En iyi Korku-Gerilim yazarı (Anket)

Until Down oynarken gözüm bile kırpışmadı mesela. Bende bir sorun var galiba. :joy: Gerilmedim de mesela bu oyunda. Korkunç içim şişmişti sıkıntıdan. :roll_eyes:

1 Beğeni

Bu soğukkanlılık ani reflekslerin kurbanı olmaktan iyidir yine de :roll_eyes: dalgınken omzuma dokunulduğunda çaydanlık devirmişliğim var :joy:

1 Beğeni

Türk edebiyatında biri korku türünde yazacağı zaman neden uçmalı kaçmalı ,kanlı canavarlı konularda yazıyor. Bilinmeyenden korkmak pek bizim tarzımız değil gibi.

Yaşar Kemal’in kendisinin de söylediği gibi onun kitapları aynı zamanda korku gerilimdir de. Demirciler Çarşısı Cinayetinde peşindekilerden ölesiye korkup ,kaçacak delik arayan insanlar var ki o sahnelerde gerim gerim gerilirsiniz.

Son zamanlarda artık ‘‘cinli’’ Türk korku kitapları da revaçta filmleri de. Ancak hepsi de aynı konu üzerine yazılmış, çekilmiş. Konu sadece cin musallatı. Tabii zevkler ve renkler tartışılmaz ancak İslami korku türü ülkemizde en çok tutulan bir tür.

Tam İslami de sayılmaz. Kuranda cinlerin insanlar gibi özgür iradeye sahip olduğu, iyi ve kötü olanlarının olduğu, Allah izin vermediği sürece aramızda herhangi bir iletişim olmayacağı yazıyor.
Filmlerdekiyle Kurandaki cinlerin alakası yok. Ama yine de korkuyoruz o başka

Lovecraft dedim ama Clive Barker da olmalıydı ankette. Kan kitapları oldukça etkileyiciydi.

1 Beğeni

Genel olarak koydum yazarları, dediğim gibi en göz önünde bulunan, dünyanın ‘‘Evet bu adam korku-gerilim dalında gerçekten de yazıyor’’ dediği yazarlar sadece. Zorlasak listeye alınacak o kadar çok isim var ki. Örneğin polisiyesini bir kenara bırakırsak Grange, Harlan Coben, S.J Bolton, Mort Castle, Mary Shelley, Peter Straub hatta Türk de ekleyecek olsak Şafak Güçlü gibi isimler var.

Evet haklısınız listenin sonu yok dediğiniz gibi. Kişisel olarak favori korku yazarım olduğu için belirtmek istedim. Açıkçası yerli yazarları bilmiyorum, başlamalı bir yerden Şafak Güçlüyü tavsiye eder misiniz?

1 Beğeni

Ben Şafak Güçlü’nün 3 kitabını okudum. Vesvese, Büyü ve Siccin. Cin musallatı, kara büyü, ifritler gibi konulardan pek hoşlanmasam da akıcı kitaplardı. Kendini okutuyor açıkçası. Eğer bu tür kitaplar hoşunuza gidiyorsa (cinler, musallat olayları, lanetli köyler gibi) okuyabileceklerinizin en iyisi diyebilirim.

Okumadığım 2 kitabı daha var, zaten yazarın 5 adet kitabı var sanırım. Vesvese, Büyü, Siccin, Lohusa Ümmü Sibyan ve Karabasan.

Dediğim gibi eğer bu tür konular hoşunuza gidiyorsa sizi sıkmayacak, akıp gidecek kitaplar. Ancak tabii ki bu kitaplardan bir Stephen King veya Lovecraft havası beklemeden okumak lazım. Yine bu konular hoşunuza gidiyorsa (sizi korkutuyor, geriyor veya zevk alıyorsanız) Anadolu Korku Öyküleri üçlemesini de önerebilirim.

2 Beğeni

Christofer Grange de olsa mıydı bu listede? Tüm serisini bitirdim. Ona alternatif bir yazar arıyorum. Var mı tavsiyesi olan?

Lovecraft seçmeyen, Lovecraft okumamıştır. Nokta :slight_smile:

Dean Koontz en azından Tess’in olduğu listeye girebilirdi diye düşünüyorum.

2 Beğeni

Ben 3-4 tane öyküsünü okudum hiç beğenmedim. Bana göre de Lovecraft insanların sevmek zorunda hissettiği bir yazar.

2 Beğeni

Sanırım demek istediğiniz yazar Jean Christophe Grange. Bana göre en sağlam polisiye-gerilim yazarıdır ama korku-gerilim dediğimiz zaman işin içine ağırlıklı olarak doğa üstü girdiği için diğer yazarları ankete koydum.

1 Beğeni

Oyumu büyük bir mutlulukla Stephen King’e veriyorum. Bence ondan iyisi pek de mümkün değil.

1 Beğeni

Christopher Grange demek istedim :). Peki polisiye gerilimde var mı önerebileceğiniz bir yazar?

Jean Christophe Grange bu türde zirve noktasıdır. Daha önce bu kadar sert, bu kadar doruklarda, vahşetin sınırlarını akıl sınırlarının dışına çıkaran bir polisiye-gerilim yazarı görmedim. Belki vardır bilmiyorum. Ama onun dışında benim beğendiğim yazarlar; S.J Bolton, Craig Russel, Maxime Chattam.

3 Beğeni

Kral her zaman Lovecraft’dır.

Öte yandan Dean Koontz kitaplarının çevirileriyle elden geçirip basacak bir yayınevi olmasını çok isterdim.

Clive Barker varken de ne bileyim… Eksik hissettim. O kadar korku-gerilim okudum. İlk okuduğum incecik kitabıyla beni vurdu, geçti.

2 Beğeni

Tabi zevk-renk meselesi ama listedekilere ek Grange ve Koontz’un da çok kitabını okumuş biri olarak fikrimce türün rakipsiz lideri Stephen King’dir. Elbette onun da başarısız eserleri var, ben '10lu yıllardaki hiçbir kitabını beğenmedim mesela. Ama 40 yıl önceki kitapları Türkiyede bile cayır cayır basılıyor. Benim ölçütüm biraz da bu zaten. Tess Gerritsen adı geçenler içinde en zayıfı, mesela 40 yıl sonra Onun kitaplari okunur mu, zannetmem. Bram Stoker tek kitaplı bir yazar ki mesela listeye alınmamış ve kimsenin bahsetmediği W.P. Blatty’nin Şeytan’ı (The Exorcist) nı Dracula’sundan çok severim. Poe ve Lovecraft… Lovecraft’ı severim ama hakkaten çok keyifsiz eserleri var. Poe çok okumadım ama okuduklarim bana hitap etmedi pek. Özetle King bu türün kingidir diyorum. Teşekkürler.

4 Beğeni