Epsilon Yayınlarının Çalışanlarını Ücretsiz İzne Çıkarması

1- Normal bir süreç değil. Gerek kamu olsun gerek özel sektör… Bana göre devlet zamanında ekonomisini güçlü tutsaydı, böyle esnafa kredi filan değil bu tip sektörlere hibe yoluyla destek dağıtırdı.
Bu olmadı.

2-İşçi hakkını emeğini ister, ancak firma elindeki güç kadar ona hakkını verebilir. Firma da elindeki gücü kıdem, sağlık, emeklik gibi şeylerin bilincinde olarak ayarlamak durumundadır.

3- Burası Türkiyedir. Üstteki maddelerin uygulanması zordur. Eleştrilmesi halkı isyana teşvik kapsamında suçtur.

4-Söz konusu Epsilon’sa gerisi teferruattır. Bu arkadaşlar Watpadd’in en iyi madencileri değil miydi ya… Onlarca eser, gençlere sözleşmeler, 5000 satarsa parası yatar o da 5’te 1’i yatar, filan derken… Kime ne gibi bir telif borcu var ki parasız kalmışlar.

5- Bakınız burası çokomelli: Bu süreçte belki bir çok kişi mağdur olmuştur. Ama bu süreç, faaliyet alanları ne olursa olsun, biz şöyle büyüğüz, biz şöyle güçlüyüz diyen firmaların aslında ne kadar olduklarını görmemiz için çok iyi olmuştur…

Öyle bir ikiyüzlülük varki, şu an yaşanan haksızlıklar da herkesin payı var. Dünya üzerinde bizim beyaz yakalılarımız kadar vurdumduymaz, duyarsız, bana dokunmayan yılan bir yaşasın modunda yaşayan bir topluluk var mıdır bilmiyorum.

Sayısız örnek verebilirim ancak en basiti atanamayan öğretmenlerdir. Böyle bir sorunun olmasının temel sebebi atanamayan insanların atandıkları an mücadele etmeyi bırakmalarıdır. Atandıkları an diğer atanamayan arkadaşlarının durumları için mücadele etmeyi bırakıyorlar, duyarsızlaşıyorlar.

Sırf kendileri yüksek maaşla çalışıyorlar yıl sonu primleri yatıyor diye cumhuriyetin tüm birikimleri bir bir yok edilirken ses çıkarmayanların bugün konuşmaya ve haksızlığa uğradığını iddia etmeye hiç ama hiç hakları yok.

Problemler son 2 yılda başlamadı problemler hep vardı sadece sen yeni umursamaya başladın çünkü ilk defa sana da dokundu. Artık yunanistan tatilleri, italya tatilleri hayal oldu tabii, artık şikayet etme zamanı ama iş işten geçeli çok oldu.

Ülkenin başına ne geliyorsa cebi 3-5 kuruş para görünce ben ne oldum havasına girip dünya yansın umrunda olmayanlar yüzünden geliyor. Avrupada görmediğim ülke kalmadı ama bizim ülkedeki üniversite mezunları kadar “ilkeleri ve değerleri olmayan lümpen” bir topluluk görmedim.

Ülkeleri ayakta tutan ileriye taşıyan o ülkedeki üniversite mezunlarıdır, bizimkilerin tek derdi yıl sonu primler yattı mı? Yattıysa ülke yansın.

Bi ülkedeki 60-70’deki üniversite mezunlarına ve toplum hareketlerine bakıyorum bir de bugüne bakıyorum, bir yanda ahlaki ilkeleri ve sınıf bilinci olan bir zümre bir yanda tek amacı daha fazla tüketmek olan bir kütle.

Yaşam hakkımız mücadelemiz kadar, keşke bunu yaşayarak öğrenmek zorunda kalmasaydınız ama toplum bunu kendisi seçti, eminim yakında Marx da okumaya başlayacaksınız.

4 Beğeni

Açıklama gelmiş…

2 Beğeni

Hocam benim eşimide işten çikarmak istediler ve istifa etmezsen seni devlet destegi olmadan ücretsiz izne cikaracaklarina dair tehdit ettiler çalişanlar tamamen çaresiz bu kanunlar ile

Yapılanlarin doğru olduğunu düşünmüyorum.Genel bağlamda tasarruf adı altında yapılıyorsa hem kitaplara zam hem evinde pandemi dönemin 7/24 çalışmış insanlarin maaşina göz dik bu nasıl tasarruftur.Booktuber bookstagram larin birçoğunun iki yüzlü oldugunu düşünenlerdenim.Zam haberlerini pas geçip bu tip konularda duyar kasmalarıni inandirıcı bulmuyorum.

Pandemi öncesi yasaya bağlı ucretsiz izin girişi yaparsa 1 kuruş para alamiyorlar malesef.

1 Beğeni

Bir insanı, işinden, ekmeğinden etmeyi, yasaların verdiği hak olarak ifade eden biri, ne bileyim hani savunursun da bu kadarını bilemedim.

Bu bakış açısı birçok karanlık gelecek tasvirinin temeli. En azından bilimkurgu için böyle bir anlamı var.

2 Beğeni

sevgili arkadaşlar merhaba, ben artık bir yayınevi yetkilisi değilim, bilginize. sevgiler! :heart:

10 Beğeni

Üzücü oldu bu ama bazı olumsuzluklar farklı kapılar açar. Hakkınızda hayırlısı olsun inşallah.

1 Beğeni

Bu açıklamaya çalışanlardan yanıt gelmiş.

3 Beğeni

Epsilon’u bir iki kitap haric basarisiz bulan ve politikalarina karsi son derece olumsuz yaklasan, bu markaya karsi on yargili biriyim. Hic sevmedigim ve benim icin kitap dunyasinda sadece somuruyu temsil eden birsirket. Elemanlari icin bir sey demem. Sonucta bir cogu bu sirketin poliyikasina gore hareket ediyor. Umarim elemanlari hic zarar gormez… Bir sekilde ama daha durust firmalarda hayatlarina ve kariyerlerine devam ederler.

1 Beğeni