Fantastik Kurguya Yeni Başlayacaklar İçin Rehber

Merhabalar fantastik kurguya yeni başlayacaklar için kitap/seri/ okuma sırası gibi konularda fikirlerimizi paylaşsak. Başlangıç için ideal olduğunu düşündüğümüz kitapları söylesek güzel olur sanki.

10 Beğeni

Benim başlangıç için tavsiyem Tolkien kitapları olacak öncelikle. Sonrasında ise aklıma gelen, kendi okuyup, anımsadığım seri isimleri:

• Ejderha Mızrağı serisi- Margaret Weis-Tracy Hickman
  • Kral Katili Güncesi -Patrick Rothfuss
  • Avalon’ un Sisleri- Marion Zimmer Bradley
  • Yerdeniz Öyküleri-Ursula K. Le Guin
  • Elric Destanı- Michael Moorcock
  • Belgariad ve Malloryon serisi- David Eddings
  • Warcraft Serisi- Knaak, Golden, Grubb
  • Fırtınaışığı Serisi- Brandon Sanderson
  • Gediksavaşları Efsanesi- Raymond E. Feist
  • Barut Büyücüsü Üçlemesi-Brian McClellan
  • The Witcher serisi - Andrzej Sapkowski
  • Harry Potter Serisi- J. K. Rowling
  • Taht Oyunları- George R. R. Martin
  • Unutulmuş Diyarlar -R. A. Salvatore
  • En son okunmasını tavsiye ettiğim ise Zaman Çarkı Serisi - Robert Jordan
    Unuttuğum seriler vardır mutlaka :smiley: Aklıma ilk gelen ve en sevdiklerim bunlar şimdilik.
23 Beğeni

Sürekli denk geldiğim ama “okusam mı ki ya?” deyip hep bir kenara ittiğim seri… Epey merak ediyorum ama hala kararsızım vallahi…

4 Beğeni

Hobbit, filmini izlemediysen kesinlikle kitabını al ve bununla başla. Daha sonra Unutulmuş diyarlar drizzt serisine başlayabilirsin. Tek bir seriye başlayayım ve bütün kitaplarını peş peşe okuyayım demene hiç gerek yok çünkü her fantastik evrenin ayrı bir tadı vardır ve birine başlayıp bütün seriyi bitirene kadar sürekli okuyayım dersen bir müddet sonra sıkabilir (bende öyle oluyor çünkü). Diskdünya serisi - Terry Pratchett kesinlikle sıkacağını düşünmüyorum bu seriyle de başlayabilirsin. Sonra Ejderha mızrağı serisiyle de başlayabilirsin fakat ilk kitabı 500 sayfa civarı okuma alışkanlığın pek yoksa sıkma ihtimali var. Kısa kitaplardan öner uzunlara sonra geçeyim dersen; J.R.R Tolkien’in - Roverandom kitabı var güzel ve kısa bir kitaptır. Bunların haricinde çocuk kitabı falan gibi gözükse de; Alice harikalar diyarında , oz büyücüsü gibi kitaplarla da başlayabilirsin kısa ve sürükleyici kitaplardır. Benim kendimce bir önerimde ; Fantastik sayılır mı bilmiyorum ama Grimm masalları’da güzel ve bana zevk veren kitaplardan olmuştur kısa kısa masalları ile farklı dünyalarda gezdirir hatta çoğu fantastik kitaptan alamadığım zevki bu kitaptan almışımdır önermesem içimde kalırdı :slight_smile: benim aklıma gelenler bu kadar.

9 Beğeni

Kurgusu ve dünyası epey hoşuma gitmişti benim. İlgini çekeceğinden eminim. Biran önce başla bence :innocent:

2 Beğeni
3 Beğeni

Ben ayrıca belirtmedim ama direkt Tolkien kitaplarını önerdim başlangıç olarak. İlk akla gelen Hobbit, Yüzüklerin Efendisi, Silmarillion, Bitmemiş, Öyküler, Hurin’ in Çocukları diye devam ediyor . :smiley:
Bu arada ice şeftali favori içeceğim :hushed:

5 Beğeni

Tolkien okumaya başlamadan önce kesinlikle Tılsımlı Yüzük-Friedrich de la Motte Fouqué okunmalı. Heyecanımın tarifi yok. Böyle hevesle, heyecanlı bir kitap okumayalı çok uzun zaman olmuştu.

Ayrıca okuduğum, okumaya değer bulduğum bir listem var elimde;

Margaret Weis Tracy Hickman – Ölüm Kapısı
1.Ejder Kanadı
2.Elf Yıldızı
3.Ateş Denizi
4.Yılan Büyücüsü
5.Kaosun Eli
6.Labirentte
7.Yedinci Kapı

Robert Jordan – Zaman Çarkı
1.Dünyanın Gözü
2.Büyük Av
3.Yenidendoğan Ejder
4.Gölge Yükseliyor
5.Göğün Ateşleri
6.Kaos Lordu
7.Kılıçtan Taç
8.Hançer Yolu
9.Kışın Yüreği
10.Alacakaranlık Kavşağı
11.Düş Hançeri
12.Fırtına Toplanıyor [Robert Jordan&Brandon Sanderson]
13.Gece Yarısı Kuleleri [Robert Jordan&Brandon Sanderson]
14.A Memory of Light (Işığın Anısı) [Robert Jordan&Brandon Sanderson]

Stephen King – Kara Kule (The Dark Tower)
1.Silahşör (THE GUNSLINGER)
2.Üç’ün Çekilişi(THE DRAWING OF THE THREE)
3.Çorak Topraklar (THE WASTE LANDS)
4.Büyücü ve Cam Küre (WIZARD AND GLASS)
5.Calla’nın Kurtları (THE WOLVES OF CALLA)
6.Susannah’ın Şarkısı (SONG OF SUSANNAH)
7.Kule (THE DARK TOWER)

Patrick Rothfuss – Kralkatili Güncesi (özellikle tavsiyemdir)
1.Rüzgarın Adı
2.Bilge Adamın Korkusu
3.Sessizliğin Müziği

John Flanagan – Gölgelerin Efendisi
1.Gorlan Harabeleri
2.Yanan Köprü
3.Buzlar Ülkesi
4.Skandiya’yı Kurtarmak
5.Kuzeydeki Büyücü
6.Kuşatma Altında
7.Fidye
8.Clonmel’in Kralları
Çıkmış Ancak Türkçe’ye Çevrilmemiş Kitaplar
9.Halt Tehlikeye Atılıyor
10.İmparator Nun-Ja
11.Kayıp Hikayeler

Unutulmuş Diyarlar
Kara Elf Üçlemesi (Yazar: R.A. Salvatore)
1- Anayurt
2- Sürgün
3- Göç

Buzyeli Vadisi Üçlemesi (Yazar: R.A. Salvatore)
4- Kristal Parçası
5- Gümüş Damarlar
6- Buçukluğun Mücevheri

Drizzt Do’Urden’in Maceraları Serisi (Yazar: R.A. Salvatore)
7- Miras
8- Yıldızsız Gece
9- Karanlığın Kuşatması
10- Şafağa Geçit*

Karanlığın Yolları Serisi (Yazar: R.A. Salvatore)
11- Sessiz Kılıç
12- Dünya’nın Omurgası
13- Kristal’in Hizmetkarı**
14- Kılıçlar Denizi

Avcının Kılıçları Serisi (Yazar: R.A. Salvatore)
15- Bin Ork
16- Yalnız Drow
17- İki Kılıç

Değişimler Serisi (Yazar: R.A. Salvatore)
18- Ork Kral
21- Korsan Kral***
22- Hayalet Kral

Kiralık Kılıçlar Serisi (Yazar: R.A. Salvatore)
13- Kristal’in Hizmetkarı
19- Cadı Kralın Vaadi
20- Artemis’in Yolu

Kışgörmez Efsanesi Serisi (Yazar: R.A. Salvatore)
23- Gauntlgrym
24- Kışgörmez
25- Charon’un Pençesi
26- The Last Threshold (Türkçeye çevrilmedi.)

Bu kitaplar RA Salvatore’nin Drizzt ana kahramanlı kitaplarıdır.

*Şafağa Geçit’ten önce Ruhban Serisini okumanız tavsiye edilir. Okumasanız da bir şey kaçırmazsınız. Eğer okursanız o kitapta ve ondan sonraki kitaplarda geçecek olan Cadderly adlı kahramanın geçmişini öğrenir, Cadderly’i daha iyi tanırsınız.

**Kristal’in Hizmetkarı başlangıçta Karanlığın Yolları Serisi’nde bir kitap olarak düşünülüp daha sonra Kiralık Kılıçlar Serisi’ne bağlanmıştır.

***Korsan Kral’dan önce kesinlikle Kiralık Kılıçlar Serisi kitapları okunmalıdır.

Aşağıdaki kitaplar tek başlarına birer seridir ve öbür serilere bağlı değildir:

Ruhban Serisi (Yazar: R.A. Salvatore)*
1- İlahi
2- Ormanın Gölgelerinde
3- Gece Maskeleri
4- Düşen Kale
5- The Chaos Curse (Türkçeye çevrilmedi.)

Yıldızışığı ve Gölgeler Serisi (Yazar: Elaine Cunnigham)
1- Drow Kızı
2- Karmaşık Ağlar
3- Rüzgaryolcusu

Şarkılar ve Kılıçlar Serisi (Yazar: Elaine Cunnigham)
1- Elf Gölgesi
2- Elf Şarkısı
3- Gümüş Gölgeler
4- Dikenhisar

Danışmanlar ve Krallar Serisi (Yazar: Elaine Cunnigham)
1- Büyücüavcısı
2- Selgeçidi
3- Büyücüsavaşı

Elminster Serisi (Yazar: Ed Greenwood)
1- Elminster: Bir Büyücü Yaratmak
2- Elminster Myth Drannor’da
3- Elminster’ın Cezbedilişi
4- Elminster in Hell (Türkçeye çevrilmedi.)
5- Elminster’s Daughter (Türkçeye çevrilmedi.)

1- Karanlık Vadi (Yazar: Richard Awlinson)
2- Tantras (Yazar: Richard Awlinson)
3- Derinsu (Yazar: Troy Denning)
4- Yalanlar Prensi (Yazar: James Lowder)

Örümcek Kraliçe’nin Savaşı Serisi
1- Dağılma (Yazar: Richard Lee Byers)
2- Ayaklanma (Yazar: Thomas M. Reid)
3- Hüküm (Yazar: Richard Baker)
4- Tükeniş (Yazar: Lisa Smedman)
5- İmha (Yazar: Philip Athans)
6- Diriliş (Yazar: Paul S. Kemp)

24 Beğeni

Ejderh mizragi ve unutulmus diyarlar kitaplari harika baslangic kitaplari ama Zaman carki gibi kulliyatlar ile baslamak tehlikeli, turden sogutur yoksa.

Yukarida arkadaslar kapsamli listeler vermis, eklemek istedigim sahsi takintim

Brandon Sanderson kitaplari,
Sissoylu serisi,
Elantris

4 Beğeni

Ben J.R.R. Tolkien’in Roverandom’uyla başlamıştım. Hâlâ en harika başlangıcın o kitap olduğunu düşünüyorum.

Ekstra olarak Percy Jackson ve Olimposlular serisini de önerebilirim. Harry Potter’ın daha hafif ve mitolojilisi…

6 Beğeni

Ed Greenwood’un Dört Serüvenci serisi var onunla başlayayım ben en iyisi :slight_smile:

1 Beğeni

Gölgelerin Efendisi serisinin dokuz ve arkasından gelen kitapları çevrilmiş sanırım, ben D&R’nin sitesinde gördüğümü hatırlıyorum sanki.
Bu arada ben de Percy Jackson ve Olimposlular serisini şiddetle tavsiye ederim. Harry Potter zaten bir anlamda birlikte büyüdüğüm seridir.
David Eddings’den Belgariad ve Malloryon hem fantastiği hem de esprileriyle çok hoşuma giden birbirleriyle bağlantılı iki beşlemedir.
Diskdünya için zaten bir şey demeye gerek yok.
Elantris’le beraber tüm Sanderson kitaplarını öneririm ama Fırtınaışığı serisi giriş niteliğinde tehlikeli bence, en az Zaman Çarkı kadar.
Onun yerine Steelheart ya da Ritmatist daha uygun olacaktır.
Ölüm Kapısı serisi benim ilk okuduğum fantastik serilerdendi, ama dili Ejderha Mızrağı’na göre ağırdır biraz, söyleyeyim.
Centilmen Piç de güzeldir bak şimdi.
Kralkatili Güncesi’ni de öneririm ama hem kitapların büyüklüklerinden ürkebilirsiniz hem de Patrick Rothfus hâlâ üçüncü kitabı çıkarmaya yanaşmıyor. Kriz geçirme ihtimaliniz yüksektir.
Perg Efsaneleri ve arkasından gelen Şamanlar diyarı serileri de topraklarımızdan çıkan güzide eserlerdir kanımca.
Anatolya Efsaneleri de -neden devamı gelmedi onun yaaaaa :frowning: - güzel bir seridir.
Ve son olarak Giddar serisini de tavsiye ediyorum. O da aynı şekilde türk fantastik edebiyatının başarılı örneklerindendir.

6 Beğeni

Ejderha mızrağı muhteşemdir lanfear ablanın dediği gibi okuyun ilk kitabın 100-200 sayfası çok sıkar ama sabredin ve heyecanı keşfedin :smiley:
Kral katili günceside yavaş ilerleyen ama çok güzel bir seri kesinlikle okuyun lanfear ablaya katılıyorum
Avalonu okumadım okucam lanfear abla
Yerdeniz serisi ağır gelebilir bazı insanlara sabırla okursanız güzelliğini anlarsınız lanfear ablaya katılıyorum
Elric destanı hiçbiryerde bulunmuyor okuyamadım :frowning:
Belgariad okudum çerez bir seri zamanınız boşa gitmez okuyun mallaryon devamı saten bide aynı yazarın tamuli serisi var daha güzel onu da okuyun lanfear ablaya katılıyorum
warcraft okumadım ne diyim
Fırtınaışığı arşivi efasnevi ötesi efsanevidir ama başlangıç için önermem fantastiğe alıştıktan sonra okuyun epik fantezi serisi gibi tam değil ama gibi işte lanfear ablaya katılıyorum
gediksavaşları efsanesi okuyun güzeldir ama çabuk olun çoğu yerde bulunmuyor lanfear ablaya katılıyorum
Barut büyücüsü 1.kitabını okudum baya güzel öneririm lanfear ablaya katılıyorum
Witcher serisi iğrenç ötesi lanfear abla yanlış öneri
Hary potter serisi efsodur bilmeyen yok saten lanfear ablaya katılıyorum
Got başlarda sıkar Daenerys’in povlarını atlayın seversiniz lanfear ablaya katılıyorum
Unutulmuş diyarlar güzeldir güzeldir de efsomu bilemem ama öneririm lanfear ablaya katılıyorum
Zaman çarkı okumayan ölsün diyorum.

2 Beğeni

Ölüm kapısı okudum ama kötü geldi biraz okuyup bıraktım ama güzeldir heralde m w ve t h yazmış yani başlangıç için kesinlikle önerilmemeli ama insanı kitaplarda soğutur
Zaman çarkı en iyi fantastik seridir ama fantastik sevenlere bile ağır gelen bir seridir başlangıç içi kesinlikle önerilmemeli
Kara kule efsodur başlangıç için önerilebilir yani sıkmaz kesinlikle
Kral katili güncesi güzeldir herkes okumalı parasına kesinlikle değer
Gölgelerin efendisi güzeldir ama herkese güzel gelmeyebilir ve başlangıç için önerilebilir ama arkadaşlar okuduktan sonra soğumayın yüzmilyonlarca kat daha iyi fantastik seri var yani fantastiği sakın bırakmayınnn

Unutulmuş diyarlar efsodur elf melf seviyosanız okuyun
drizt serisi unutulmuş diyarların şeyi saten devamı gibi
Buzyeli vadiside öyle
karanlığın yolları da öyle
avcının kılıçlarıda öyle
değişimler seriside öyle
kiralık kılıçların hepsini okumadım unutulmuş diyarları sevdiyseniz okuyun ama
kışgörmezi okumadım
ruhbanıda okumadım Unutulmuş diyarlar için söyleyebileceğim son şey R.A salvatore’in yazmadığı hiç bir kitabını okumayın iğrençdir boışna paranız gider

percy jackson serisi kimseye tavsiye edilmemelidir fantastiğin en çöp serisidir

percy jackson kimseye önerilmemeli para israfı hary ptoer alın onun yerine ama okumak isteyene olimpos tanrıları kısmının 2. 3. 4. kitabını 30a satarım toplam ulaşın :smiley:

Bunları yazdığımdan beri çok zaman geçti. İçinde değişmesi ve düzenlenmesi gereken yerler var, yine de işinize yarayacaktır.

Acemiler için FRP ve fantastik edebiyat

İlerlemek isteyenler için

10 Beğeni

Bir kitap okurken o kitaptan ne beklersiniz ve ne yapmamasını beklersiniz? Kısacası ne tür eserler okumak istiyorsunuz? Eğlence macera tipi akıcı ve hafif, ilgi çekici ve çerezlik seriler mi yoksa belli bir derinliğe sahip etkileyici anlatılarak mı? Bence bu soruya cevap olarak önerilerde bulunulsa daha uygun olur.

Ben de senin gibi yeni başladım açıkçası ve Elric öykülerini okumaya başladım bu amaçla. Doğru bir seçim yaptığımı da düşünüyorum.

1 Beğeni

İblis döngüsü ,dikenlikler prensi ,kuzgun gölgesi serileri unutulmuş. kuzgun gölgesinin 1 . Kitabı hiç biryerde yok nasıl olduysa bir günde tüm internet mağazalarında tükendi ama ilk noktada 3 lü seti var

1 Beğeni

Bu nedenle linç edilebilirim ama Dungeons and Dragons temeline dayandırılan eserler bana biraz basit geliyor. Bunlar yerine Robert Jordan, Brandon Sanderson, Patrick Rothfuss, George RR Martin okumak çok daha iyi olacaktır. Fantastik edebiyata ilkokulda genelde başlanacağı için de Hobbit, Narnia Günlükleri ve Harry Potter ideal gözüküyor. Ben genele uymadım diyorsanız kurgudan fantastiğe geçişte George RR Martin bir orta nokta gibi olacaktır.

5 Beğeni