Evrenin Sonu Geldiğinde "Ortalık" Nasıl Gözükecek?

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/bilim/evrenin-sonu-nasil/

Evrenin sonu nasıl gözükecek? Trilyonlarca yıl sonra her şey bittiğinde evrenimiz tanınamayacak bir hale gelecek. Kozmosun son günü araştırma konusu oldu. (DEVAMI…)

6 Beğeni

Benim için bu konu tam bir bilinmezlik. Ne olacak ne olmayacak konusunda hayal bile kuramıyorum. Yapılan araştırma ne kadar kurgu olsa da sanki emeklemeyi bilmeyen çocuğun bir saat sonra uçtuğunu hayal etmek gibi bir şey bu.

2 Beğeni

Her zaman ilgimi çekmiştir bu tür konular…

1 Beğeni

Işık hızından daha hızlı bir araç bulamazsak galaksi kümemize sıkışmış gibi duruyoruz. Evrenin sonu bizim için uzak bir hayal olsa da umarım karanlık enerji ve karanlık maddenin gizemi bizim dönemimizde çözülür.

1 Beğeni

Evrenin sonu karanlık ya da çöl gibi olabilir. Ama ilginç bir konu. :slightly_smiling_face:

Bu imkansız. Işık hızına bile ulaşmak imkansız. Çok yakın hızlara ulaşmak için de daha çok yolumuz var. Bu konuyla ilgili sanırım Cosmos dizisinde (Neil deGrasse Tyson versiyonunda) güzel bir anlatım vardı.

Henüz varlıkları ispatlanamamış bir konsept olan Solucan Delikleri ileride bulunabilirse (Bkz: Interstellar), o zaman belki işin rengi değişir :slight_smile:

2 Beğeni

IMG_20200818_121354
Ben böyle gözükecek diye biliyorum.
(bknz evrenin sonundaki restoran)

5 Beğeni

Bilinen fizikle haklısınız ama benim dediğim galaksiler arası yol alabilecek bir uygarlık için geçerli. Araçlarımız ışık hızında bile olsa başak süper kümesinden çıkamıyoruz. Cosmos son 2 sezonu izledim. Mükemmel bir yapım. Geçenlerde bir video paylaşılmıştı bu kanaldan bir tane de ben bırakayım.

1 Beğeni

Her ne kadar göremeyecek olsam da hüzünle karışık dehşete kapıldım. Şimdilerde şu bilimsel öngörüyü daha iyi anlıyorum:

• Evren nasıldır?
  • Sonlu ama sınırsız.
1 Beğeni