Kindle arasındaki fiyat farkı yüzde 50 daha uygun olmadıkça kimse girmesin bence. Kitabın kendisi 50 lirayken Kindle ücreti 45 olursa hiçbir anlamı olmaz. Zaten Kindle ucuz bir cihaz değil. Bence ülkede bu işe girişilmemesinin tek nedeni de bu fiyat çelişkisi bence.

5 Beğeni

Bu Kindle olayı yurtdışında da baya karışık sanki. Fiyatlandırma konusunda bir standart oluşmuş gibi görünmüyor. Kimi kitabın Kindle versiyonu basılı halinin 3’de bir fiyatına satılırken kimi kitap %20 indirimle satılıyor sadece. Amazondan bazı örnekler;

Koydukları kar oranlarında mı kaynaklı acaba?

Telif hakkı, çıkış tarihi, kitabın popülerliği ile alakalı olabilir. Bu fiyatlar ne kadar böyle olsa da zaman zaman bedavaya da veriliyor. Bir şekilde alım gücü engellenmiyor. Nihayetinde Kralların Yolu 3.53 şu anki dolar kuruyla bile bizim basılı kitabın yarı fiyatına. Birim fiyat olarak bakarsak eğer 21.54 birimden 3.53 birime düşmüş. Böylesine popüler eserlerde bu şekilde bir indirim bizim ülkede görebilirsek muhtemelen ya etiket hatasıdır ya da ölmüşüzdür.

6 Beğeni

Geçen hafta da Unutulmuş Diyarlar için çok iyi indirim yapılmıştı.

Bir ara forumda tartışılmıştı bu konu yanlış hatırlamıyorsam. E kitap için yayınevi kendi yapmayıp başka firmaya yaptırıyordu. Üzerine koruma programı falan derken pahalıya geliyor dediler ama yine de bir matbuu kadar olmaz herhalde.

E-kitap aslında şu anki koşullarda bizim yayınevleri için bir avantaj olur. Zaten 1 dolar olmuş 7 tl. E-kitap ile kağıt maliyetinin yanında matbaa, depolama, aracılar, kargocular vs. bir sürü maliyetten kurtulup okura doğrudan ulaşmış olursun. Kitabın satış fiyatı düşse bile maliyeti azalacağından hem okur hem yayinevi kazanır. Ama ülkemizde bir şey var ki koca Amazon bile yanaşmadı henüz e-kitap olayına.

1 Beğeni

Delidolu Diskdünya’da Tırpanlı Adam’a (11. Kitap) kadar e-kitap hazırlayıp dağıtımcılara gönderdiği halde satışa konulmadı. Tesadüf mü bilmiyorum o dönem İdefix’de Delidolu basılı kitaplarının satışı da kapanmıştı.

2 Beğeni

E-kitap hazırlamanın da bilmediğimiz bedelleri var diye biliyorum. Diğer yandan telif, çeviri, editörlük vb. masraflar aynı şekilde kalıyor. Baskı maliyeti olmasa da bu sefer e-kitap dönüştürme maliyeti ve izinler devreye giriyor. Ayrıca e-kitap için de ek telif olduğunu biliyorum. Muhtemelen bir noktadan yaptırım uygulanıyordur. Baskı olduğunu düşünüyorum. Matbaacılar da bozuluyordur bu işe. Bir noktada makineleşilirse birçok işsiz olur bakış açısıyla aynı durum var.

Maliyetleri basılı kitaptan çok daha azdır eminim. Amerika’daki adam gidip 3 usd’ye satmazdı 15 usd olan kitabı. Oradaki adam da bu maliyetlere katlanıyor. Sonuçta teknolojik gelişmenin, dijitalleşmenin önüne geçilemez.

Yukarıdaki örnek de aslında bazı şeyleri açıklıyor. Üzücü yani. Her şeyi geriden izliyoruz. İyi bir sey yapana da engel oluyoruz.

E-kitap maliyetleri basılı kitaplardan daha az değil. Mürekkep ve kağıt dışında benzer masrafları var ve artı olarak depolama(sunucu), dağıtma, DRM, ekitap olarak okunur formatta yayınlama vs. gibi e-kitabın kendine göre farklı masrafları var.

Yukarıda bahsedilen fiyatlar kampanyalı ürün fiyatları tıpkı geçenlerde 1-2 TL’ye kitaploji den alınan kitaplar gibi.

Daha önce forumda bunları çok kez konuştuk aslında. Eklemeden geçmek istemiyorum e-kitap ucuz olmalı algısı da doğru değil, Bir kitabın tek masrafı kağıt ve mürekkepten ibaret değil, kaldı ki bir ürün sadece o ürünün birim maliyeti üzerinden hesaplanarak satışa sunulmaz, O ürünün birim maliyet dışında öncesi ve sonrasıyla yatırım maliyetleri vardır, pazarlama maliyetleri vardır, personel giderleri vardır, hatta “hava parası” vardır. (Örneğin kitap için vitrinde sergilenmek, kitap listelerine girmek, gazete, dergi tv’lerde anılmak, Çok satan bir yazarsa kitaplarının telifi için ikna etmek vs.) vs.vs

E- kitap okurları aslında e-kitap isteyenler ucuz olsun diye istemiyorlar dünyanın her yerinden satın alabilmek, tüm kitaplara erişim, taşıma kolaylığı, okuma kolaylığı için istiyorlar.

Aklıma gelmişken Can Mini kitapların (Flipback) fiyatlarının neden normal kitap fiyatlarıyla aynı olduğunu yazayım. Mini kitapların normal ebat kitaplardan daha ucuz olması gerekir. Ama Can mini kitapların tasarımı, kağıdı, boyutu tescilli, telifli bir tasarım bu kitaplardan basmak isteyen yayınevi tüm kitap masraflarına ek olarak bu tasarımın telifini de ödemesi gerekiyor.

Velhasıl kelam :slight_smile: kağıt ve mürekkep masrafını düşerek e-kitap ucuz olmalı beklentisi doğru bir beklenti olmaz.

6 Beğeni

Artı olarak depolama demişsiniz ama depolama basılı kitapta da var. Dağıtma ( basılı kitapta daha ayrı bir sıkıntı) DRM her kitap için ayrı üretilmiyor sanıyorum her kitap için aynı olmalı. Buna bakınca yine çok daha avantajlı.

Ama aynı şey değil, az çok sunucu yatırımı yapanlar ne demek istediğimi anlayacaklardır. Tek bir sunucuyu stabil tutmak ile bir depo kiralayıp kitaplara raflara dizmek aynı personel becerisi, masraf ve personel maliyeti demek değil.

2 Beğeni

Bunu her yayınevi kendi başına yapması masraflı hepsi kaldıramaz bu yükü ama Amazon gibi bir sitede satışa koyabilirler.

2 Beğeni

Calibro (babil) bunu denedi, kendi cihazlarını üretti vs. ama olmadı. İngilizce kitaplar dünyanın her yerinde okunuyor, satın alınıyor. Türkçe okur sayısı az. Türkçe için bu maliyeti Colibro deneyimi sonrası yakın zamanlarda kimse yapmaz. Belki 15-20 yıl sonra eğitim hayatı ile birlikte dijital baskılar daha da yaygınlaşır, kabul edilirse o zamanlar gerçekleşebilir.

Yeri burası değil çok uzatmayayım ama e-kitap aynı zamanda dijital dönüşüm ve kabul edilme ile de alakalı. Örneğin ben bazı okullu gençlerin elinde kitaplar ve defterler yerine ipad ve ipad kalemi görüyorum. Tüm ders kitapları, defterleri bu cihazda. Bu gençler e-kitap okur ama bunların sayısı herhalde 100.000/1’ dir.

2 Beğeni