Eskisi Gibi Okuyamamak, Odaklanma Sorunu, Dikkat Dağınıklığı


#1

Bundan 6-7 yıl önce 500 sayfalık kitapları bir günde bitirecek kadar konsantre olabiliyordum. Sorun şu ki birkaç yıldır (galiba teknolojinin de yaygınlaşmasıyla) ne kadar okumayı sevsem de, okumak resmen bana zor gelmeye başladı. Mesela Yüzüklerin Efendisi okurken çok zorlandığımı hatırlıyorum. Tolkien’in betimlemece zengin dili de beni yormuş olabilir ama en sevdiğim tür olan fantastikte bile odaklanamadığımı fark ettim. Siz böyle bir sorun yaşıyor musunuz? Bu sorun nasıl aşılabilir?


(İbrahim Şahin) #2

Sanki biraz teknoloji yüzünden gibi. Mesela eve geliyorum dizi izleyebilirim, film izleyebilirim, kitap okuyabilirim ya da oyun oynayabilirim. Bazı günler bu dörtü arasında sıkışıp kalıyorum, hepsini yapmak istiyorum ama sadece birini yapabiliyorum. Önceden daha az çeşit vardı kitap okumak daha rahattı. Ben mesela komple 1-2 ay oyun oynuyorum sıkılıyorum 3-4 ay el sürmüyorum kitap okumaya geçiyorum.


#3

İşyerinde bilgisayara bakmaktan, evde telefona bakmaktan afallıyor kafam. Kitaba geçince de boş boş bakıyorum bazen toparlayana kadar.


(Emre ) #4

Artık her şeye kısaltma geldi. Özellikle “epifiz bezi” ve “dmt- serotonin”i araştırmanı tavsiye ederim. Her konu da insanları uzun işler yapmaktan uzaklaştırmaya çalışıyorlar. Netflix dizileri 40’ar dakikaya bölüyor. Youtube izlesen yine hep kısa kısa şeyler. Müzikler desen binlerce müziklij arşivin vardır senin de sıkıldığında sürekli değiştiriyorsundur. Süreleri geçtim. Her şey elinin altında artık. Bir nesneye ulaşmak internet sayesinde o kadar kolaylaştı ki. O ilk başladığında salınan serotonin hormonu o kadar az ki artık, seni çok az bir süre idare ediyor odaklanma konusunda.

Ya çok fazla iradeni kullanıp buna karşı gelmeye çalışmalısın. Ya da artık devir değişti yapabilecek bir şey yoktur.


(Duygu) #5

Odaklanmak için öncelikle kafanın dolu olmaması gerekir. Bence sakin bir ortam da şart. Gürültü, müzik vs. sese dair her şey bana günlük sıkıntıları, hatırlatıyor, stresi artırıyor. Bu yüzden ya üstünkörü okuyorum ya da sıkılıp bırakıyorum. Yazmak konusunda da aynı.
Müzik dinleyerek kitap okuyabilenlerden değilim. En sevdiğim müziği bile dinlesem mesela yarım saat sonra bana işkence gibi geliyor. Kafam götürmüyor bir yerden sonra, sinir olmaya başlıyorum. Muhakkak ara vermem gerekiyor yani.


#6

İradeyle halledilebilir bir durum olsa iyi. Hep böyle olmaktan korkuyorum zira.


#7

Müzikle okumak zor hakikaten. Müziği duymamaya başlıyorum ben gerçi bir süre sonra.


(Uygar Özdemir) #8

Sosyal medyanın bize getirdiği nadir güzelliklerden birini kullanabilirsin bak, saçma gelebilir ama “challenge” dedikleri şeyden deneyebilirsin. Uzun süreli ya da kısa süreli iddialara girebilirsin atıyorum bir hafta telefon kullanmayacağım ya da bir ay tv açmayacağım gibi, iki hafta şu kadar sayfa okuyacağım da olabilir bu. Bu iddianı da başarıyla bitirebilirsen kendine ufak bir hediye alabilirsin ya da kendine sinema bileti gibi birsey hediye edebilirsin.

Oyun gibi düşün, zevkli de olur böylece.


(Yakışıklı) #9

Susamak gibi bir şey bence bu mevzu. Günde bilmem kaç litre su içmek her bünyeye çok iyi geliyor, ama ben kendimi bildim bileli susayınca su içiyorum. Kimileri var, renkli tupperware su şişesi olmadan hacet gidermeye gitmiyor. Ben böyle değilim, olamadım da. Bir ayda benim için yüksek bir rakam olan 20-25’i dahi gördüm, ama yeri geldi iki ay boyunca kitap okumadım.

Gayet normal bir durum.