Eskisi Gibi Okuyamamak, Odaklanma Sorunu, Dikkat Dağınıklığı

Bundan 6-7 yıl önce 500 sayfalık kitapları bir günde bitirecek kadar konsantre olabiliyordum. Sorun şu ki birkaç yıldır (galiba teknolojinin de yaygınlaşmasıyla) ne kadar okumayı sevsem de, okumak resmen bana zor gelmeye başladı. Mesela Yüzüklerin Efendisi okurken çok zorlandığımı hatırlıyorum. Tolkien’in betimlemece zengin dili de beni yormuş olabilir ama en sevdiğim tür olan fantastikte bile odaklanamadığımı fark ettim. Siz böyle bir sorun yaşıyor musunuz? Bu sorun nasıl aşılabilir?

1 Beğeni

Sanki biraz teknoloji yüzünden gibi. Mesela eve geliyorum dizi izleyebilirim, film izleyebilirim, kitap okuyabilirim ya da oyun oynayabilirim. Bazı günler bu dörtü arasında sıkışıp kalıyorum, hepsini yapmak istiyorum ama sadece birini yapabiliyorum. Önceden daha az çeşit vardı kitap okumak daha rahattı. Ben mesela komple 1-2 ay oyun oynuyorum sıkılıyorum 3-4 ay el sürmüyorum kitap okumaya geçiyorum.

4 Beğeni

İşyerinde bilgisayara bakmaktan, evde telefona bakmaktan afallıyor kafam. Kitaba geçince de boş boş bakıyorum bazen toparlayana kadar.

2 Beğeni

Odaklanmak için öncelikle kafanın dolu olmaması gerekir. Bence sakin bir ortam da şart. Gürültü, müzik vs. sese dair her şey bana günlük sıkıntıları, hatırlatıyor, stresi artırıyor. Bu yüzden ya üstünkörü okuyorum ya da sıkılıp bırakıyorum. Yazmak konusunda da aynı.
Müzik dinleyerek kitap okuyabilenlerden değilim. En sevdiğim müziği bile dinlesem mesela yarım saat sonra bana işkence gibi geliyor. Kafam götürmüyor bir yerden sonra, sinir olmaya başlıyorum. Muhakkak ara vermem gerekiyor yani.

1 Beğeni

Sosyal medyanın bize getirdiği nadir güzelliklerden birini kullanabilirsin bak, saçma gelebilir ama “challenge” dedikleri şeyden deneyebilirsin. Uzun süreli ya da kısa süreli iddialara girebilirsin atıyorum bir hafta telefon kullanmayacağım ya da bir ay tv açmayacağım gibi, iki hafta şu kadar sayfa okuyacağım da olabilir bu. Bu iddianı da başarıyla bitirebilirsen kendine ufak bir hediye alabilirsin ya da kendine sinema bileti gibi birsey hediye edebilirsin.

Oyun gibi düşün, zevkli de olur böylece.

2 Beğeni

Susamak gibi bir şey bence bu mevzu. Günde bilmem kaç litre su içmek her bünyeye çok iyi geliyor, ama ben kendimi bildim bileli susayınca su içiyorum. Kimileri var, renkli tupperware su şişesi olmadan hacet gidermeye gitmiyor. Ben böyle değilim, olamadım da. Bir ayda benim için yüksek bir rakam olan 20-25’i dahi gördüm, ama yeri geldi iki ay boyunca kitap okumadım.

Gayet normal bir durum.

6 Beğeni