Engelsiz Çizgiler

Selamlar sevgili rıhtım ahalisi. :slight_smile:Eski forumdan projemizi hatırlarsınız, zaten bir noktada rıhtım sayesinde başlamıştı engelsiz çizgiler.
Geçen sene ağustos ayında çeşitli sebeplerle ara verdiğimiz projemize yenilenmiş bir enerjiyle ve dinamik bir ekiple devam ediyoruz!
Bilmeenler için Engelsiz Çizgiler, çizgi romanlardaki kareleri görme engelliler için yazılı olarak betimleyen bir proje, karelerdeki hareketleri ve olayları söze döküyoruz bir nevi. “Adam kolunu kaldırıyor” ya da “Kadın camdan dışarıyı izliyor” gibi, yani bunlar en basit örnekler. :slight_smile:Dün (1 Eylül) itibariyle geri dönüşümüzü İnstagram sayfamızdan duyurduk. Şimdi çizgi roman dünyasını erişilebilir hale getirmek amacıyla tam gaz çalışıyoruz. Betimlemelerimiz, herhangi bir telif sıkıntısı olmaması için, Getem’de (Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Merkezi) yayınlanacak, buraya rapor gönderilerek kayıt olunduğundan herhangi bir sorunda çıkmıyor.
Bizi takipb etmek istiyorsanız ya da bizime aynı çizgiler üzerinde yürümek isterseniz bize ulaşabileceğiniz sosyal medya hesaplarımız:

https://twitter.com/ecizgiler

Ayrıca engelsizcizgiler@gmail.com da mail hesabımız, web sitemiz henüz yapım aşamasında. Eğer sormak istediğiniz bir şey olursa buradan ya da sosyal medya hesaplarımızdan çekinmeden sorabilirsiniz.

5 Beğeni

Selamlar millet.
Yarın (12 Ekim) ve Cumartesi (13 Ekim) tarihlerinde Engelsiz Çizgiler olarak Beyaz Baston ve Erişilebilirlik festivaline katılmak için Boğaziçi Üniversitesi güney kampüste olacağız.
Bu festival beş senedir yapılıyor, biz de projemizle ilk kez 2016 yılında dahil olmuştuk, bu sene de yenilenmiş olarak tekrar orada olacağız. Yolunuz düşerse standımıza bekleriz. :slight_smile:

1 Beğeni

@cankutpotter bu proje ne alemde

Form çalışmalarımız devam ediyor, ekip arkadaşlarımın kendilerince başka yoğunlukları da olduğundan yavaş gidiyor maalesef. Hazır olduğunda burada paylaşacağım mutlaka.

1 Beğeni

Selamlar arkadaşlar.
Nihayet formumuz hazır oldu ve ben de sizlere haber vermeye geldim. :slight_smile: Yoğunluklardan ötürü daha önce hazırlayamadık maalesef.
Formda da yazdığı gibi, siz doldurduktan sonra kırk sekiz saat içinde sizinle iletişime geçilip betimlenecek karikatür ve çizgi roman örnekleri mail yoluyla ulaştırılacak. Bu örnekler sadece deneme amaçlı olup dilinizin akıcılığı, yazımınız ve betimleme tarzınız gibi etmenleri ölçmek için olacak.
Ha bu arada, daha önce de başımıza geldi, betimlemeler word formatında yazılı halde olsun istiyoruz, projenin amacı seslendirme yapmak değil. :slight_smile:

2 Beğeni

Ben de bu konuyu takip ediyordum. :blush: Şu sıralar müsait değilim ama mutlaka ben de destek vermek isterim. Tabii beğenirseniz. :blush: Konu hakkında araştırma yaptım biraz. Betimlenmiş resimleri filan da inceledim. Umarım bir faydam dokunur. :hugs:

1 Beğeni

Valla şu sıra gönüllülere çok ihtiyacımız var.
Beğeniriz yahu niye beğenmeyelim? :joy: Gönüllülerle ilk etapta başka bir arkadaşımız ilgileniyor ama betimleme kontrolünü hep beraber yapıyoruz. Eksik kısımlarda geri bildirim veriyoruz ve yardımcı oluyoruz mutlaka.

1 Beğeni

Şimdi benim bu bir ay çok yoğunluğum var ama mutlaka destek atacağım. :blush: Şimdi de alırım resim fakat süresini geciktirmek istemem. Ben biraz tez canlı insanım. Beklerse rahatsızlık duyarım.

Nasıl istersen. Müsait olduğunda mutlaka bekleriz.

1 Beğeni

Adresi de paylaşırsan süper olur.

Henüz site konusunda ilerleme kaydedemedik maalesef.