Fantastik vs Klasik

Kitap tercihleri insanın kendi gönlüne kalmıştır.Kimi gençler fantastik türlere ilgilidir.Kimileri bilim kitaplarının içeriğine meraklıdır.Kimisi de klasik kitapların daha yararlı olduğunu düşünür.Her insan sevdiği şeye merak duyar.

Diğer yandan kitap okumaya ilgi göstermeyen insanlar var.Mesela gençler fantastik seriler ile kitap okuma alışkanlığı kazanabilirler.Daha ileri yaşta olanlar ise klasik kitaplarla bunu yapabilirler.

Kısacası iki kulpu testi, ister sağından tut ister solundan.İkisinde de sen kazan.:trident::trident::trident:

5 Beğeni

Türleri karşılaştıramıyorum. Hepsi edebiyatın parçası. Hepsi kendi tarzlarında edebiyatın temsilcisi. O yüzden bu tür "vs."lerde taraf seçemiyorum. :man_shrugging:

6 Beğeni

Yazılı ya da görsel ya da sesli olsun, eğer bir tercih söz konusu ise iyi veya kötü diye ayrılır. İyi de kötü de kişiseldir.

Kıyaslamanın kendisi, kıyaslama amacına uymuyor ama uymuş gibi kabul edersek eğer bu soruya çok net cevap verebiliyor olmanın tek sebebi, önyargılı olmanın hayatına kattığı olumsuzluk olabilir. İlgi alanlarımız, kişisel zevklerimiz birini ön plana çıkardığında bunun anlık ve geçici olduğunu bilmeliyiz. Ne hayatın bize ne getireceğini ne de hataya ne getireceğimizi kestirmek zor.

Değişmeyen tek şeyin ne olduğunu hepimiz biliyoruz.

3 Beğeni

Ben hem iyi bir fantastik( bilim kurgu da ayrıca) hem de klasik okuruyum. İkisini karşılaştırmak pek mantıklı değil ama karşılaştırırsak açık ara klasik derim. Sebebi klasik kabul edilen kitapların bu şekilde kabul edilmesinin sebepleri çok açıktır. Klasik kitaplar konusu ve anlattıkları ile her toplumu ve her bireyi ilgilendirir. Fakat fantastikte buna rastlayamayız. Fantastik daha çok meraklısına hitap eder. Elbette fantastikte de evrensel konular işlenmiştir ama alt metindir bu. Çoğu insana hitap etmez uçuk saçık gelebilir. Gerçeklikten uzaktır ki bu sebeple fantastik olmuştur. Bu yüzden her zaman klasikler önde olacaktır. Yani asıl olay herkese hitap etmesidir. Ayrıca edebi açıdan bakınca yine klasik kitaplar fazlasıyla öndedir. Klasik kitap diye adlandırdığımız kitapların yazarları edebiyat dünyasına bir çok teknik kazandırmıştır hatta başka alanlara da etkileri büyüktür (hukuk,psikoloji, devlet teorileri vb.)

"Fantastik kitaplar yararsızdır , işe yaramazdır " argümanı başlı başına saçmalıktır. Birçok fantastik eserde yazar okurlara kendi düşüncelerini alttan alta aktarır. Bir çoğunda hayattan örnekler görürüz ( misal ırkçılık(witcher) , zorbalığa karşı mücadele vb.) . Bunların hiçbiri bile olmasa bizleri hayatın yoruculuğundan bir nebzede çekip alır ve renkli dünyalara götürür bu bile başlı başına bir yarardır.

5 Beğeni

Bu kitaplardan hangilerini veya hangisini okumusunuz?
Ben Sefilleri okuyorum.

3 Beğeni

bu kitablardan Sefilleri okuyorum bende :blush:

2 Beğeni

Klasiğin genelgeçer bir tanımı yok. Ancak, yüzyıllar sonra bile okunmaya devam eden, okuyuculara kendinden bir şeyler vermeye, katmaya devam eden kitaplar klasiktir dersek, ileride şu an fantastik edebiyat kategorisi altında geçen birçok kitabın klasik olarak kabul edileceğini düşünüyorum. O yüzden bence böyle ayrımlara girmeye gerek yok. Şu an okuduğunuz bir “fantastik” kitap ileride klasik olarak kabul edilebilir.

6 Beğeni

Herkes modern açıdan düşünmüş ama klasik ve fantastiğe akım olarak baktığımızda ikisinin de çıkışı aynı nedenlerden dolayı, toplumu eleştirmek, insanların hatasını yüzüne vurmak, medeniyeti ileri taşımak vs. Önce kuralcı ve realist olan klasik eserler çıkıyor ortaya ama yazarlar bakıyorlar ki bu klasik eserlerin farkındalık yaratma adına bir faydası yok, toplanıp insanların daha çok ilgisini çekecek, klasik eserlerde var olan bütün kuralları unutturacak akımlar ortaya atıyorlar: Sürrealizm, barok, romantizm… Bu akımları oluştururken olabildiğince mantıktan uzaklaşmaya çalışıyorlar ve fantastik edebiyat da bu akımlardan doğuyor. Yani klasik kitaplar okumak daha iyidir, klasik kitap kültür demektir gibisinden bir düşünce olamaz. Modern kitaplarda ise zaten ne klasikte ne de fantastikte topluca edinilen bir amaç yok, artık daha çok insanı eğlendirmeye yönelik. Biraz uzun oldu ama edebiyat okuyan birisi böyle bir soruya denk gelince daha azı beklenemez :sweat_smile:

5 Beğeni