En Sevdiğiniz Kitaplar

İyi günler Rıhtım sakinleri.

Liste yapmak sizin de hoşunuza gidiyor ve paylaşmak istiyorsanız sizden en sevdiğiniz ilk 10 bilimkurgu, fantastikkurgu, polisiye, korku, gerilim, gizem gibi türlere dahil kitapları, öykü seçkilerini, çizgi romanları veya serileri “eser - yazar” şeklinde aşağıya listelemenizi rica ediyorum. Subjektif değerlendirmeler olacağı için kimsenin yadırganmayacağı ve tartışma yaratmayacağı kanaatindeyim; ne de olsa Kayıp Rıhtım’dayız. Arzu eden, listesini daha uzun tutabilir.

Benim listem şöyle:

1. Ben, Robot - Isaac Asimov
  2. Zaman Makinesi - H.G. Wells
  3. Silmarillion - J.R.R. Tolkien
  4. Işık Tanrısı - Roger Zelazny
  5. V for Vendetta - Alan Moore
  6. Fahrenheit 451 - Ray Bradbury
  7. Korku Vadisi - Arthur Conan Doyle
  8. Paldır Küldür - Kurt Vonnegut
  9. Çocukluğun Sonu - Arthur C. Clarke
  10. Asker Kaçağı - Derleyen: Bülent Somay
7 Beğeni

Kesinlikle robinson cruse :smiley:

1 Beğeni

Aslında çok var ama birkaç tanesini yazayım
Sol ayağım
Mucize
İçimdeki müzik
Momo
Balık(pek ünlü olmasa da çok güzeldir)
Diskdünya kitapları
Gülten Dayıoğlu’nun kitapları(çok güzel fantastik yazıyor)
Son olarak da su-Uyumsuz Defne Kalmanın Maceraları da çok güzeldi. Serinin diğer kitaplarını almak için sabırsızlanıyorum

2 Beğeni

Her hikâyeyi kendi çizdiği sınırlar dahilinde değerlendirmek daha cazip geldiğinden, konu “En” ile başlayınca isim vermekten ve okuduklarım arasında hangisi iyi karşılaştırması yapmaktan çekiniyorum. O yüzden, sıralama yapmadan, belli meziyetleri sebebiyle takdir ettiğim kitapları anacağım:

Yıldız Gemisi Askerleri - Robert A. Heinlein

Askerliğin felsefesini, topluma tesirini ve açmazlarını sergilediği için.

Bitmeyen Savaş - Joe Haldeman

Cepheden cepheye koşturulan askerin yabancılaşmasını, uğruna savaştırıldığımız değerlerin değişkenliğini ve caydırıcı gücün neden ha diye kullanılmaması gerektiğini anlattığı için.

Arcturus’a Yolculuk - David Lindsay

İki büyük savaş arasındaki zaman diliminde yaşamış bir kuşağın, umutsuzluk ve hayalkırıklığıyla dolu arayışı ve karamsar ruh halini özetleyen, modern bir mitoloji anlatısı olduğu için.

Bitmeyen Öykü - Michael Ende

Bir çocuğun gerçekten ne istediğini keşfetme yolculuğunu anlattığı için.

Balıkçıl Gözü - Ursula K. Le Guin

İdeolojiksel pasifliğin de saldırganlığın da kendini haklı görme itkisiyle insanları nasıl felakete ve başarısızlığa sürükleyebileceğini anlattığı için.

Canavarın Çağrısı - Patrick Ness

Sonunun iyi mi kötü mü biteceği kestirilemeyen belirsizliğin içinde utancı yaşarken, hayatı karmaşıklığıyla kabullenebilmeyi anlattığı için.

Duruma Göre Bazen Kızılderiliyim - Sherman Alexie

Umutsuzluğun nasıl kanıksanabildiğini ve hayatın, zaferlerin ve yenilgilerin aynı anda tecrübe edilebildiği bir trajikomedi olduğunu aktardığı için.

Epileptik - David B.

Bir aile tarihçesi aktarılırken, insanoğlunun huzur arayışından anlam arayışına evrilen yolculuğunda bağımlılığın ve bireyselleşmesinin, ben ve öteki olmanın dermansız bir varoluş hastalığı olduğunu anlattığı için.

Cenaze Evi Şenlik Evi - Alison Bechdel

İçsel ve dışsal gerekçelerle kişinin ve toplumun nasıl “-miş,” gibi tavırlar takınabildiğini ve bunun kültürü ve aile kurumunu nasıl şekillendirebildiğini anlattığı için.

Watchmen - Alan Moore, Dave Gibbons

Kahramanlık olgusunun ve tepeden inme müdehaleciliğin sebep ve tehlikelerini, sorumluluk nerede başlar, nerede biter sorunsalıyla birlikte düşündürttüğü için.

V for Vendetta - Alan Moore, David Llyod

Niyetler ne kadar iyi olursa olsun ve ne kadar iyi amaçlarla inşa edilirse edilsin, yozlaşan ve korkutma ve tehditle kendi kendini var etmeye başlayan sistemlerin, temelde ne kadar zayıf prensiplere dayandığı gösterdiği için.

5 Beğeni

1-Dune-Frank Herbert
2-Akhilleus’un Şarkısı-Madeline Miller
3-Vahşi-V. E. Schwab
4-Stepançikovo Köyü ve Sakinleri-Fyodor Dostoyevski
5-Vanya Dayı-Anton Çehov
6-Üç Yıl-Anton Çehov
7-Genç Bir Doktorun Anıları-Mihail Bulgakov
8-Puşkin Tepeleri-Sergey Dovlatov
9-O Geri Döndü-Timur Vermes
11-Húrin’in Çocukları-J. R. R. Tolkien

2 Beğeni

Fareler ve insanlar kitabı bu aralar.

2 Beğeni

Eski bir kitap. Okuyan çok kişiyle tanışamadım.
Kedi Beşiği
-Kurt Vonnegut

2 Beğeni

Ay ışığı sokağı var birde. Unutmuşum.

1 Beğeni

sıra gözetmeksizin
1- Balıkçıl Gözü
2- Biz
3- Uğultulu Tepeler
4- Dune
5- Kırmızı Pazartesi
6- Rüzgar gibi Geçti…

3 Beğeni

Bir “Sıra Göztemeksizin” de benden:

1- Tolkien-Silmarillion
2-Tolkien-Hobbit
3-Jasper Kent- Oniki (Aslında tüm serisi)
4-H.P.Lovecraft- Deliliğin Dağlarında ( Aslında toplu eserler 1-2-3 gözü kapalı olur)
5-Vecihi Hürkuş-Bir Tayyarecinin Anıları
7-Ş.Süreyya Aydemir -Suyu Arayan Adam
8-Laurent Binet-HHhH
9- Josef Nyary-Vikingler Yeni Dünyanın Keşfi

Kaç tane hakkımız var ya :frowning:

2 Beğeni

Ben de açıklamalı yazayım.

Aylak Adam - Yusuf Atılgan
C.'nin toplumun değer yargılarını sorgularken bunların ne kadar saçma olduğunu bize hissettirebildiği için ve geç kalmış hissini sonuna kadar verebildiği için seviyorum. Karakter çok iyi olsa da hikayenin biraz daha iyi olmasını isterdim. Baş ucu kitabı saydığım nadir kitaplardan. Varoluşçuluğun ülkemizdeki en iyi temsilcisi.

Bozkırkurdu - Herman Hesse
Yine varoluşçuluk, yine yabancılaşma kitabı. Gördüğüm en sağlam analizlere, psikanaliz değerlendirmelere sahip kitap olabilir. Karakterin kendisi hakkında yaptığı çıkarımlar tüylerimi diken diken etmişti ve bunun sanki kağıdın üzerinde yazan ve karakterin eline tesadüfen geçmiş bir not destesi şeklinde verilmesi de ilginçti. Bir alıntı:

Sanki yaşanılan yer dünya değilmiş gibi dünyada yaşamak, yasalara saygı beslemek, ama yine de onların üzerinde bulunmak, sanki sahip olunmuyormuş gibi bir şeye sahip olmak, sanki yapılan şey bir vazgeçiş değilmiş gibi bir şeyden vazgeçmek - yüce bir yaşam bilgeliğinin bütün bu el üstünde tutulup sık sık dile getirilen isteklerini yerine getirecek bir şey varsa, o da mizahtır.

Kürk Mantolu Madonna -Sabahattin Ali
Popüler kültür ürünü olmadan önce okuduğum için şanslı hissediyorum kendimi. Çok güzel bir eser ve çok güzel paragraflar var kitapta. Dışından çok içinde yaşayan bir insanın güzel bir anlatımı.

1984 - George Orwell
Sadece distopya yazdığı için değil ya da çok sağlam analizlerde bulunduğu için de değil, çok geç olmadan harekete geç hissini çok güzel verdiği için seviyorum. Ülkelerin neden savaşa ihtiyacı vardır sorusuna distopya kitabında cevap vermesi ama bunun hala geçerli olması da ilginç geliyor bana. Ancak bazı yerleri ufaktan sıkıyor. Bunun sebebi bence yazar bilgiyi kitaba yedirememiş. Bir bölümde bol bol olay, eylem var. Bir bölümde yığınla bilgi. Bence yedirilseydi daha iyiydi.

Sissoylu - Brandon Sanderson
Bu kitabı benim için özel kılan, bir Tiran’ın tiran olma hikayesine biraz daha farklı bir şekilde yaklaşıp bana büyük bir ilham vermesidir. Ayrıca ilk kitaptaki yeni bölümlerin hemen başında günlükten alıntılar şeklinde yazanlar, bildiğin kendi başına bir varoluşçuluk kitabı. Bir kahramanın kendisini ve görevini sorgulayışı o birkaç cümlelik bölüm başlarında bile öylesine güzel verilmiş ki.

Zaman Çarkı - Robert Jordan
Oturup bir milyon tane sebep yazabilirim. Ama sadece şunu yazacağım (spoiler yok daha en baştan ilk kitabın başında bilinen şeyler bunlar). Dünyadan habersiz bir zihne dünyayı fethet insanları kötülükle savaşa hazırla bunları yaparken kullanacağın güç seni delirtecek ama aklını başında tut ve sonra git ve insanlık için kendini feda et. Sen bu fedakarlığı yaparken de insanlar arkandan iş çevirecek, dünyanın kaderi söz konusuyken biraz daha fazla güç için manevralar yapıp seni kontrol etmeye çalışacaklar. Git ve bu insanlar için kendini kurban et şimdi deniliyor. Ve 14 kitap boyunca ana karakterimiz belasını tersten görmesine rağmen söylediği tek cümle, “duramam, yeterince zamanım yok durmak için” diyor. Görev dağdan ağır, ölüm tüyden hafif.

Bitmeyecek Öykü - Michael Ende
Benim için özel bir yeri var. Anlatımı güzel, anlattığı şey güzel ama en güzeli de ana karakterin benim gibi bitmeyecek bir öyküyü arzulaması. Ancak kitap bitiyor. İsmi Bitmeyecek Öykü olan bir kitabın bitmemesini beklerim ben veya en azından birkaç yıl sürmesini.

5 Beğeni

Birkaç kitap var çok sevdiğim. Ama bir tanesi varki okuduğum günden beri aklımdan çıkmıyor.
Gülderen ÇETİN-MERCAN
kitap çok uzun değil ama okadar etkileyici ki, gerçekten elinize aldığınız anda bırakamıyorsunuz.

diğerleri;
Kürk Mantolu Madonna
Uçurtma Avcısı
KArdeşimin Hikayesi

1 Beğeni

Ben de yazayım ama rastgele bir sırayla yazacağım. Bunların dışında da bazı kitaplar ama kurgu dışı oldukları için yazmadım.

• Dune Serisi - Frank Herbert
  • Elçilik Kenti - China Miéville
  • Üç Cisim Serisi - Cixin Liu
  • Robot Serisi - Isaac Asimov
  • Rubailer - Ömer Hayyam
  • 1984 - George Orwell
  • Mülksüzler - Ursula K. Le Guin
  • Yüzüklerin Efendisi - J.R.R. Tolkien
  • Oblomov - İvan Gonçarov
  • Suç ve Ceza - Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
  • Anna Karenina - Lev Nikolayeviç Tolstoy
  • Olasılıksız - Adam Fawer
3 Beğeni

Benimki Şeker Portakalı.
Bes sizinki hangi kitab?

2 Beğeni

10 kitaba düşürmek zor oldu. Eleye eleye en sevdiklerim arasından finale kalanlar:

Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu - Haruki Murakami
Cehennem - Dan Brown
Dr. Jekyll ile Bay Hyde - Robert Louis Stevenson
Amerikan Tanrıları - Neil Gaiman
Zar Adam - Luke Rhinehart
Parfümün Dansı - Tom Robbins
1984 - George Orwell
Ben Robot - Asimov
Bir Yılbaşı Şarkısı - Charles Dickens

Tam liste böyleydi:

Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu, Sahilde Kafka - Haruki Murakami
Otomatik Piyano - Kurt Vonnegut
Da Vinci Şifresi, Melekler ve Şeytanlar, Cehennem - Dan Brown
Dr. Jekyll ile Bay Hyde - Robert Louis Stevenson
Amerikan Tanrıları - Neil Gaiman
Rapture Şehri - John Shirley
Grimm Masalları - Jacob Grimm, Wilhelm Grimm
Harry Potter Serisi Resimli Baskı - J.K. Rowling
Hayalet Süvari- Washington Irving
Zar Adam - Luke Rhinehart
Karanlığın Sol Eli - Ursula K. Le Guin
Parfümün Dansı - Tom Robbins
Bir Yılbaşı Şarkısı - Charles Dickens
Krizalitler - John Wyndham
1984 - George Orwell
Yabana Doğru - Jon Krakauer
Frankenstein - Mary Shelly
Dorian Gray’in Portresi - Oscar Wilde
Kıyamet Sirki - Evren İmre
Gökteki Göz - Philip K. Dick
Hobbit, Yüzüklerin Efendisi Serisi - J.R.R. Tolkien
Ben Robot - Asimov
Mürekkep Yürek Serisi - Cornelia Funke
Ejderha Mızrağı Destanı - Weis & Hickman
Kralların Yolu, Parlayan Sözler (3. kitabı henüz alıp okumadığım için onu ekleyemedim) - Brandon Sanderson
Dracula - Bram Stoker

3 Beğeni