Enginlik Serisi

Eylül ayı girmek üzere. İthaki’nin Eylül ayında basacağı ya da dağıtıma çıkaracağı kitaplar belli mi? Enginlik serisinin 4. kitabı hakkında bilgisi olan var mı?

Seriye baslamak icin kitapları siparis verecektim ki :sob: benim sandığımın aksine 3 kitap değilmiş. Mecbur kindle gene. Yıldım arkadaş ithakinin de diger yayınevlerinin de serilere başlayıp ortada bırakmasından.

Olsa ne olacak ki, ilk kitap zaten normal sitelerde yok…

Valla zebramoda 3 kitap 75e buldum alacaktım devamı gelmeyeceği için vazgeçtim. Yarım bırakacakları serileri hic almasalar keşke. Ki bitirdikleri serilerde de ara kitapları bulmak cok zor. Zaman çarkı tüm seriye 1500 fiyat yazanlar görüyorum mesela. Fırsatçılara bırakmamaları gerek piyasayı. Bunu sadece İthaki için değil tum yayınevleri için düşünüyorum. Narnia mesela bence harika bir çocuk kitabı ama bulmak da işkence tamamlamak da. Tek kitap alayım desen ona da dünyanın parasını istiyorlar.
Simdi ben mesela kara prizmayı aldım okudum da . İkinci kitap baya gecikti hadi çıktı diyelim aldım. Daha geride 7 tane falan kitap var. Güvenip takip etsem, almaya devam etsem bu kez 3. de bıraksalar kitaplar da elimde kalacak ben de konuyu tamamlayamayacağım. Bilmiyorum ya satmasa da bence tamamlanmalı seriler. Çünkü 2000 kisi bile okumussa son kitabı onlara bunu borçlu yayınevi. Ki bu seriler yurtdışında oldukça başarılı seriler Türkiye’ye geldiginde başarısız olmasında kitabevinin kendi hatası da var bana kalırsa.

2 Beğeni

Işıkyaratan Serisi’nin 5 kitabı çıktı yurtdışında. Daha 7 kitap olduğunu nerden biliyorsunuz? Serinin 8 kitap olacağı mı açıklandı?

Rakamlar farazi idi. 6 kitabı var toplamda. 5 Kitap daha çıkacak yani. Ama zaten baslangicta 3 kitaptı 4 oldu 5 oldu simdi de toplam 6.

Çünkü sıkıntı bu seriyle sınırlı degil, doğruluk kılıcı mesela pegasusta ve daha ara kitaplarla 13 kitap falan var. Disk Dünya mesela delidoluda oda tamamlanmış değil (hoş disk dünya aralarında en cok bitilmesi umut vaat eden ama), vakıf serisi mesela ithakide, yada dune 5.ci cilt yada Pkdnin seçme eserlerin 4uncu cildi gibi. Cok fazla tamamlanmamış seri var. Bunu anlstmaya çalışmıştım.

Hayır 4 kitap daha çıkacak. Ama dediğiniz gibi rakamlar çok da önemli değil önemli olan tamamlanmamış birçok seri bulunması.

İlk 3 kitap da olsa enginlik serisini bulabildiniz mi cidden?

Aynen buldum. 2 ve 3 zaten halen sitelerde var. 1i arıyordum baktım 80 liraya zebramoda gördüm direk aldım. Kondisyonu iyi görünüyordu. Bi tane daha var aslında halen satışta olan. Ben bitirip ingilizce devam etme niyetindeyim. İngilizce okurken aşırı yavaş olmasam ve ingilizce kitaplar bu kadar pahalı olmasa valla çeviri kitap okumaya son vermek isterdim ama. Olmuyor işte :pensive:

@aeglos turkiyede bir kitabı çıktı. Toplam 6 kitap var 6ci ve final kital bu sene kasımda çıkacak beş kitap daha çıkacak yani. Ama yine mesele sayı değil. Başlayıp sessiz sedasız yarım bıraktıkları o kadar seri var ki. Ya son yılların en popüler yazarlarından biri Neill Gaiman’ının AraDunya’sının ilk kitabını bastılar 2003 yılında çıkan. 2007 ve 2013 de çıkan kitapları aradan kaç yıl geçmiş olmasına rağmen çıkmadı ki ilk kitabın da baskısı yok. Dune son kitabı 2017de çıktı 2019da hala 5.ci kitap yok, (bu konuda tek olumlu olan şey dost korpeden başka birinin çevirecek olması. Umudum o en azından. ) Sadece Ithakiden bahsediyormuşum gibi oldu ama sorun bunla sınırlı değil. Güncelle beraber takip edilen seriler hariç çoğu yayın evi serilerini tutmayınca ortada bırakıyorlar. Pegasusun Doğruluk Kılıcı mesela 3. Kitap 2018de cıktı 2019 bitiyor halen ortada 4. Kitap yok. Seri 17 kitap falandı. 4. Kitap 2 yıl sonrasında çıkacak seri tutmayacak sonra belki beş sonra belki bi ihtimal 6. Sonrası yok. Keşke kültür bakanlığı zorunlu yapsa seriye başlayınca bitirmelerini. Satmadı diye 2 kitap basıp vazgeçmek bana aşırı çıkarcı geliyor. Ben şimdi ilk 3 kitabını aldım mesela 10 kitaplık bir serinin. Ortalama 40 liradan 120 lira verdim bu tarz kitapalrub 600 sayfa civarı olduğunu da varsayarsak 1800 sayfa kitap okudum. Yayın evi vazgeçti devam etmekten. Benim sonu olmayan bir hikayeye verdiğim paraya da zamanıma da yazık değil mi?

Kasım ayında çıkacak olan kitap The Burning White serinin beşinci ve son kitabı. Bu da; https://twitter.com/BrentWeeks/status/1126889283644583936?s=19
Mayıs ayında kitabı tamamladığına dair attığı tweet. Yani seri beş kitap ve son kitabı da yazdı.

Bu da profilinde serinin toplam beş kitap olduğunu gösteren header. Yanlış bilgi olmasın.

2 Beğeni

Cidden yarim birakilmamasi gereken bir seri bu

Bu arada İthakinin Enginlik serisinde uyuşukluk yapmasını cok mantıksız buluyorum. Seriden uyarlanan cok populer bir dizisi oldugu halde neden çeviriler konusunda bir azim gösterilmiyor? Bu seriye bir Buz ve ateşin şarkısı muamelesi olmasini beklerdim hatta. Enginlik serisi, ilerledikçe kalitesini ve hikayesini güzelleştiren nadir serilerden biri ayrıca. Okurlarin onemli bir kısmı tarafından son cikan 8. kitap, serinin en iyileri arasında sayılıyor mesela.

6 Beğeni

Benim de beğeni ile okuduğum ve devam kitaplarını merakla beklediğim bir seri. 4. Kitap üzerinde çalıştıklarını söylemişti irbis, ne zaman basarlar bilmiyorum ama 4. Kitap çıkacak denilmişti.

2 Beğeni

Dizinin ülkemizde ne kadar popüler olduğu önemli. Bir yerde buna benzer bir şey söylemişlerdi.

1 Beğeni

Onu hatırlıyorum ben. Redakte mi oluyordu o aşamada sıkıntı çıktı süreç uzadı ama çeviri tamamlandı demişti. Ama bu olay ta şubatta falan. Aradan cok zaman geçti.

Çok sevdiğim bi seri takip etmek için mesajımı bırakayım şuraya

İyi madem bu donemdeki en iyi bilimkurgu dizisini, aklı başında bi kanal yayın haklarını alsın diye dua edelim o zaman

Dizi Amazonda olacağı için Netflix’den artık izlenmiyor. Galiba 4. sezon Aralık ayında başlayacaktı.

Türkiye’de onceden netflixde izlenebildigini bilmiyordum. Öyleyse yeterli bilinirliğe ulaşmıştır.

Bu kitabın tüm işleri bitmişti. Basılmak için sırasını bekliyordu. İrbis’de sonbaharda çıkacağını söylemişti. Dizinin 4. Sezonundan önce çıkar diye bekliyoruz işte.
Ama ben açıkçası serinin diğer kitaplarının basılacağına dair umudumu kaybettim.

1. Kitap redaksiyonda beklenmeyen bir sorun nedeniyle gecikti. Kısa sürede tekrar plana alınmayacak muhtemelen. Sorunu bilmiyorum ama uzun süreceğini biliyorum.
1 Beğeni