Fantastik Kurguya Yeni Başlayacaklar İçin Rehber

got başlangıçta okunmamalı ben okuyamamıştım sıkıntıdan türü tanıdıktan sonra okumak yararına olur bence

1 Beğeni

Merhaba arkadaşlar, bir konuda yardımınızı isteyeceğim.
Avalon’un Sisleri kitabını okumayı dşnyorum.Baktığımda İthaki Yayınlarının basmış olduğu 1152 sayfalık bir kitap ve yine İthaki Yayınlarının basmış olduğu Avalon’un Sisleri 1-2-3-4 seri kitapları var. İlk kitap serinin toplu basımı tek cilt kitap mı, yoksa giriş mahiyetinde ilk kitap mı ? ilk akla gelen toplu tek basım oluyor ama gerek çevirmenin farklı oluşu , gerekse de, sayfa sayıları arasında yaklaşık 600 sayfa fark oluşu kafamı karıştırdı.Aynı durum Marion Zimmer Bradley 'in Atlantis’in Çöküşü kitabı içinde geçerli. Yardımcı olursanız sevinirim.

Fantastik romanlara baslayan birini fantastik romanlara sevdirmeyi isterim, betimbetim betimlemeli yada mantigi zorlayan okuyucuyu ozellikle fantastik romanlara karsi sogutmak istemem

Dedektif Kurukafa serisi cok tatli bir seri, element buyuleri, aksiyon ve bir tutam polisiye var icinde fantastikle cok alakasi olmayanlarin bile isinacagini dusunuyorum.

Hobbit, biliyorum seri degil ancak zamaninda cocuk kitabi diye basilan bu orta dunya romani gunumuzde klasiklesmis kahraman yolculugu hikayesi ve tamamen guvenli bir secim. 10 kisiden 9u begenir… 10uncu kiside okula baslamamis kucuk kardes yegen vs dir kesin

Narnia, kimsede dememis ‘aslan cadi ve dolap’ diye arkadas fena olmayan bir seri gayet guzel.

Bunlar disinda betimlemeleri agir olmayan akici sayilabilecek fantastikler arasinda Ulysses Moore Serisi, Talihsiz Seruvenler Dizisi, Percy Jackson aklima geliyor.

Ciddili aksiyon(kahramanin kendi ic catismalari dahil) isteyenlere Unutulmus Diyarlar

Sasirt beni kulun olayim diyenlere Taht Oyunlari (diziyi izleyenler sayilmaz)

Yol arkadasligi, kahramanlik ve ejderha diyenlere klasik rpg tadinda Ejderha Mizragi

Bu kadar vurdu kirdiya gerek yok, komik alisilmis disi eglenceli fikirleri olan seyler okumak isteyenler icin Disk Dunya

Son bir tavsiyemde fantastik romanlardan once baska kitaplar okurken betimlemeyi seven kitabin detaylarini ve icindeymissin gibi hissettiren romanlari sevenlere nacizane Zaman Carki tavsiye ederim.

4 Beğeni

Benim naçizane önerim eğer bir türden fantastik kurguya geçiş yapılacaksa ve bu türün fantastiğe açılan bir kolu varsa oradan deneyebilir isteyenler. Önceden okudukları türlerin fantastik ögeler barındıranlarını deneyebilirler.

Fantastik diziler izliyorsunuzdur, yine o diziye yakın olduğunu düşündüğünüz kitapları deneyin.

Fantastik kurguya geçme düşünceniz ve öncesi bu yeni başlangıca yön verebilir. Öncesi yoksa okumaya başlamanız fantazyayla olacaksa arkadaşlar kolay okunan, keyifli seri ve kitap örneklerini bolca vermiş. Bir de nedense hep seriler söylenmiş, tek kitaplar da hoştur :slight_smile:

Bu serinin baskısı tükendi diye biliyorum ben yoksa bende başlayacaktım

ejderha mızrğaı başkadır boşver percy jacksonu kitaplardan soğutursun öğh çocuk kitabı onlar be aldığıma pişmanım

Merhaba belgariad serisini okumak istiyorum yeni basımlarını mı alayım eski basımlarını mı karar veremedim? Eski basımlarını almayı düşünüyordum, fakat yanlış anlamadıysam yazıların biraz fazla küçük olduğunu söylüyorlar bilenler aydınlatabilirler mi? (eski basımların kapaklarını genelde beğenmiyorlar ama bence sorun değil)

Yeni basım al .Eski baskıların kapakları çok kötü çocuk kitabı gibi .Ayrıca Belgariad fantastik kurguya yeni başlayanlar için önerilir haberin olsun.

Not : Eğer yanılmıyorsam birde mollaryon diye bir seri var bu iki seri bağlantılı ama önce hangisi geliyor bilmiyorum.

Not:Yazarın Tamuli ve Elenium adlı eserleri de var ama baskıları tükenmiş seversen belki onlara da bakmak isteyebilirsin.

Belgariad ve Malloryon herkese önerilir bence, gerçekten kaliteli seriler, ben Malloryon’u okuyacağım mesela yakın zamanda, Belgariad’ı iki kere okudum.

2 Beğeni

Yaş önemli bu konuda bence. Mesela Harry Potter çocuk kitabı olarak başlayıp, kitaplar ilerledikçe evreni genişleyen, detayları artan, karakterleri gelişen iki bir seridir. Percy Jackson çocuk kitabı olarak başlayıp, çocuk kitabı olarak biten gayet eğlenceli bir seridir; keza Darren Shan de öyle. Zaten Zaman Çarkı, Buz ve Ateşin Şarkısı, Sissoylu (ve Sanderson’ın diğer kitapları), Kralkatili vb. okumuş birr Percy Jackson türevlerini sevmeyecektir ama zaten yeni başlayacak olanlara önerdiğimiz için ben Harry Potter, Percy Jackson ve Darren Shan’i önerebilirim. Biraz da dünyamızda geçtiği için okunması daha kolay olacaktır. Bu üçü içinde Harry Potter en son okunmalıdır kanımca. Harry Potter’dan sonra Yüzüklerin Efendisi okunup, başka dünya konseptine alışılması kolay olacaktır. Sonrasında @mega07 'e katılarak ben de Dungeons and Dragons temelli eserleri biraz basit buluyorum. Ama tabii ki onlar hakkında da fikir sahibi olunması gerekir eğer ki fantastik kurguyla ilgileniyorsak. Ejderha Mızrağı’nı öneriyorum bu yüzden. Sonra bir şekilde kendi zevkiniz oluşacaktır zaten, bu noktadan sonra kendi seçimlerinizi yapabilecek düzeye geleceksinizdir elbette.

1 Beğeni

Kralkatilinin Harry Potterden farkı ne ikiside çok benzer.

Ben katılmıyorum bu yoruma. İkisinde de küçük yaşta anne babasını kaybetmiş bir çocuk var ve ikisi de büyücülük (sempati de bir büyü sistemi sonuçta) okuluna gidiyor. Evet, ama bu yalnızca konseptin benzediğini gösterir. En büyük fark birinin bizim dünyamızda, birinin başka bir dünyada geçiyor olması daha önce de belirttiğim gibi. Rothfuss’un yarattığı dünya ve özellikle büyü sistemi Rowling’inkine kıyasla çok detaylı. Sonra Kvothe, Harry gibi büyülü dünyaya ağzında gümüş kaşıkla geçmiyor, uzun bir süre sokak çocuğu olarak yaşayıp zorluk çekiyor. Ya da Harry gibi annesinin büyüsü nedeniyle tüm büyücülük dünyasında ünlü olmuyor, ününü kendi kazanıyor. En önemli farklardan birisi de zaten ikisinin farklı alt türe ait olması. Harry Potter children-young adult fantasy, Kralkatili epic-heroic fantasy.

3 Beğeni

Kralkatili Hard fantasty .Bu forum daki herkese locke Lamora nın Grimdark Kralın ise Hard fantasty olduğunu öğretecek.

Buna bir itirazım yok zaten.

Ben sadece yazmak istemiştim öğrenin diye çoğu kimse bilmiyor da

1 Beğeni

fantastik dünyaya en iyi başlangıç kitabı harry potter dır mantık yürüttüğün zaman harry nin de hiç bir şeyden haberi yokken başlıyor kitap serisi onunla beraber sende öğreniyorsun. kitaplar ilerledikçe zaten hikayede ağırlaşıyor (bu hikayenin ağırlaşışı filmlerde çok daha baskın. bunun nedeni yönetmenlerin renkleri karanlık ton kullanması ve biraz daha gençlerden de öte yetişkinlere de hitap etmesini sağlamaya çalışmalıdır kötü mü dersiniz ? ahyır bence iyi bir karar tabi) , genişliyor ve çok çok daha güzel bir hal alıyor. Başlangıç olarak hard fantezi yerine low dan başlamanın daha mantıklı olduğunu düşünüyorum.

1 Beğeni

gölgelerin efendisine bakıyordum daha küçük yaştakiler için deniyor kurgusu filan çok basit mi? yoksa okumaya değer mi şu an sis soylu bitiriyorum genel olarak Brandon kitaplarını bitirmeyi deniyorum ve ordan zaman çarkına geçicem bu kitap hafif kaçmaz ise zaman çarkından önce bunu bitirmek istiyordum ne düşünüyosunuz?

Sissoylu baslangic icin harika olur ama klasik fantastik yapidan (ejderha mizragi, unutulmus diyarlar vb.) farklidir. Zaman carki Sandersonun genelde yazdigi epik fantazi turunun zirvelerinde dolanan bir kulliyat. Baslarda okumak pek tavsiye edilmez ama her fantazi severinin eninde sonunda okumasi siddetle onerilir.

Ben orta okulda narnia günlükleri ve harry Potter ile başlamıştım. Sanada böyle başlamanı öneririm daha sonra ise yüzüklerin efendisi ile devam ettim

1 Beğeni

Zaman çarkına tüm kitapları almadan başlamayın. 6. kitap piyasada yok 8 ve 10. kitaplarda tükenmeye başlamış. Ya seriye başlamayın yada tüm kitapları alıp okumaya başlayın

1 Beğeni