E-Kitaplar Basılı Kitabın Yerini alabilir mi?

Ben inanıyorum ki, gerek Amazon’un Kindle’ı olsun, gerek Storytel’in cihaz versiyonu olsun yakın bir tarihte ülkemizde satışlarına başlanacak. Halkın abonelik sistemiyle kitap okumaya muhtaç hale gelmek üzere olduğunun yayınevleri de farkındadır bence. Netflix, BluTV, vb. nasıl günümüzde oldukça pahalılaşan sinemayı eve getirdiyse, halka açtıysa, aynısı kitaplar için de geçerlidir. Ayrıca korsanın önüne geçilmesi için de oldukça aktif bir yöntemdir bu abonelik sistemleri.

Örneğin, istediğin yayınevinden istediğin kadar kitabı ayda 30 liraya okuyabileceksin ya da dinleyebileceksin diyor Storytel, sürekli genişlettikleri bir arşivle. Abone sayılarını bilmiyorum ama bu tarz platformların sayısında artış yaşandığına göre küçümsenecek bir sayıda olduklarını düşünmüyorum.

Telefonların ya da tabletlerin ekranlarının kitap okumak için uygun olduğunu düşünmüyorum açıkçası (Tabii bu benim için özel olan bir durum). İnternetten takip ettiğim kadarıyla benim gibi düşünen bir sürü insan var. Bu nedenle böyle bir abonelik sisteminin isteyen için e-kitap okuyucularla isteyen için de telefonlardan okuma yoluyla ülkemize girmesini herkes için olumlu bulurum. Şirket kazanır, yayınevi kazanır, yazar kazanır, çeviren kazanır, okuyucu kazanır…

Bu inandıklarım yaşanırsa, e-kitaplar neden basılı kitabın yerini almasın?

Storytel’i önerebilirim. Tabii ücretli, haberiniz olsun. Ücretsiz olanlar da var.
Link verecektim ama işletim sisteminizi bilmediğim için veremiyorum, kusura bakmayın. Bir de Kitap Oku isimli ücretsiz bir tane vardı. :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Bazen e-kitap okuyabiliyorum özellikle uzun metrobüs yolculuklarımda ama normal kitap olmadan olmuyor. Olayın içine bazen tam dalamıyorum. E-book olarak çizgi roman hiç okuyamıyorum bu arada.

1 Beğeni

Çok teşekkür ederim. Storytel’i daha önce denedim. Başka birinin sesiyle kitabı dinlemek pek bana göre değil sanırım. Bazen ton ve vurgulara takılıp kitaptan kopabiliyorum. Ben daha çok okuyabileceğim bir uygulama arayışındayım.

Kitapoku güzel görünüyor. Maalesef her işletim sistemi için kullanılamıyormuş sanırım. Umarım bu uygulama gelişerek, her cihazdan ulaşılabilir ve geniş içerikli bir hal alır. :relaxed:
Tekrar çok teşekkür ederim.

1 Beğeni

Ben de sesli kitap dinleyemiyorum, kitap okumak için önümde sözcüklerin olması gerekir benim için.

2 Beğeni

E-kitap yapamam diyordum ama yavaş yavaş alışmaya başladım sanki. İlerde e-kitap daha da artacaktır bence. Bilimkurgu içeren yapımlarda gördüğümüz, yapay zeka içeren bir alete, “şu kitabın şununla ilgili bölümünü aç ve okumaya başla” gibi bir emir vermek de güzel olurdu. Tarih ile ilgili araştırma yaparken bu durum çok kullanışlı olabilir. Mesela Yavuz Sultan Selim hakkında yazılmış kitaplar dediğimizde, yapay zekanın şu yazarın şu kitabını tavsiye ediyorum demesi hoş olurdu bence. Veya bir savaş konusunda çelişkili yazıları bulmak da kolay olabilirdi.

3 Beğeni

Storytel’de ekitap yüklenmeye başlandı artık. İletişim yayınlarının kitaplarının bayağı bir kısmı şu an var. Ayrıca İngilizce kitaplarda var.

2 Beğeni

“E-Kitap mı, basılı kitap mı?” kıyaslamasına dair öyle bir savunmaya denk geldim ki “E-Kitap hizmeti acilen yaygınlaşmalı” dedim.

Savunuyu içeren videoda, basılı kitabın uyandırdığı duyguları şevkle anlatan kişi “Kitapla kadınmışçasına aşk yapmak istiyorum…” gibi tabirler kullanıyordu. :face_with_raised_eyebrow:

Basılı kitap romantizminin sonu böyle olacaksa… E-kitap, tez zamanda gel, kurtar bizi. :roll_eyes:

2 Beğeni

Ya onu söyleyen yüzünden basılıyı bırakıp e- kitaba geçeceksek daha neler neler var bırakmamız gereken yapmayın :sweat_smile: Bir kaç örnek veririm ama hancı rahatsız edici bulur yazmıyorum :sweat_smile:

5 Beğeni

Basılıyı bırakabilmek için ilk önce her türden e-kitaba kolayca erişmemiz gerek. Bunu da unutmamalı. :sweat_smile:

1 Beğeni

En temizi hem basılı hem e-kitap olması iki taraf da mutlu olur :partying_face:

5 Beğeni