Elantris

Yazar bir konusmasinda Elantrislilerin kozmer konusunda en cok bilgiye sahip gruplardan biri oldugunu soylemisti. Kendi gezegenleri disindaki genis evrenle yakindan ilgililer. Bu durumda elantriste gececek yeni bir hikayenin kozmer icin cok buyuk etkileri olabilir ve bu sebeple oldukca ileri atilmis olabilir. Elantrislerin digerlerine etkisini aslinda daha once okuduk bile.

Elantrislileri Mistborn Secret history kitabinda goruyoruz. Nasil yaa diye sormayin devasa bir spoiler var orda, kaptip bile yazamam.

2 Beğeni

Belli bir zaman sonra Sanderson bazı gezegenlerini başka yazarlara kiraya verebilir diye düşünüyorum.

Planlanan kozmer hikayeleri bitmeden boyle birsey olmaz

Sonunda Brandon Sanderson kitaplarına İlk kitabıma Elantris ile başladım.Kitap kocaman küçük puntolu yazılı olduğu için gözüm korkuyordu.Ama hiç öyle olmadı .170. Sayfadayım muheteşem gidiyor.Hiç sıkılmıyorum.Elantris’le yatıp kalkıyorum :grin:. ilerleyen bölümlerde neler var meraktan ölüyorum resmen :smile:

raoden havuza düştüğü zaman ben de evin içinde bi NE! diye bağırdım aşırı şaşırtıcı bi sahneydi pup alması belliydi ama insan şaşırıyor yine de

1 Beğeni

Keske blur spoiler kullansaydiniz :+1:

haklısınız düzelttim. Bu arada bi soru sormak istiyorum ben de kralların yolu, steelhearth serisi ve bu gün elantris okudum yarın sis soyluya başlamayı düşünüyorum elimde leyjon ve alcatraz da mevcut hangi kitapların evrenleri birbiri ile alakalı ve okuduğum sıra hangi şekilde daha bağlantılı olur sizce biliyor musunuz? sis soyluyu kralların yolundan önce mi okusaydım acaba

Eski forumda son mesaj bana aitmiş fikirlerim değişmediği için kopyala-yapıştır yapıyorum:

Üzerinden uzun zaman geçti okumamın ama ben de iki kelam etmek isterim.

Yukarıda yazılanların çoğuna katılıyorum. Kitabın özgün bir konusu var bence. Konu bitti, yazacak şey yok fantastik eserler için; elf, cüce, büyü(cülük) kullanıldı diyenler için gayet güzel, farklı bir eser. İlk 150 sayfa civarı yavaş aksa da ortalara doğru olaylar öyle hızlanıyor ki…

Sanırım hepimizin ortak noktası Sarene’nin politik anlamda kendini çok kurnaz zannetmesi (ki yazar da karakteri öyle tanımlıyor) fakat hiç de bu konuda yetkin olamaması. Birine kırk kere deli dersen deli olur sözünü anımsattı bu durum bana (Sarene’ye de ne kadar kurnaz dese de kurnaz olamaması). Yazar sivri zekalı, olay çözücü, entrikacı olarak ne kadar hissettirmeye çalışsa da bu karakteri ve sürekli vurgu yapsa da ne yazık ki o hissiyatı bize yaşatamamış. Özellikle değişik, çok farklı bir havası var diyebileceğim karakterler yoktu. Genelde karşımıza çıkabilecek türde, tahmin edilebilirlerdi. Raoden için de Sarene hakkında düşündüklerimin aynısını düşünüyorum hemen hemen. Keşke biz de hayal ettiğimiz şekillerde olabilmek için hiç bu kadar uğraşmak zorunda kalmasak. :slight_smile:

Kitaptaki betimlemeler gayet hoştu, akıcılık yerindeydi; hiç sıkılmadım desem yeridir. Yeni dinler yaratması yazarın gayet hoşuma gitti; bazı anlamlar çıkarabileceğimiz güzel noktalar vardı. Bildiğim kadarıyla ilk eseri yazarın. Bu nedenle bazı aksaklıklar olabilir; ama okunması gerektiğini düşünüyorum bunca niteliksiz eserler arasında. Diğer eserlerini de okumak için etki bıraktı bende; okuyacağım da.

3 Beğeni

Whitsand ( cizgi roman)
Elantris
Savaşkıran
Sissoylu
Kralların yollu
Arcanum unbounde
Birde küçük hikayeler var
Bunlar biribiriyle baglantılı .diğer seriler birbiriyle bağlantılı değil (steelhearth, Alactraz ,skayward ,ritmatis, lejyon)

Sissoyluyu kesinlikle kralların yolundan önce okuyun.

Bu sitede size çok yardımcı olur.

1 Beğeni

teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz

1. Baskısı yapılmış.
1 Beğeni

Brandon Sanderson ne yazsa okuyacak biri olarak uzun zaman önce aldığım ama bir türlü okumaya fırsat bulamadığım Elantris’e başladım. Bakalım nasıl bir kitap beni bekliyor.

3 Beğeni

Harika bir kitap seni bekliyor :grinning:

1 Beğeni

Muhteşem bir kitap okuyorsun bence. Hem bir ilk kitap hem de kendi başına çok başarılı.

2 Beğeni

Brandon Sanderson’un ilk eseri yada ilklerden biri Elantris yanlış bilmiyorsam. Bu yüzden sonraki dönemlerde yazdığı kitaplara oranla biraz daha zayıf kaldığını okumuştum. İlk 70 sayfa için konuşacak olursak kurgulanan dünya güzel, diyaloglar da iyi ve akıcı. 3 Karakter birden okumak fırtınaışığı arşivi serisinden alışkın olduğumuz bir durum tabii, ama bu kitapla sayfa sayısını karşılaştıracak olursak burda sanki olaylar oldu bittiye getirilecek gibi bir his var içimde. Belki de yanılıyorumdur, ilerilerde anlarız durumu. :slight_smile:

Yok içiniz rahat olsun.

2 Beğeni

Ne zaman Elantris’i ilk defa okuyan birini görsem hayıflanıyorum, imreniyorum. Keşke ben de ilk defa okuyacak olsam diyorum :slight_smile: İlk romanı olmasına rağmen yazarın en sevdiğim kitaplarındandır.

8 Beğeni

Beklentiyi yükselttiniz vallahi, merakla devam ediyorum. :slight_smile:

1 Beğeni

O his bende de var. İlk okuyuşta farklı ve güzel bir tat veriyor kitap.

1 Beğeni

Geçen sene şubatta aldığım elantris ve sissoylu 4 kitaplarının aynı sitede şu anki fiyatlarını gördüm ve şok oldum. Uzun zaman olmuştu yeni bir kitap almayalı, fırtınaışığı 3. kitabın fiyatı ne olacak nasıl alırım onu düşünmeye başladım. :frowning:

1 Beğeni