Etkileyici Fotoğraflar

Başka bir “umursamaz adam” pozu aklıma geldi şimdi, onu paylaşayım:

Biliyorsunuz, Marlon Brando’nun “The Godfather” filminde canlandırdığı Vito Corleone karakteri, romana ve filme göre, Sicilya’nın Corleone kasabasında doğmuştur. Fakat bu, sonuçta kurgusal, hayalî bir karakterdir.

Aşağıda fotoğrafı görülen arkadaş ise, gerçekten de Sicilya’nın Corleone kasabasında doğmuş bir mafya babasıdır.

Adı, Luciano Leggio’dur… Sicilya mafyasının “Corleonesi” adı verilen kolunun liderliğini yapmıştır. Bayağı bir kanlı icraata imza attıktan sonra, en sonunda 1974 yılında polis tarafından yakalanmış ve çıkarıldığı mahkemece müebbet hapis cezasına çarptırılmıştır.

Tam 19 yıl hapis yattıktan sonra, 1993 yılında, kalp krizinden hapishanede ölmüştür. Ve doğduğu yer olan Corleone kasabasına gömülmüştür.

Bu bahtsız arkadaşın, mahkeme huzuruna çıkmak için beklerken, kelepçeli vaziyette, elleri cebinde verdiği şu poz, kaderine bir meydan okuma, bir isyan değil midir?

1 Beğeni

Köklü ve çok zengin bir Yahudi ailesi olan Rothschild Ailesi’ni artık bilmeyen yoktur. Rockefeller Ailesi ile birlikte birtakım komplo teorilerinin odağında da yer alırlar. Rothschild’ler, 18. yüzyılın sonlarında Avrupa’nın çeşitli şehirlerinde kurdukları bankalarla köşeyi dönüp bir çeşit hanedanlık yaratmışlardır. Halen milyarlarca dolarlık servete sahip oldukları, dünya genelinde birçok kritik sektörü (en başta da finansal kurumları) kontrol ettikleri, geçmişte devletler arasındaki bazı savaşları bile finanse ettikleri, “Illuminati” adlı gizli örgüte üye olup onların çıkarlarına hizmet ettikleri vs. iddia edilmektedir. (Osmanlı Devleti’ne dış borç veren ilk aile olduklarını da okudum bir yerde) Rothschild Ailesi’nin 1000-1500 arası ferdi varmış. Bugün dünyadaki birçok kişi, ailenin gerçek servetinin gizli tutulduğuna inanıyor.

Bu ailenin üyelerinden Marie-Hélène de Rothschild ve kocası Baron Guy de Rothschild, 12 Aralık 1972 tarihinde, ailenin Fransa’da sahip olduğu en büyük şatolardan birisi olan Paris’teki Ferrières Şatosu’nda bir balo (parti) düzenlemiş. Bu balodan bazı fotoğraflar, yıllar sonra kamuoyuna sızdırıldı. Ve bu fotoğraflar, özellikle komplo teorisyenlerinin aşırı ilgisini çekti!

Avrupa yüksek sosyetesinin ileri gelenlerinin katıldığı bu baloda tema, “sürrealizm” olarak belirlenmiş. Konuklar arasında, ünlü sürrealist ressam Salvador Dali ve aktris Audrey Hepburn de varmış. Davetin kıyafet kodu, "siyah papyon, uzun giysiler ve sürrealist başlıklar"mış.

Daveti veren Marie-Hélène de Rothschild, başına, gerçek elmaslarla süslenmiş dev bir geyik kafası takmayı tercih etmiş. (Bu kostüm, Tapınak Şövalyeleri’nin taptığı iddia edilen “Baphomet” adlı şeytanî figürü temsilen çizilen resimlerdeki keçi kafasını çağrıştırıyor insana!)

Audrey Hepburn’ün, kafasında bir kuş kafesi ile katıldığı görülüyor. Salvador Dalí, balodaki kostümlerin birçoğunu tasarlayan kişi olmasına rağmen, kendisi özel bir kıyafet giymemiş. Yani Dali, aykırı bir kişilik olduğunu gene göstermiş!

Ünlü yönetmen Stanley Kubrick’in, o dönem gizli yapılmış olan bu balodan haberdar olduğu ve ölümünden kısa süre önce 1999 yılında çektiği “Eyes Wide Shut” (“Gözleri Tamamen Kapalı”) filmini, bu balodan ilham alarak çektiği iddia ediliyor. Stanley Kubrick, bu çok tartışılan filminin meşhur ayin sahnelerini, Rothschild ailesine ait olan Fransa’daki bu şatoda çekmiş.

İşte, 1972’deki sürrealizm temalı Rotschild balosundan 22 fotoğraf:

Masum yüzlü aktris Audrey Hepburn’ün böyle acayip bir ortamda ne işi var diye merak etmiş olabilirsiniz. Meğer, Audrey Hepburn ve Marie-Hélène de Rothschild çok yakın, samimi arkadaşlarmış. Bu balonun yapıldığı tarihten 6 sene önce, 1966 yılında, iki arkadaşı Fransa’daki bir at yarışını takip ederken gösteren 2 fotoğraf:

1 Beğeni

Pagan kültünde bir tanrı olarak görülen Baphomet’i temsilen çizilen en ünlü figür, Fransız okültist Eliphas Levi tarafından 1856 yılında çizilen şu aşağıdaki figürdür:

Aşağıda 3 tane fotoğrafı görülen yaşlı kadın, Rothschild ailesinin fertlerinden birisidir. Tam adı: Baroness Philippine Mathilde Camille-de-Rothschild

Bu kadının, Baphomet’e özel bir ilgisinin olduğu söylenebilir. Birçok fotoğrafında, boynundaki kolyede Baphomet’in “keçi başı” görülüyor. (aşağıdaki fotoğrafların ne zaman çekildiğini bilmiyorum)

https://media.gettyimages.com/photos/philippine-de-rothschild-during-louis-vuitton-champselyses-flagship-picture-id147575410

Evime 400 metredeymis. Bugün bir yazı okurken keşfettim. Bir süre dokundum. Bil bakalım bu ağaçlar kimindi @alper

Ağacı bilirsen , 3 tane olduğunu da görebilirsin :wink:

2 Beğeni

Dennis Rodman’ı bilenler bilir… NBA tarihinin belki de en enteresan, en renkli simasıdır kendisi. Ayrıca, O’nun gelmiş geçmiş en iyi ribauntçu olduğuna inanan basketbolseverler de çoktur. Kendisi, kariyeri boyunca hafif kafadan kontakmış izlenimi veriyordu. Arızalı sporculara örnek gösterilecekse, Rodman en başta örnek gösterilirdi. Ne yapacağı hiç belli olmayan futbolcu Eric Cantona’nın, basketboldaki muadili gibi bir şeydi işte Rodman. Nevi şahsına münhasır diye tanımlanabilecek bir adamdı.

Aşağıdaki ikonik fotoğrafı, ancak ve ancak Dennis Rodman gibi bir karakter verebilirdi! Spor tarihinde buna benzer başka bir enstantane yakalanmış mıdır bilmiyorum ama Rodman’dan başka bir sporcunun böyle bir fotoğraf karesine imza atması çok zor gibi geliyor bana.

1996-97 sezonunda Chicago Bulls ile Indiana Pacers arasında oynanan bir maçta, Dennis Rodman yere paralel bir şekilde zıplayarak topu oyunda tutmaya çalışırken:

Dennis Rodman’ın dengesiz, fevri bir karakter olduğu şu videoda görülebilir:

1997’de oynanan bir maçta, kameramana attığı bu tekme nedeniyle 11 maçtan men cezası almıştı ve ayrıca kameramana 200.000 dolar ödemek zorunda kalmıştı.

2 Beğeni

Rus fizyolog Ivan Pavlov’u mutlaka duymuşsunuzdur. Köpekler üzerinde deneyler, şartlı refleks, klasik koşullanma, zil, salya deyince herkes anlar Pavlov’un kim olduğunu. Nobel ödüllü, değerli bir bilim insanıdır. İşte Ivan Pavlov’un o ünlü köpekleri, bunlar imiş. Namını çok duymuştuk bu köpeklerin ama fotoğrafını gören kişi sayısı azdır.

1904 yılında, kendilerini düzenli olarak gezdiren bakıcılarıyla birlikte fotoğraflanmış olan “Pavlov’un köpekleri”:

4 Beğeni

Albert Einstein’ın, hayatta fizikten, formüllerden daha fazla şey olduğunu anladığı o kritik an… Belki daha güzel şeyler :smile:

New York metrosunda çekildiği iddia edilen bu fotoğrafı ilk gördüğümde gerçek olduğuna inanamadım ama gerçekmiş! Sonradan, bu fotonun “işte liberallerin düşlediği dünya” diye meme haline getirilmiş olduğunu da gördüm. Gerçekten de, çok ilginç bir an fotoğraflanmış metroda diyebiliriz.

Afganistan’da çekilmiş diye biliyorum. Zaten bildiğim kadarıyla, Afganistan’dan gayri başka bir ülkede böyle bir ilkellik yok.

Yorum yapmayacaktım ama 1-2 şey söyleyeyim. Yüzü görünmüyor ama bu bir kadın olmalı! Şimdi, bu kadının tamamen özgür iradesiyle böyle çalıştığını herhalde kimse iddia edemez. Burada, erkeklerin İslam dinini gerekçe göstererek bu kadını böyle giyinmeye ve yaşamaya mecbur etmesi durumu sözkonusu. Aslında dünyanın diğer ülkelerinde yaşayan bütün müslümanların bu duruma “çok ciddi tepki” vermeleri gerekirken, maalesef çok ciddi bir tepki vermiyorlar. Adeta kafalarını kuma sokuyorlar, üç maymunu oynuyorlar.

1 Beğeni

“Aslında dünyanın diğer ülkelerinde yaşayan bütün müslümanların bu duruma “çok ciddi tepki” vermeleri gerekirken, maalesef çok ciddi bir tepki vermiyorlar. Adeta kafalarını kuma sokuyorlar, üç maymunu oynuyorlar.”
Çok zaman geçmedi üzerinden, komşumuz İran’da kadınlar, kızlar özgürlük hareketi başlattılar. Bizimkilerden bir ses duydunuz mu? Ve arada olan kadınlara oluyor…

1 Beğeni