Efsane Gitar Soloları

Herkese merhabalar,

Forumda benzerde olsa bir başlık bulamadım. Müzikle ilgili bana yeni kapılar açan konular buldum inceledim fakat sadece gitar soloları ile ilgili bir bölüm bulamadım. (Eğer varsa ve gözümden kaçmışsa affola :innocent: )

Üye arkadaşlardan bu konuda efsane tavsiyeler ve farkındalıklar geleceğine inanıyorum.
(en etkileyici, dinleyicinin ruhuna işleyen solo! )

4 Beğeni

Randy Rhoads’unkini bulamadım.

3 Beğeni

@Leingrad İlk sen yazdın sana sorayım ben :grinning: Senin için ‘bundan daha etkileyici solo kolay kolay gelmez’ dediğin senin için ‘en’ olan solo hangisi, hangi parçanın solosu?

(Biraz eksik ifade ettiğim ben istediğimi konuyu açarken; en etkileyici, dinleyicinin ruhuna işleyen solo)

Soruyu üstüme alıp cevaplarsam en etkilendiğim solo

Bu

5 Beğeni

Soruyu üstüme alırsam:

3 Beğeni

mecburi düzeltme: soruyu herkes üstene alabilir :innocent: :sweat_smile:

5.08’den sonra başlayan solonun hastasıyım.

1 Beğeni

Wtyd’nin solosu kelimenim tam anlamıyla “ürkütücü”

3 Beğeni

Free Bird’i atmaya gelmiştim xD

Ben de bunu atayım.

3:00

4 Beğeni

Bende Comfortably Numb atmaya gelmiştim. Onun yerine Hey You attım :grinning:

3 Beğeni

Şimdi bu çok geniş bir konu kafan iyiyken, ayıkken hatta ne kullanarak iyiyken olarak üçe ayırabiliriz bu süper soloları ama ben yine de ortaya karışık güzel soloları olan parçalar yazayım.

Pearl Jam Even Flow (live versiyonunun solosu daha iyi)

Man In The Box, Love hate love

Doesnt remind me (audioslave)

Wake Up (bu parça hakkında hiçbir şey demiyorum öyle güzel öyle güzel ki)

Garden (muhtemelen ayık olarak dinleyince pek bir şey anlamazsın ama çok güzel soloya sahip)

1 Beğeni

Bir de ek olarak büyük eksik kimse Stevie Ray Vaughen yazmamış Little Wing coverı muhteşem hatta gitar çalıyorsun eğer iyi bir seviyede çalıyorsan tekniğini çok çok geliştirir. (orta seviyeysen çalamazsın ama bu eseri biraz zor)

1 Beğeni

Üstad Metin Türkcan

3 Beğeni

Baştan sona şaheser ama solonun olduğu kısım: 9.30 - 10.30

1 Beğeni

Biraz geç cevap verdim, kusura bakmayın :slight_smile:

Budur;

2 Beğeni

Arkadaşlar hepinize çok teşekkür ediyorum geri dönüşleriniz için. Unuttuğum birkaç parçayı-efsaneyi hatırladım, onlarla da başka şeyleri keşfettim, nasıl kaçırmışım bunu dediğim oldu. Tek tek cevap veremedim bazı yoğunluklardan. Yazan-yazacak olan herkese çok teşekkürler. Böyle güzel tavsiyeler hala bekliyorum benim gibi bekleyenlerde vardır herhalde :grinning:

1 Beğeni

Voice of the Soul’u atmaya gelmiştim ama o atılmış bile :slight_smile:

4 Beğeni
1 Beğeni

Çok konuşulmuyor ama bu şarkının sonundaki solo bir Türk şarkısında duyduğum en iyi sololardan biridir.

1 Beğeni