Ernst Jünger Kitaplığı

image

BİYOGRAFİ (Kaynak: https://kidega.com/yazar/ernst-junger-113865)

Ernst Jünger, 29 Mart 1895 yılında Heidelberg, Almanya’da doğmuştur. 17 yaşında evinden kaçarak Fransız yabancı lejyonuna girmiştir.

Almanya’ya döndüğünde ise gönüllü subaylık için I.Dünya Savaşına katıldı ve yedi defa yaralandı. İlk yapıtlarında tanık olduğu savaşı ele aldı daha sonra toplumsal romanlar yazdı.

Ernst Jünger, yeni ulusçuluk önderi olduğundan savaşı bir doğa yasası olarak görürdü. Nasyonal sosyalist anlayışın oluşmasında Jünger’in nietzscheciliğinin de bir payı olduğu söylenmektedir.

Ernst Jünger’in romanlarında, içinde yaşamayı kabul ettiği bir toplumda bireyin haklarını koruma kaygısı sezilir.

Bazı romanlarında II. Dünya Savaşı esnasında Fransa’da görüp yaşadıklarını yansıtmıştır. Ernst Jünger, 1998 yılında Almanya’da 103 yaşında hayatını kaybetmiştir.

ESERLERİ

Jaguar Kitap

1. Cam Arılar
  2. Çelik Fırtınalarında
  3. Eumeswil

image image image

Kırmızı Kedi Yayınları

1. Mermer Yalıyar

image

Kırmızı Yayınları

1. Alaaddin’in Problemi

image

10 Beğeni

Çelik Fırtınaları okuyorum.

Çevirmenin birçok defa eski kelimeleri tercih ettiğini görünce yıllar yıllar önce otel de çalışırken Almanca öğrenen bir arkadaşımı anımsadım. Dil öğrendiği kitap çok eski bir kitapdı ve bir süre sonra Türkçeyi çok yaşlı ihtiyarlar gibi konuşmaya başlamıştı. :slight_smile:

Almancayı ne kadar iyi öğrendi hatırlamıyorum ama Türkçe’yi agdalı konuşmaya başlamıştı. :slight_smile:

2 Beğeni