Fantastik romanlardaki icat ve hayalgücü ürünleri?

benim korkum, aklıma gelen yaratıcı şeylerin olması durumunda yazdıklarımın çöp olması başa sarma tehlikesi ve bütün kitapları okumam mümkün değil ayrıca disleksim var ve hafızamda tutamıyorum kitapları o nedenle aranızda böyle bir kitapkurdu varsa bana çok yardımcı olur rica ediyorum bir kitapkurdu bunları yazsın :smiley:

2 Beğeni

Yok efendim neden çöp olsun. Sonuçta kullandığınız o fantastik ürün ya da icat için kendinize ait bir dünya yaratma mecburiyetindesiniz. Yarattığınız dünyanın büyük bir kısmı size ait olacaktır. Öykünmeniz gayet normal, bu önlenebilecek bir konu değil. İş hayal gücünüze kalıyor. Her yaratımınızda hayal gücünüz olduğu kadar “etkilenme” de etki eder.

Fantastik metinlerde birçok ejderha gördük fakat her yazarın ejderhası kendi hayal güçlerinden gelir. Özü aynıdır: Büyük ve ateş üfleyen bir “uçan kertenkele”. Lakin üzerine kendi fikirlerini eklemişlerdir. Tabii klişe fikirleri kullananlar yok değildir ama klişe de tam anlamıyla kötü bir araç değildir şahsımca.

1 Beğeni

Burada aktif, tanıdığınız, yardımsever bir kitapkurdu kullanıcı var mı?

Şimdi kendi rızaları dışında herhangi bir kişiyi konuya dahil etmek doğru olmaz, gören ve konuşmak isteyen kim varsa sohbete dahil olacaktır. Zaten başlığın altında da birçok yardımsever insanın mesajı bulunmakta.

Jorge Luis borges’in bir sözü var: “iyi bir yazar olmanın yolu iyi bir okur olmaktan geçer” diye. Efendim yanlış anlamayın sakın ama siz Tolkien okumadan, Le guin okumadan, jules verne okumadan, Margaret weis veya R. A salvatore okumadan fantastik bir kitap yazmak istiyorsunuz. Bakın tüm kitaplarını demiyorum birkaç kitabını okusanız bu yazarlardan birinin, ki ben 20-21 yaşımda bu yazarlardan bir çoğunu okuyabildiysem sizin yazarlığa kalkışmanız için hem de fantastik gibi belli bir türe ait yazarlığa kalkışmak için zaten kafadan bu yazarların en az birkaçını okuyup genel bir fikre sahip olmanız gerekir. Siz genel bir fikre sahip olmadan gelmiş bu yazarların yüzlerce farklı romanındaki yüzlerce farklı fikri buluşu yazmamızı istiyorsunuz su gibi çamur gibi elementler kullanılıyor mu diyorsunuz . Eğer bu yazarları okusaydınız aslında birçoğunun kitaplarında söylediğiniz benzer fikirlerin kullanıldığını fakat hepsinin kendi öznel yönleri ve kurguları ile kendilerini farklı kılıp okutturduklarını bilirdiniz. Ya da daha önce okumadığınız bir kitapla birebir aynı öyküyü yazamayacağınızdan dolayı telif cezası yemeniz gibi şeylerin mümkün olmadığını. Tekrar söylüyorum yanlış anlamayın ama bu ülkede yüzlerce insan kitap yazma hayali kuruyor ve bunun için çabalıyor. Örneğin kayıp rıhtım öykü seçkisinde her ay öykü yazıp kendini geliştirmeye çalışan insanlar var ve bunların arasında gayet iyi öyküler yazıpta kitap çıkarma teklifi almamış kişiler var. Kitap dediğiniz şey yemek değil ki sipariş alıp malzemeleri birleştirip yapasınız. Bilgi birikiminiz var mı? Mesela fantastik yazmak istiyorsunuz ama bu evrene hakim misiniz? Bunları geçtim belki hayal gücünüzle kapatırsınız bu boşlukları ama kurgunuz ve edebi yeterliliğiniz nasıl? Burada başlığınıza yorum alamama sebebiniz tam olarak bu. Karşınızdakiler isteğinizi gülünç buldukları için cevap yazmıyorlar. Size naçizane tavsiyem bir an önce belirli bir liste oluşturup yavaş yavaş okumaya başlayın. Bu arada kesinlikle yazma hevesinizi kırmak gibi bir niyetim yok çok kitap okumadan da güzel şeyler çıkarabilirsiniz ortaya, yazmayı deneyin ama denerken bir yandan da birikiminizi arttırmaya bakın belki bu yıl yazdığınız roman tutmaz ama ilerde yazacaklarınız için tuğlaları şimdiden koymaya başlayın…

7 Beğeni

Ben yine de isteğinizi kırmayıp birkaç şey ekleyeyim ; ejderhalar dan bahsetmek gerekirse birçok kitapta geçer çoğunun özellikleri birbirine benzer ama bazı kitaplarda akıllı ve kişilikleri varken bazılarında aklı ve düşünme yetisi olmayan canavarlardır. Dış görünüşleri çoğu kitapta benzerdir pek fark olmaz. Kendi kitabınız da nasıl bir ejder kullanacağınız size kalmış yani istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz aklınızda. Büyü sistemine gelirsek: bildiğiniz gibi kimi kitaplarda büyük alsalar kullanılır kimilerinde küçük kimilerinde hiç kullanılmaz. Yani direk sözleri ile büyü yaparlar. Frp fantastik kitaplarda büyülü nesneler çok olur örneğin büyülü kılıçlar ayakkabılar yüzükler aklınıza ne gelirse. Anlayacağınız gibi nasıl isterseniz öyle bir büyü sistemi kurabilirsiniz.
Yukarıda sorduğunuz sudan taştan ateşten vs. oluşan canlı gibi şeyler de çoğu kitapta geçer elementalis deniyordu sanırım tam hatırlamıyorum özellikle Frp kitaplarda çok geçer. Bunları kendi kitabınız da dahil olmak üzere istediğiniz yerde istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz telif gibi bir şey söz konusu olmaz. Örneğin bir kitapta taş elementi koruyucu olarak çağrılıyor büyülü bir sözle yerin altından çıkıyor ve çağıran kişinin emirlerine uyuyor çoğu kitapta da böyle kullanılır zaten. Bu elementlerin bazıları kendi kişiliklerine sahip olur yani aynı insan gibi sizinle konuşabilir ve kendi öznel hayatı vardır kimi de dediğim gibi sadece akılsız bir yaratık olarak koruyucu vs gibi işlerde kullanılır. Bazıları belli yerlerde bulunur örneğin bataklıkta çamurdan oluşmuş bir yaratık bulunabilir. Buna benzer şeyler birçok kitapta geçebilir bu sizin yazdığınız eseri çöp yapmaz önemli olan konuyu nasıl işlediğinizdir.

Asimov, wells, ve verenin teknoloji olarak kullanımı çok farklı olabilir : verne ve wells günümüz teknolojisine uzak yıllarda yazdıkları için genelde teknoloji ürünleri de eski olur. Yani bir zaman makinesi düşünün düğmeler ve holografik ekranlar yerine kollar ve çarklar ile yönetiliyor, ya da uzaylılar birbirleriyle iletişimi telefon gibi sinyal ilerici aletler yerine büyük megafonlar ile sağlıyor. Asimov biraz daha günümüze yakın olduğu için kitaplardaki teknolojisi de gelişmiştir, çok kitabını okumadım ama genel olarak gördüğüm kadarıyla yanlış hatırlamıyorsam hologram vb gibi şeyleri kitaplarında kullanır, ışık hızında seyehatler ve uçuk teknolojiler bulunur. (uçuk diyorum çünlü dediğim gibi hg wells kitabında zaman makinesini çarkla kontrol ediyorken diğeri hologramlar ve değişik teknolojilerden bahseder) diğer örneklerimde de söylediğim gibi nasıl bir teknoloji kullanacağın sana ve hayal gücüne kalmış.
Tekrar söylüyorum istediğin gibi yazabilirsin kimse sen neden bunu kitabında kullandın diyemez önemli olan konu ve kurgu.

Kitabında yazdıklarınla ilgili detaylı soruların olursa özelden konuşabiliriz.

1 Beğeni

(yazarı tarafından geri alınan gönderi, bildirilmediği takdirde 24 saat içinde otomatik olarak silinecek.)