Exurb1a - Logic Beach Part I Okuma Etkinliği

Olmaz mı hiç. Sen nasıl yetişçeksin hepsine meraktayım ama, Malazan da yok muydu? :sweat_smile:
@Abraxas sen ne koydun sıraya?

Az ve öz okuyacağım, biraz da ekstra zaman ayıracağım diye umut ediyorum.

Malazan var mı henüz belli değil, bandrol bile görmedik.

1 Beğeni

Abi bu araya biraz tarih, bilim ve felsefe sıkıştırdım. Önümüzdeki günlerdeki okuma planım şöyle:

• Sinan Canan - İnsanın Fabrika Ayarları I (bitmek üzere)
  • İ. Ortaylı - Defterimden Portreler (bitmek üzere)
  • Rousseau - Toplum Sözleşmesi (başlayacağım)
  • Hasan Ali Yücel - İyi Vatandaş İyi İnsan (başlayacağım)
  • Halil İnalcık - Rönesans Avrupası (başlamayı düşünüyorum)

Bunlardan sonra zaman kalırsa kurgu olarak Adam Roberts’tan The Thing Itself’i okumayı düşünüyorum.

Sana sormuyorum, Elder Race’tesin sanırım.

1 Beğeni

Güzel liste. :+1: Evet, Elder Race bitmedi daha, sonra sanırım fantastik bişey sıkıştırırım. :slight_smile:
@isos81 Tahmin, Ocak 15 gibi bandrol, 23-25 arası da raflarda olur. Şubat ne güne duruyor hem. :slight_smile:

1 Beğeni

Boşluk Korsanları’nı bitirdim az önce. Ne kadar aradıysam da İngilizce metnini bulamadım ilginç bir şekilde, ben de pdf okudum.(basılı olan pederde, vermiyor :sweat_smile: ) Çevirisi oldukça enteresan, yukarıda da söylemiş ve terimi bulamamıştım ama sanırım terim pulp sci-fi, ve hayranıyım ben.

Geçen yıllarla birlikte bu yazdıklarına daha da çok katılsam da bu seriye ufak bir torpil geçmeye dünden razı gönlüm. :slight_smile: Birkaç örnek bırakayım spoilersız. Ne biliyim, sadece bana uygun geliyor olabilir ama kullanılan Türkçe bile daha Türkçe sanki genel anlamda, anlatamıyorum pek. Paylaşmak istedim sizlerle, @isos81 , bahaneyle senin okunacaklar listeni de kabartmak iyi geliyor.

Altta da The Long Loud Silence kapağı.

Pek sesim çıkmıyor kusura bakmayın lütfen, mide problemleri yaşam enerjisi bırakmadı resmen.

2 Beğeni

Geçmiş olsun hocam, acil şifalar.

Verdiğin alıntıları gülümseyerek okudum, eski Türkçe bence de hoş bir atmosfer yaratmış. O dönemin İngilizcesi günümüz İngilizcesinden vokabel olarak —bizdeki kadar olmasa da—farklıydı, deyimleri olsun tarzı olsun sanki yer yer daha zarifti. Eski Türkçeli bu çevirilere iltimas geçmeni anlıyorum, nostalji adına neden olmasın. :slight_smile:

1 Beğeni

Geçmiş olsun hocam. Acil şifalar.

Okuma listem hep kabarık, always kabarık. Hiçbir zaman da azalacak gibi görünmüyor. :slight_smile:

1 Beğeni

@isos81 teşekkür ederim iyi dilekleriniz için.

O zamanki kelimeler anlamlarını daha iyi kapsıyormuş gibi sanki. Sokakta konuşan Z kuşağını duyunca daha da kıymetli geliyor. :smiley: Aralara serpiştirerek devam edicem sanırım, ama mümkün mertebe orjinallerinden. :+1:

Seveneves’e ne zaman başlamak istersiniz arkadaşlar? :hugs: Bana ocağın herhangi bir günü uyar, ama ona göre okuma planımı belirleyeceğim.

1 Beğeni

Ben size uymaya çalışacağım. Ama bu hafta çocuklar yok, o yüzden erken başlarsak okuma şansım olabilir. Diğer türlü zorlayacak beni. Gerçi benim hiç okuyamama ihtimalim de var, o yüzden karar aşamasında beni göz ardı edin.

Konuyu açayım mı bu arada? Ya da sizden biri açsın, sonra konu açıp kendin okumuyorsun demesinler. :slight_smile:

1 Beğeni

Okay, keyfimize göre, kendi tempomuzda okuruz abi zaten. Malum, gene azami 4-5 kişi olacağız. :slight_smile:

Sen konuyu aç bence şimdiden, o iş hallolsun. Olmadı sen sonra katılırsın.

:slight_smile: Hayın!

@nefarrias_bredd, @GKS : sizi de bekliyoruz bu sefer.

3 Beğeni

Okuyacağım ya Neal abiyi, zaten bu hafta okuyamazsam bu ay hiç okuyamam. Neden böyle oldu anlamadım ama okumadan çok sevdim NS’i. :slight_smile:

Başlığı açıyorum. :+1:

2 Beğeni

@Pyrewrath Dostumuz Exurb1a’nın tecavüzcü bir psikopat olduğu iddialarını okudun mu? :slight_smile:

“10 yıl önce bacağımı okşamıştı” gibi bir itham da değil, kız arkadaşını intihara yöneltmeye çalıştığı psüdo-bilimsel deneyleri hesaba katınca bayağı ağır bir sayko olduğu anlaşılıyor suçlamalar doğruysa.

Yeni bir olay da değil, 2016-2017’de gerçekleşmiş, araya polis baskınları falan girmiş ve yıllarca mahkemesi sürmüş…

1 Beğeni

Hiç haberim yoktu, şimdi bakındım sen söyleyince ve vay anasını diyorum. Kadın da bayağı savaş vermiş Hollanda polisini harekete geçirmek için. İstanbul Sözleşmesi’nden bile bahsetmiş AMA’de. Ölüm tehditleri vs derken davanın sonucunu da öğrenemedim. Twitter’ına 2022’de yazmış en son.

Exurb1a’dan da pek ses çıkmamış görebildiğim kadarıyla suçlamaları reddetmek dışında. İsmini değiştirdiği falan da iddia edilmiş. Adamın hayalgücünün arkasında böyle bir zihin varsa çok garip.

Dip not: Flamanca gazeteleri kaynak olarak koymaları ve onları okuyup anlamaya çalışırken ben:
a

1 Beğeni

Ben de aynısını düşündüm, Logic Beach gibi bir bilim kurgu da aynı çarpık zihnin ürünü. İlginç…

Sen ne düşünüyorsun bilmiyorum ama ben yazarın kişiliğini eserlerinden ayrı tutmaktan yanayım. Exurb1a eserlerinden mahrum kalmak istemediğim kadar kaliteli bir yazar. Bundan böyle aynı tadı almak mümkün olur mu, orası meçhul. :slight_smile:

Mesela Asimov’a yönelik de ciddi suçlamalar var. Çağdaş bir yazar olsaydı mahvolmuştu, bir daha insan içine çıkamazdı. Muhtemelen ne Vakıf’ını ne de başka bir eserini okuyabilirdik.

Elbette öyle ama bunu uygulamak da, özellikle halihazırda yazmakta olan bir yazar için, o kadar da kolay olmasa gerek.

Örneğin David Eddings için ciddi suçlamalar var. Hala yaşıyor ve yazmaya devam ediyor olsa kitaplarını almaya devam eder miydim bilemiyorum.

1 Beğeni

Kabul, suçun derecesine göre o ayrımı uygulamak zorlaşır, haklısın.

Bunun fantastik edebiyattaki en uç örneği Marion Zimmer Bradley diye biliyorum. Birden fazla çocuğu cinsel olarak istismar etmekten suçlu bulunmuş, ama post-mortem. 2014’de kızı artık dayanamayıp annesinin kirli çamaşırlarını ortaya dökmüş. Dünyanın en iyi yazarı olsa bile bir pedofilin yazdıklarından keyif alabileceğimi sanmıyorum.

DE iyi bir örnek, tek farkı 1970’de zaten suçlu bulunup hapis yatmış. Fantezi yazmaya başlaması ve ünlenmesiyse 1980’lerde. Onda belki bir pişmanlık ve tövbe durumu söz konusu olabilir.

Emrah Serbes’e hiç girmiyorum, onun durumu gerçekten mide bulandırıcı.

2 Beğeni

Tam karara varamadığım bir konu bu. Misal Exurb1a’nın suçu henüz kanıtlanmamış, ama adam kaçıyor falan, dediğin gibi tadını azaltır en azından. David Eddings’in kitaplarını çok severim, hakkındaki bir şey bilmeden okumuştum ve bazı pedofiliyi çağrıştıran durumlar rahatsız etse de kurguya verip görmezden gelmiştim(Elenium üçlemesi). Şimdi ise bilemiyorum, okunacak o kadar çok yazar ve eser varken o yazarları okumamak ne kadar kayıp olur emin değilim. (Manifold:Time geldi aklıma, misal onu okuyamamak büyük kayıp benim gözümde :slight_smile: ) Asimov’dan haberim yoktu, ona da bir bakıyım bir ara.

İsmet’ in dediği gibi aktif yazarlık yapanlar için durum daha da karmaşık hale geliyor.

MZB okumaya niyetim yok benim. Emrah Serbes ile yolda karşılaşsam sevabına parçalayabilirim.

2 Beğeni