En İyi Fantastik Eserler Listesi (Kaçını Okudunuz?)

Hocam, bu liste r/Fantasy subreddit’inin 2019 yılındaki en iyi fantastik kitaplar oylamasının sonucu. Adayları yine kullanıcılar belirliyor. Oylayanlar da muhtemelen sevdiği eserin adını görür görmez oyunu bastı. Eminim aynı sitedeki böyle bir liste sizin daha çok hoşunuza gidecektir.
Fantastik deyince herkesin algısı değişiyor, her kesmi kapsayıcı bir tanımını görmedim daha. Bilim-kurguyu fantastiğin alt türü kabul eden de var, Epik dışını fantastik kabul etmeyen de. Ben çözümü '‘x fantastiktir’'e karşı çıkmamakta buldum, eminim önerenin kendince mantıklı sebepleri vardır :smiley: .

2 Beğeni

r/Fantasy’deki popülerlik oylaması bu. Kurallarda her türlü spekülatif kurguya izin verdikleri için 1984 vs. var. Bence verilmemeliymiş, çünkü fantastik zaten yeterince geniş bir tür.

Olay benim hoşuma gidip gitmemesi değil ki. Bir türü belirleyen ve diğer türlerden ayıran somut, nesnel ayrımlar olmalı. Oylamayla insanların beğenisine göre, öyle istiyorlar diye Orhan Pamuk bilimkurgu yazarı sayılabilir mi? Veya insanlar öyle olmasını istiyorlar diye Balzac’ın kitapları fantastik türüne sokulabilir mi? Evet yapılabilir, internette her türlü hakikati bükebilirsiniz, destek de toplarsınız.

Bence bu kadar basit olmamalı, nesnel ayrımların olması gerekiyor. Eğer edebiyat üniversitelerde okutulan, üzerine kürsüler kurulan bir dalsa böyle olması gerekiyor. Mümkün olabildiği kadar, kişiden kişiye göre değişmeyen kriterler olmalı ve bence zaten var da.

İnsanlar öyle istiyor, kimse üzülmesin, kimse kırılmasın diye “hakikat” oyun hamuru gibi bükülüyor internet ortamında. Onun için yetkinliği ve bilgisinin ne olduğu belli olmayan kişiler tarafından hazırlanan bu tür listeleri ciddiye alamıyorum. Bunlar tabii yalnız kalmayı göze alarak ifade ettiğim kendi doğrularımdır, yoksa popülist olanlar çok daha fazla destek toplarlar bunun da farkındayım.

Yazarlar, yayınevi editörleri, edebiyat akademisyenleri tarafından hazırlanan yahut bir edebiyat dergisinin hazırladığı ve kriterlerinin açıklandığı bir liste olsa ciddiye alıp incelerim ama sanal alemdeki “kullanıcıların” beğenilerine göre hazırlanan “en iyiler listesinin” kıymeti yok açıkcası benim için çünkü oy veren kişilerin böyle bir liste oluşturmak için yeterli liyakata sahip olduklarını düşünmek için bir sebep göremiyorum.

Daha önce Notos Dergi edebiyat akademisyenleriyle görüşüp benzer listeler hazırlamıştı örneğin bu listeleri merak ve ilgiyle incelemiştim.

1984’e fantastik diyen yok zaten. Oylamada tüm spekülatif kurgulara izin verildiği için 1984 var.

27 Haziran 2020’de 27 imiş listeden okuduğum kitap sayısı. Şimdi tekrar baktım, 42’ye yükselmiş. Sene sonuna kadar sanırım 50 olur (okuma listemde olan kitaplar da var).

Daha önce işaretleyenlerde durum nasıl acaba? :slight_smile:

En makul çözüm. :slight_smile: Herhangi bir kitap bu listeden çıksa ne olur, bu listeye girse ne olur…

2 Beğeni