Fantastik Romanlarda Harita

Dün Tolkien’in çizdiği ilk Shire haritasıyla ilgili bir haber yayınlamıştık hatırlarsanız. Açıkçası tam bir Yüzüklerin Efendisi hayranı olarak ben o haberde paylaşılan görselleri büyük bir heyecanla karşıladım. Üstadın el çizimi elfçe yazısını vs görmek güzel bir deneyimdi.

Gelgelelim sosyal medya hesaplarımızda bu haber için şöyle bir yorum geldi:

Çoğu fantastik kitapta var bu harita olayı. Hiçbirine de bakmıyorum neden koyuyorlarsa…

Burada amacım yorumcuyu eleştirmek değil, sonuçta herkesin zevki ayrı. Benim merak ettiğim siz haritalar hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce fantastik romanlarda harita olmalı mı? Olmalıysa neden? Sizin için önemi nedir?

Kendi adıma fantastik bir roman okurken “iyi çizilmiş,” detaylı bir haritaya bakmayı seviyorum. Kahramanlar yolculuk ettikçe ben de oradan izledikleri yolu takip ediyor, o anda dünyanın neresinde olduklarını gözlemliyorum. Ve bu bayağı hoşuma gidiyor. Ayrıca o hayali dünyaya gerçekçilik kattığını düşünüyorum.

Sizin düşünceleriniz neler?

6 Beğeni

Haritalar bence fantastik kitaplarda çok önemli bir yer teşkil ediyor. Karakterlerin yaptıkları seyahat güzergahından tutun, mevcut yerleşke ve yer şekillerinin konumuna kadar fikir sahibi olunabiliyor. Bu husus, romanı okurken daha da bir önem kazanıyor.

2 Beğeni

Ben sadece fantastik romanlarda değil, tarihi romanlarda bile haritaya bakarak okumayı çok seviyorum. Romanda geçen karakterlerin ya da mekanların tasvirleri okuyucunun hayal gücüne bırakılmalı ama haritaların varlığı bence önemli bir yer teşkil ediyor.

1 Beğeni

Haritaya çok dikkat edenlerden değilim. Okurken yardımcı olabilir ama detaylı bir haritaysa sık sık dönüp bakma konusunda tembelim. Normalde de yön duygum pek olmadığından çok takılmıyorum haritanın olup olmamasına. Yine de çoğu kişi için önemli olacağını düşünüyorum.

1 Beğeni

Bence fantastik kitaplarda harita kesinlikle olmalı. Hatta gelişigüzel bir harita da değil, en ince ayrıntısına kadar çizilmiş haritalar olmalı. Bilinmeyen yepyeni bir dünyaya giriş yapıyoruz o romanlarla. En azından nasıl bir yerde geçtiğini, nasıl bir dünya olduğunu kafamızda canlandırabilmemiz gerekir. Kahramanımız X şehrinden Y şehrine gidiyor, tamam ama nerelerden gidiyor, etrafında neler var, yol çok mu uzak, bütün yol çöl mü deniz mi, koca koca dağları mı aşması gerekiyor, bunları bilmek isterim. Haritalar kitabın daha da içine girebilmemi sağlıyor benim. Kısacası ben seviyorum haritaları.

1 Beğeni

Haritasız olurmu yahu. Beren luthien öyküsünde aldığı yolların bile çizimleri var elimde. Haritasız fantastik okunur tabi. Ama harita varsa bakılır.

1 Beğeni

Ben aslında bakıyorum kafamda canlandırabimek için, oralarda dolaşabilmek için. En azından bir fikir veriyor. :slight_smile:

1 Beğeni

Açıkçası harita okumaktan ve yönlerden pek anlamam.O yüzden bir harita olması veyahut olmaması benim için pek bir önemi yok . Şayet harita olsa bile okuyup anlayabileceğimi sanmıyorum.

2 Beğeni

Dünya haritasından daha iyi biliyor olabilirim artık ^^ Haritalar muhakkak önemli, özellikle yazarların hayal gücüne ortak olmak istiyorsanız.

5 Beğeni

İyi çizilmiş bir haritaya bakmak bana zevk verir. Ama hem yön duygumun korkunç olmasından hem de harita okumayı bilmediğimden varlığı da yokluğu da benim için birdir. Kitap okurken haritayı takip etmem zaten. Yani olsa güzel olur ama yokluğunu da pek önemsemiyorum.

3 Beğeni

Ne iyi etinizde bu konuyu açtınız @mit

Bende fantastik R omanlardaki haritaları incelemeyi çok seviyorum. Bence haritalar fantastik edebiyatın artık bir geleneği oldu. peki haritası epic fantastik kitap olurmu ? Evet olur

Bu Malazan kitabının haritası ancak bu harita kitabın içinde yer almıyor . Malazan kitabının tüm haritaları hayran cizimidir .

Şimdide haritası olan kitaplar.

Kralkatili kitabının haritasının Türkiye haritasına benzediğini biliyormuydunuz . Bende bir yerde okumustum.

Roshar - scadrial
Brandon Sanderson kitaplarındaki haritalar özellikle göze hitap ediyor.

Zaman çarkı
Yani ayriyeten satilsa gidip satın alacağım o derece güzel

Benim için o kadar da önemli diyil. Yazar iyi tasvir etmişse kurduğu dünyayı ben o haritayı beynimde çizerim. Bu daha eylenceli oluyor.

Bence önemli. Resmi Asoiaf harita seti var mesela tam satın almalık. Türkçe yayınlanması isterim ama dizisi varken bile yayınlanmayan harita dizi bittikten sonra yayınlanması imkansız. Herkese hitap etmediği için yayınevlerine kızamıyorum şu aşamada.

Bu da kutu açma videosu

2 Beğeni

Riftwar Saga (Gedik savaslari efsanesi )

ccfa9a833cde4bd67316fc34a0fd5095

Güzel harita .

1 Beğeni