Emeğiniz (Hikayeniz) Çalınsaydı?

Merhaba Rıhtım ailesi. Bu soracağım soruyu herhalde internette hikaye yazan herkes düşünmüştür. Öncelikle, burada çoğumuz iyi kötü hikaye yazıp paylaşıyoruz. Yazdıklarımız belki uzun sayılmayacak hikayeler ama belli bir emek vererek ortaya çıkarıyoruz bunları. Bir yazar sizin hikayenizi görüp, kendi hikâyesiymiş gibi kitap olarak yazsa; veya bir senarist, hikayenizin birebir kopyası bir senaryo yazsa, tepkiniz nasıl olurdu?

Ben hikaye yazmıyorum ama elektro gitarlar, amfiler, pedallar vs. üzerine olan blog’umda yazdığım makaleler sürekli çalınıyor. Her ay mutlaka bilmemnesanatmerkezi.com, bilmemnemuzikakademisi.com sitelerinde, utanmadna sıkılmadan “sizin için derleyip hazırladığımız makaleyi okuyabilirsiniz” diyip altına kapyala-yapıştır yaptıkları kendi makalelerimi görüyorum. Benim için artık sıradan bi hal aldı :slightly_smiling_face:

Hak, hukuk, adalet malum bunlar Türkiyede bulunan şeyler değil. O yüzden önce durumu kendilerine belirtiyorum. Sitelerindeki içeriğin kendi sitemden çalındığını söylüyorum. 1 hafta içinde kaldırmazlar ise ekşisözlük gibi platformlarda paylaşıyorum. O zaman siliyorlar, silmeseler bile herkes kullandıkları içeriğin çalıntı olduğunu bildiği için saygı ve prestij kaybediyorlar.

2 Beğeni

Her şey yapanın yanına kaldığı için büyük ihtimal sinmiş bir üzüntü içine düşerdim. Blogta yazdığım incelemeler, yazılar, şiirler haber verilmeden veya kaynak gösterilmeden paylaşılmasın diye uyarı düşmekten öte bir önlem gücüm de yok. Tek sığınağım kim ne yapsın benim kıytırık yazılarımı demek. Kısacası baya üzülür hatta yazmaktan bile olabilirdim bu kırgınlıkla.

2 Beğeni

bu benim hep başıma geliyor. birilerinden tenkid, eleştiri alayım derken, sadece cümlelerimi değil, dergimin ismini bile kitap ismi yaptılar diyeyim, siz anlayın mevzuyu.
temkinli olmak gerekiyor.

2 Beğeni

Çalana hayatı zindan eden kişisel çözümlerimi uygular, yorulunca da oturur sinirimden ağlardım. Hukuk yoluna başvuracak değildik ya, zira kendisi bu aralar pek gözükmüyor. :stuck_out_tongue:

1 Beğeni

O zaman bu filmi buraya bırakıyorum :slight_smile: The Words (2012)

1 Beğeni

Bir kaç defa başıma geldi. Bir blogda tesadüfen kendi öykümü görmüştüm. Köpürüp sahibine mesaj atınca o kaldırmıştı ama wattpadde gördüklerim fazla inatçıydı. Sanırım eskisi kadar kızmıyorum. Hem kızmak da işe yaramıyor. Sadece boş bir üzüntü veriyor insana. Keşke insanlar başkalarının yazılarını çalmak yerine kendi düşüncelerini, hayallerini kağıda dökebilecek kadar cesur olsalar.

2 Beğeni

TİMAŞ çaldı. Hiç bir şey yapamadım. Avukatlara sordum ilgilenmediler, ciddi bir para cezası bile çıkmaz, diye. Bari utanıp da özür dilesinler dedim, onu bile başaramadım. Avukatlarına acayip güveniyorlardı. Kendileri “Yeni baskılarda sizin hikayeleri çıkarırız sadece, isterseniz mahkemeye verebilirsiniz” dediler. Umursamadılar yani.

Ne zaman oldu? Sizin eseriniz olan kitabın linkini atabilir misiniz?

1 Beğeni

Ayakkabı Bir yudum Hikaye Asım YILDIRIM Timaş 2003-Temmuz

İhtiyar Çöpçü Paylaşılmış Hikayeler Asım YILDIRIM Timaş 2004

Korku Merhaba Yeni Gün Hikayeleri Asım YILDIRIM Timaş 2005 Haz.

Bu en korktuğum şey aslına bakarsanız. Sırf bu yüzden geleceği olan işlerimi internette hiçbir yerde paylaşmıyorum. Paylaştıklarımı ya gözden çıkarıyorum ya da yarım bırakıyorum. Sonuçta kimse yarım bir şeyi benim gibi tamamlayamaz.