Eşikler, Gözler ve Oyunlar

Öykü Seçkisi'nde okumak için: https://oykuseckisi.com/esikler-gozler-ve-oyunlar/

image

“Birkaç kez denedim, olmadı! Ne zaman açmaya yeltensem ya güneş acelesi varmış gibi gökyüzünü hızla terk etti ya da nereye açıldığını bilmediğim bu kapının eşiğini geçecek cesaret, arkasında hiçbir iz bırakmadan yok oldu. İçimdeki sesin ne dediği ise açıktı. Açmayacaksın, diyordu kısaca… O kapıyı açmayacaksın!” Çocuk, yazmayı düşündüğü kelimeleri bir kez daha aklından geçirirken; gün… (DEVAMI…)

3 Beğeni

Uzun bir öyküydü ama okuduğuma değdi. Kurguyu beğendim, farklı ve ilgi çekiciydi. Merak içinde okudum. Çocuğun yaşadıkları, ruh hali, karanlık ve aydınlığın savaşı çok iyi aktarılmış. Okumaktan keyif aldım. Temaya uygun bir öyküydü. Finali de güzeldi, garip bir burukluk hissettim. Diğer seçkilerde görüşmek üzere. :slight_smile:

1 Beğeni

Sevgili @maviadige

Oyku kendini bitirmedi bir turlu… bende uzunlugu konusunda cekincelerim oldugunu soylemeliyim. Ozellikle yazarken butun cevaplari bildigim bir dunyaya da ne kadar merak uyandirabilirim diye dusundugumu saklayamam. Bu sebeple merak ettirebildiysem cok sevindim. Okudugun, vakit ayirdigin icin cok tesekkurler

Sevgiler
Dipsiz

1 Beğeni

Selamlar,

Uzun ama kendini okutan bir öyküydü, oluşturulan evrenin detaylarının sadece bu öyküyle belirlenmediği çok bariz, beğenerek okudum. Dokuz yüzük ve ismi lazım değilin burnu gibi yerlerde gönderme var mı bilmiyorum ama oldukça hoşuma gitti :slight_smile: Nazar boncuğu ise çok hoş bir detay olmuş.

Sonuç olarak akıcı ve anlatımı güzel bir öykü ortaya çıkmış, kötücül yaratığın hevesini gayet iyi vermişsiniz, gözüme takılan tek nokta “eğer mümkünse” kalıbında kurduğunuz cümleler oldu. Hoş ve farklı bir detay fakat kısa bir aralıkta çokça tekrarlanması göze takılıyor gibi.

Güzel bir öykü, kaleminize sağlık.

1 Beğeni

Merhabalar.

Büyük bir beklentiyle okuyup daha büyük bir öyküyle karşılaştım. Sadece güzel değil öykü, içine girdiğim dünya güzel, bu dünyanın ince detayları güzel, karakterler, isimler, duygular güzel, ama tüm bunların ötesinde bunu kağıda döktüğünüz kalem çok güzel.

Kendine has bir anlatımınız var. Destansı bir metni aktarırken kullandığınız üsluptaki o yumuşaklık bende beğeniden ziyade saygı duygusunu körükledi.

Seçkide olmanız ne güzel. Burada böyle öyküler okudukça benim de şevkim artıyor.

Ellerinize kaleminize kuvvet.

1 Beğeni

Merhaba @Sefa

Hem yazarken hem okurken çok dikkatli bir gözün var. “Eğer mümkünse” hakkında sana katılıyorum. Düzeltmelerimi biraz daha dikkatli yapmalıyım. kaş yaparken göz çıkarmak istemem.

Aslında anadoluda oynanan Yüzük adında bir oyun var. Kurduğum evren 9 katlı bu yüzden sayılarla oynamayı seviyorum. Mendi 9 tane ve aile bireyleri toplamı 9 tane gibi :slight_smile:

İsmi lazım değil (harry potter) gibi bir referans diye anladıysan onu kastetmemiştim. Asa’da yaşayan Kapan’a bir göndermeydi ama orası da kapalı kalmış. En azından istediğim kadar açık olmamış.

Bunun dışında vakit ayırıp okuduğun ve yaptığın uyarılar için çok teşekkürler

Sevgiler
Dipsiz

1 Beğeni

Sevgili @Osman_Eliuz

Çok cömert bir yorum. Hem kalemin hem ruhun cömert. Beğenmene çok sevindim. Ayrıca bir da olsa seni yarattığım dünyaya misafir etmiş olmak büyük onur benim için. Yine gel, yine misafirim ol. Müteşekkirim.

Sevgiler
Dipsiz.

1 Beğeni

Arkadaşlar da belirtmiş. Uzun ama kendini okutan bir öyküydü ve kendi evreni vardı. Nazar boncuğuna gönderme çok orjinaldi. Dipsiz’in adı da çok şey ifade ediyordu.

Akan ve sonuca doğru sağlam temellerle ulaşan bir öyküydü ama beni en çok korku teması etkiledi. Okurken huzursuz oldum ve içim karardı. Bu bence başlı başına bir başarı. Gulyabani’nin asında korkunç bir yaratık olduğunu hepimize hatırlatmışsın, hatta Dipsiz bile korkunçtu bana göre -Tom Bombadil gibi-. Bu kadar karanlıktan sonra aydınlığın kazanması da genele dair ümit veren güzel bir mesajdı.

Son derece beğeniyle okudum öyküyü hasılı, eline sağlık.
Gelecek seçkilerde görüşmek dileğiyle…

1 Beğeni

Eyvah! Ne yüzük oyunundan haberdarım ne de Asa’nın içindeki Kapan’dan, biraz utandım desem yeridir :smiley: daha dikkatli olmak gerekiyormuş demek ki hem öyküleri hem de kültürleri :slight_smile:

1 Beğeni

Sevgili @MuratBarisSari

Hem hikaye hem karakterler hakkinda cok degerli ve kiymetini anlatamayacagim kadar onemli seyler soylemissin, mutesekkirim.

Dipsiz ve Tom arasinda gordugun benzerlik ayni zamanda aralarindaki farkliligi kuvvetlendiriyor.

Yeni maceralarda gorusmek uzere
Sevgiler
Dipsiz

Sevgili @Sefa
Kapan suan sana hirliyor, ama sorun.yok ben konsurum onunla :slight_smile:
Sevgiler
Dipsiz

1 Beğeni

Merhaba;
Öyküyü çok beğendim :blush: Bu ay bütün kurgular çok güzel, ama sizinki incelikle işlenmiş, detaylı girift bir kurguydu. Tam, “Tamam, şimdi böyle olacak.” dediğim anda başka şeyler oldu hep. Öykünün defalarca yön değiştirmesi ve beklenen yönün aksine gitmesi, bende daha çok okuma hissi uyandırdı. Keşke bu Dipsiz’i anlatan bir romanın girişi olsaydı diye bile düşündüm :slight_smile:

Uzun olduğundan bahsedilmiş hiç farkedemedim. Yetenek böyle bir şey sanırım. Bazen tek sayfa yazıları bile okuyamıyoruz, fakat böyle güzel işlendiğinde sayfalar bize az geliyor.

Küçük bir eleştirim var. Belki de eleştiri de değildir. Çocuk, ailesinin suretleri ve Dipsiz’in konuştuğu yerlerde zaman zaman kimin konuştuğunu anlayamadım. Belki geri dönüp kontrol edersiniz, bu benden kaynaklanmış da olabilir.

Kaleminize sağlık, tekrar öykünüzü okumak dileğimle :krs:

1 Beğeni

Sevgili @bluesedai

Nazik ve comert yorumun icin cok tesekkur ederim. Seni dunyama misafir edebildiysem.ne mutlu bana. Aytica dedigin yerlerin kesinlikle uzerinden gececegim.

Dipsiz konusunda haklisin aslinda burada yazdimlarim yillardir biriktirdigim dunyanin birer yansimasi. Dipsiz ise cok onemli bir noktasi. Buradaki sinirli alan Dipsiz dogrudan mudahalesini gerektiriyor hikayelere ama daha uzun yazimlarimda aslinda santranc masasini diziyor :wink:

Sevgiler Dipsiz

1 Beğeni